Гра в бога. Що таке ксенобот і навіщо вчені створили перший у світі програмований живий організм

9 лютого 2021, 20:03

Вчені за допомогою стовбурових клітин створили перший в історії «живий робот» — унікальний союз біології і штучного інтелекту. Пояснюємо, що таке ксеноботи і як їх можуть застосовувати в майбутньому.

Термін «ксено» походить від жаб’ячих клітин (Xenopus laevis), які стали їх основою.

Джошуа Бонгард, комп’ютерний вчений і експерт з робототехніки в Університеті Вермонта, вважає ксеноботів не традиційними роботами, але й не новим видом тварин; це швидше новий клас — «живий програмований організм», пояснює він Forbes.

Відео дня

Ксенобот складається з 500−1000 живих клітин і має всього 1 мм завдовжки. Вони вміють об'єднуватися для колективних дій, рухатися по колу або прямо і навіть рухати невеликі предмети.

Вчені планують використовувати їх для лікування людей, тварин, поліпшення навколишнього середовища, але водночас порушують як юридичні так і етичні питання, пише Phys.org.

Створення ксеноботів вважається революційним. Вони повністю органічні і складаються з живої тканини, але термін «робот» використали тому, що ксеноботам можна надати різні форми, «програмувати» на певні завдання, а також вони вміють ремонтувати самі себе після пошкоджень.

Як їх можна використовувати?

По-перше, вони можуть допомогти людству боротися із забрудненням навколишнього середовища. Вчені впевнені, що ксеноботів можна налаштовувати таким чином, щоб вони «сканували» океан і очищували його від мікропластику.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X