Юро, вони все втратили. Росія створила ще більше космічного сміття на орбіті

4 травня, 10:51
Космічне сміття (Фото:iStock/janiecbros)

Космічне сміття (Фото:iStock/janiecbros)

Старий ракетний двигун РФ вибухнув і розпався на 16 частин на орбіті, створивши ще більше космічного сміття. Наскільки це небезпечно?

Йдеться про об'єкт №32398 — це двигун космічного буксира, який допоміг доставити на орбіту три російські супутники ГЛОНАСС налог GPS в РФ) у 2007 році.

Дослідники зауважили, що двигун вибухнув на частини космічного сміття 15 квітня. Наразі вчені відстежують траєкторію руху всіх 16 частин двигуна.

Відео дня

Як пояснив астрофізик і фахівець із супутникового відстеження Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики Джонатан Макдауелл, двигун, який вибухнув, був встановлений на російській ракеті-носії Протон.

Цей двигун прискорював основну ступінь ракети, щоб правильно розподілити паливо прискорювачів у баках для перезапуску двигунів на орбіті.

Двигун маркується абревіатурою SOZ (Система Забезпечення Запуску), і зараз є близько 64 подібних пристроїв на навколоземній орбіті.

«Двигуни SOZ не витрачають усе своє паливо під час запуску. І вони мають неприємну тенденцію вибухати через роки або десятиліття, залишаючи купу уламків на високоеліптичній орбіті. Принаймні, 54 двигуни SOZ зараз вибухнули», - Написав Макдауелл у Twitter.

Останній SOZ, що вибухнув, рухався по витягнутій еліптичній траєкторії, наближаючись до Землі на 388 км і віддаляючись на 19 074 км.

За словами Макдауелл, ця подія була передбачувана і добре вивчена, але все одно «дуже сумна».

Космічне сміття - одна з головних проблем сучасних космічних досліджень. За оцінками Європейського космічного агентства (ЕКА), близько 36500 фрагментів сміття шириною не менше 10 сантиметрів зараз обертаються навколо Землі.

Крім цього, земною орбітою на великій швидкості обертаються близько 1 мільйона об'єктів діаметром від 1 до 10 см. Ці об'єкти можуть пошкодити діючі космічні апарати і порушити роботу телескопів.

Консультант NASA Дональд Кесслер у 1978 році припустив, що космічне сміття, що з'явилося внаслідок численних запусків штучних супутників, може призвести до повної непридатності ближнього космосу для практичного використання.

Згодом цей сценарій стали називати ефектом Кеслера.

Росія значно збільшила кількість небезпечних уламків у космосі, провівши протисупутникові випробування (ASAT) у листопаді 2021 року. Вчені та військові РФ знищили один із своїх непрацюючих супутників за допомогою ракети, створивши нове поле уламків в орбітальному районі Міжнародної космічної станції.

Операторам МКС довелося запустити двигуни, щоби ухилитися від уламків російських протисупутникових систем. Міжнародне співтовариство широко засудило випробування ASAT.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X