Революція кілограма. Вчені збираються ввести новий метод вимірювання ваги

13 листопада 2018, 06:55
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Днями вчені проголосують за впровадження нового методу вимірювання еталонного кілограма. Замість шматка застарілого платино-іридієвого сплаву, дослідники збираються використовувати електромагнітну енергію.

"Все відносно, втім, це довго пояснювати", - саме так говорив барон Мюнхгаузен. Правда, в тому випадку, літературний персонаж пояснював плинність часу, а нам пропонують поставити під сумнів те, що ми вважаємо кілограмом.

Відео дня

Тільки уявіть: у сучасному світі, для визначення ідеально точного - еталонного - кілограма, фізики використовують технологію 1889 року. Навіть не технологію, а циліндричну залізяку - шматок платино-іридієвого сплаву, що перебуває у вакуумномній посудині в паризькій лабораторії.

Майже півтора століття цей камінь є основою для найточніших вимірювань ваги і наукових експериментів. Благо, представники Міжнародного бюро мір і вагів вирішили покласти цьому край.

Як передає Reuters, з 13 по 16 листопада 2018-го в паризькому Версалі пройде 26-а конференція головних "вимірників" у світі. Подія цікава тим, що вчені повинні проголосувати за відмову від чинного еталонного кілограма і впровадити новий метод вимірювання ваги.

Річ, за допомогою якої вимірювали буквально все - від мікрограмів у фармацевтиці, до тонн цементу, - тепер може піти у небуття.

Чому вирішили відмовитися?

Справа в тому, що перебуваючи в абсолютно стерильних умовах, ідеально точний кілограмовий циліндр з платини і іридію все одно припадає пилом і брудом. Це викривлює головне мірило ваги на планеті.

Звичайно, час від часу залізо чистять, але і це не призводить ні до чого хорошого, адже частинки сплаву стираються, і еталонний (для 1889 року) циліндр потихеньку втрачає свою вагу.

Вчені не можуть вберегти ідеальну залізяку від впливу атмосфери навіть у найбільш закритому просторі, і тому планують замінити її на щось точніше.

Експерти з 57 країн вже прийшли до єдиної думки, тому голосування за прийняття нового еталонного кілограма стане лише формальністю.

Чим будуть міряти тепер?

Замість матеріального шматка заліза, фахівці впровадять дійсно постійну величину через так званий "баланс Кіббла" або "ваги Ватта". Цей складний прилад визначає вагу через постійну Планка - основну константу квантової теорії.

Простими словами, відповідати за точну вагу тепер буде певна кількість електромагнітної енергії, що необхідна для врівноваження одного кілограма.

По суті, мірилом стане електричний струм і напруга, пропорційна силі магнітного поля еталонного кілограма.

Кому це потрібно і на що це вплине?

Очевидно, що ніхто не буде перераховувати ціну на вагові продукти в супермаркетах, - мова йде про мізерно малі погрішності.

Проте, перехід на нову систему стане важливим для фізичних досліджень, в яких будь-яка деталь повинна бути виміряна з абсолютною точністю.

Та й вчені по всьому світу тепер можуть не переживати, що платино-іридієвий циліндр десь загубиться або його хтось вкраде, і на планеті настане анархія, оскільки ніхто не зможе звіритись з ідеальним кілограмом і багато інших одиниці виміру також будуть спотворені.

Крім цього, не варто забувати, що кілограм - це остання одиниця з міжнародної системи СІ, яку вимірюють за допомогою матеріального об'єкта.

Для сучасної науки це є неприпустимим, оскільки для майбутніх дослідження та експериментів необхідне використання максимально точних величин.

"Якщо інопланетяни колись прилетять на Землю, хіба ми будемо говорити з ними про щось, окрім фізики? А щоб говорити про фізику, нам потрібно буде домовитися про загальні одиниці виміру. Але якщо ми скажемо, що наша одиниця маси заснована на гирі металу, яку ми тримаємо в Парижі, над нами сміятиметься увесь Всесвіт", - заявив фізик Національного інституту стандартів і технологій США Стівен Шламмінгер.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X