Перша у світі космічна обсерваторія гравітаційних хвиль може бути реальністю. Як це змінить науку?

6 травня, 11:46
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Гравітаційні хвилі (Фото:CC)

Гравітаційні хвилі (Фото:CC)

Місія LISA Європейського космічного агентства (ЕКА) перейшла на новий етап підготовки. Це має бути перша у світі космічна обсерваторія для аналізу гравітаційних хвиль.

Гравітаційні хвилі, передбачені Ейнштейном, формуються внаслідок одного з найнезвичайніших об'єктів у Всесвіті - злиття чорних дір та нейтронних зірок.

Ці щільні масивні об'єкти обертаються навколо одне одного і поєднуються з такою силою, що створюють так звані брижі простору-часу.

Відео дня

Ці брижі відомі як гравітаційні хвилі, які останні кілька десятків років вивчають астрофізики у всьому світі.

Один із найамбітніших проектів у цій сфері запланували вчені Європейського космічного агентства. Місія LISA (Laser Interferometer Space Antenna) розробляється вже кілька десятків років, і днями вона перейшла до наступного етапу розвитку.

Це означає, що перша в історії людства космічна обсерваторія для дослідження гравітаційних хвиль може стати реальністю.

У межах співпраці з NASA керівники LISA планують відправити в космос три космічні апарати, які будуть обертатися навколо Сонця у формі трикутника. Довжина кожної сторони цього трикутника становитиме 1,5 млн миль.

На Землі вже є інтерферометр LIGO для дослідження гравітаційних хвиль. Аналогічна система пристроїв LISA незабаром може з'явитися у космосі.

Коли гравітаційна хвиля викликає спотворення простору-часу, LISA виявить це, оскільки відстань між її космічними кораблями в трикутнику ненадовго зміниться. Пристрій також зможе визначити з якої частини космосу прийшла гравітаційна хвиля.

Вперше вчені виявили гравітаційні хвилі за допомогою LIGO у 2015 році. Різні види космічних подій утворюють гравітаційні хвилі різних частот. Наприклад, злиття невеликих чорних дір та появи наднових можна помітити за допомогою LIGO.

Але злиття надмасивних чорних дірок випромінюють частоти, які LIGO не може виявити.

Апаратне забезпечення LISA протестували у 2015 році. Тепер LISA перейде до фази B1 перевірки ЕКА, під час якої буде розроблено технологію для місії та обрано її остаточний дизайн. Серед пристроїв LISA будуть лазерні системи космічних кораблів, телескопи та датчики.

«Перехід до фази B1 виводить місію з концептуальних досліджень і знаменує важливу віху для залучених вчених та інженерів. Після довгого шляху, який розпочався з перших начерків у 1980-х роках, ми тепер знаємо, що перебуваємо на правильному шляху і що маємо реальний план на майбутнє», — сказав керівник дослідження LISA Мартін Гелер.

Місію планують запустити у 2037 році, а будівництво космічного корабля почнеться не раніше 2024 року.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X