Фемінізм у неоліті. Вчені знайшли останки жінки-воїна кам’яного віку

3 травня, 18:41
Аналіз поховання періоду неоліту дозволив по-новому подивитись місце жінок у первісному суспільстві (Фото:вікіпедія)

Аналіз поховання періоду неоліту дозволив по-новому подивитись місце жінок у первісному суспільстві (Фото:вікіпедія)

Сучасні знання про ґендерні ролі кам’яного віку досить однозначні: ми вважаємо, що чоловіки були воїнами і мисливцями, а жінки — хранительками вогнища. Але це зовсім так.

Дослідження поховання у французькій комуні Флері-Сюр-Орн дозволило історикам поглянути багато речей по-новому. Вчені провели ДНК-аналіз останків, знайдених у похованні періоду раннього неоліту. У могилі знаходилося безліч чоловічих останків з усією належною воїнам та мисливцям того періоду атрибутикою: зброєю та стрілами. Проте серед 14 скелетів виявився один жіночий — і біля нього також було виявлено чотири наконечники стріл. Мабуть, артефакти спочатку були стрілами, держак яких знищив час.

Відео дня

Все говорить про те, що жінка, похована в чоловічій могилі Нормандії, займала особливу роль у суспільстві того часу. Вочевидь, вона була воїном чи мисливцем, на що натякають наконечники стріл.

Кремнієва зброя з нормандського поховання (Фото: Паскаль Радіг)
Кремнієва зброя з нормандського поховання / Фото: Паскаль Радіг

"Ми вважаємо, що артефакти, характерні для чоловічих поховань, означають, що ця жінка вийшла за межі біологічної сексуальної ідентичності", - сказала провідний автор дослідження Майте Ріволлат, археолог та генетик з Університету Бордо.

Вчені не вважають за можливе робити припущення про статус жінки з Флері-Сюр-Орн — для цього недостатньо підстав. Але сам факт знаходження жіночих останків у чоловічій могилі говорить про те, що існували жінки, здатні вийти за межі гендерної моделі того часу.

Історики сподіваються отримати більше інформації про спосіб життя жінки, її рід занять та місце у соціальній ієрархії після проведення низки специфічних досліджень. Так, тест ДНК показав, що вона не була в кревній спорідненості з іншими похованими, але щоб дізнатися, чи була мисливцем і наскільки високе становище займала у своєму суспільстві, потрібно провести ізотопний аналіз кісток.

Показати ще новини
Радіо НВ
X