Гроші не пахнуть. Які компанії винні в глобальному потеплінні - фото

Гроші не пахнуть. Які компанії винні в глобальному потеплінні

28 січня 2020, 20:00

З огляду на кліматичні страйки в усьому світі НВ згадує, які з міжнародних компаній забруднюють планету найбільше

Сотні співробітників Amazon можуть втратити роботу через страйки проти своєї ж компанії. Деяким представникам однієї з найбільших корпорацій у світі не подобається політика Amazon щодо кліматичних змін. Однак, головними виробником СО2 на Землі є далеко не Amazon.

Відео дня

П очаток 2020-го з низкою фатальних подій по всьому світу трохи відволік увагу медіа та їх аудиторії в різних країнах від глобальних кліматичних змін. Навіть українці за кілька місяців звикли до аномально теплої й безсніжної зими.

Але недавній економічний форум в Давосі, однією з центральних тем якого були якраз проблеми з кліматом, знову змусив багатьох людей замислитися над тим, що буде з нашою планетою вже через кілька десятків років.

«Кліматична героїня» минулого року — 17-річна шведська екоактівістка Грета Тунберг — у черговий раз виступила в Давосі з жорстким закликом до політиків. «Мені цікаво, яку причину ви назвете своїм дітям, коли будете пояснювати їм свій провал і те, що ви залишили їх самих справлятися з кліматичним хаосом, який свідомо на них накликали?.. Ваша бездіяльність з кожною годиною розпалює полум'я. І ми все ще закликаємо вас панікувати...», — заявила Тунберг.

Благо, виступи активістки і її головного антагоніста — президента США Дональда Трампа — розвели по різних залах, інакше на форумі не обійшлося б без скандалів. Як би там не було, Трампу і його послідовникам доведеться миритися з ідеями Грети Тунберг, адже в минулому році завдяки шведській школярці на кліматичні страйки Fridays for Future вийшли кілька мільйонів людей по всьому світу.

Активісти вимагають від найбільших транснаціональних корпорацій відмовитися від використання викопного палива і виділяти більше грошей на боротьбу з кліматичними змінами. Крім претензій до ключових виробників нафти і газу, кліматичні акції відбулися в одній з найбільших і найбагатших IT-корпорацій на Землі — Amazon, де співробітники критикують керівництво своєї ж компанії і вимагають рішучих дій для порятунку планети.

coindesk.com

Фото: coindesk.com

Що трапилося в «корпорації добра»?


Починаючи як невеликий онлайн-ритейлер книг майже 30 років тому, зараз Amazon разом з Microsoft, Apple і Google входить в четвірку транснаціональних корпорацій, чия ринкова капіталізація наближається до трильйона доларів. Крім продажів, у Amazon виробляють власні гаджети, розвивають онлайн-сервіси та роблять ще багато всякої всячини руками своїх дочірніх підприємств.

Разом зі зростанням масштабів підприємств, до неї виріс і інтерес аудиторії. Так днями Amazon стала ньюсмейкером для багатьох медіа через онлайн-протест її співробітників: 357 представників компанії публічно розкритикували позицію Amazon щодо кліматичних змін і висловилися про те, що потрібно змінити в корпорації для боротьби з глобальним потеплінням і забрудненням планети.

Раніше в корпорації навіть погрожували звільненням деяких кліматичних активістів за їхню позицію, що тільки роздратувало інших співробітників Amazon.

Зокрема, співробітники написали, що компанія повинна понизити шкоду для екології від упаковок товарів; витрачати більше грошей на боротьбу з кліматичними змінами; дозволити співробітникам критикувати і обговорювати політику корпорації з її керівництвом; збільшити «прозорість» компанії щодо шкоди екології від її виробництва; посилити розвиток поновлюваних джерел електроенергії; в цілому заохочувати рішення кліматичних проблем і бути прикладом для інших компаній.

«Amazon сьогодні має дуже багато влади в світі. Цим можна зловживати або ставитися з великою відповідальністю. Я хочу пишатися тим, що працюю в Amazon, і не хочу, щоб мені було соромно за це. Amazon має очолити боротьбу з кліматичними змінами і ставити для цього ще більш агресивні цілі, ніж для інших масштабних ініціатив. Це змусило б мене пишатися роботою в Amazon», — написав у петиції менеджер з розроблення програмного забезпечення Amazon Крейг Маас.

Elaine Thompson
Фото: Elaine Thompson

Проблема в тому, що згідно з корпоративними правилами Amazon співробітники компанії не можуть публічно говорити про її внутрішні справи без попереднього узгодження з керівництвом. Раніше журналісти з'ясували, що менеджери Amazon погрожували звільненням співробітникам компанії, які організували кліматичні страйки в кінці 2019-го.

Незважаючи на це, група активістів, яку називають «Співробітники Amazon за кліматичну справедливість» знову виступила з публічною критикою компанії і вимогами знизити вплив корпорації на глобальне потепління. Деякі екоактивісти з Amazon вимагають припинити співпрацю корпорації з нафтогазовими компаніями, для яких вони розробляють програмне забезпечення.

«Озвучити ці ідеї — це наша моральна відповідальність, і зміни в комунікаційній політиці піддають нас цензурі від виконання цієї відповідальності», — заявила інженер з розроблення програмного забезпечення в Amazon Сара Трейсі.

Проте, в Amazon кажуть, що співробітникам не можна «публічно нехтувати або спотворювати інформацію про компанію або важку роботу їхніх колег, які розробляють рішення цих складних проблем». Співробітники корпорації навіть звинуватили своє керівництво у фінансуванні політиків, які заперечують кліматичні зміни і заявили, що топ-менеджмент Amazon може звільнити найактивніших лідерів еко-руху.

Однак, активісти вважають, що якщо свою позицію висловлять відразу сотні співробітників — їх не зможуть звільнити. Наприклад, в минулому році більше 8 тис. співробітників підписали відкритого листа засновнику Amazon Джефу Безосу з вимогою скоротити вуглецеві викиди і припинити використання викопного палива в компанії.

Примітно, що раніше керівництво Amazon підписало так зване «зобов'язання щодо клімату», пообіцявши інвестувати $100 млн у відновлення лісів на планеті, використовувати 100% необхідної їм електроенергії з поновлюваних джерел вже до 2030 року і повністю скоротити викиди вуглекислого газу до 2040-го. Ця дата на 10 років випереджає аналогічну мету, яка прописана в Паризьких кліматичних угодах.

eco-weekly.com

Фото: eco-weekly.com

Компанії, які винні в глобальному потеплінні


Великі корпорації на кшталт Amazon часто заявляють про подібні кліматичні ініціативи, але це не означає, що вони в дійсності зможуть змінити щось на краще.

Наприклад, компанія Coca-Cola, яку вчені називають найбільшим забруднювачем планети пластиковими пляшками, періодично запускає кампанії з переробки пластику. У той же час, керівництво виробника солодкої газованої води підтверджує, що не відмовлятиметься від токсичних ємностей для своєї продукції в найближчому майбутньому.

Крім Сoca-Cola, міжнародна екологічна організація Greenpeace назвала серед основних забруднювачів планети пластиком кілька інших найпопулярніших виробників напоїв, солодощів і засобів гігієни. До цього числа увійшли PepsiCo, Nestlé, Danone, Mondelez International, Procter & Gamble, Unilever, Perfetti van Melle, Mars Incorporated, Colgate-Palmolive.

В цілому, близько 72 тис. волонтерів з організації Break Free From Plastic виявили більше 475 тис. шматочків пластикового сміття під час декількох сотень івентів з прибирання пляжів, вулиць, водних шляхів та інших місць на шести континентах планети.

У Coca-Cola, як найбільшій компанії-забруднювачі, з цього приводу заявили таке: «Всякий раз, коли наша упаковка потрапляє в океан або кудись, до чого вона не належить, це неприйнятно для нас. Ми співпрацюємо з іншими компаніями і працюємо над вирішенням цієї найважливішої глобальної проблеми, щоб допомогти скоротити потрапляння пластикових відходів у океан і знизити рівень поточного забруднення».

Експерти припускають, що в 2020-му перераховані вище компанії продадуть більш 500 млрд пластикових пляшок, і абсолютна більшість з них не буде перероблена.

Правда, навіть якщо нам і вдасться повністю відмовитися від пластикової тари і прищепити всім людям на Землі культуру використання токсичних матеріалів і їх переробки — це навряд чи допоможе вирішити глобальні кліматичні зміни. Так, через популярні бренди на кшталт Coca-Cola цілі острови перетворюються на звалища, але ці компанії далеко не найголовніші джерела отруєння нашої планети.

Основна причина сильного парникового ефекту на Землі — виробництво надмірної кількості вуглекислого газу (СО2), який потрапляє в атмосферу. За це відповідають в насамперед найбільші енергетичні корпорації в різних куточках планети.

caisdosul.blogspot.com
Фото: caisdosul.blogspot.com

За даними Центру кліматичних і енергетичних рішень, понад 75% парникових газів на землі становить вуглекислий газ, а близько 15% — метан. При цьому, джерелами викидів майже 90% парникових газів є виробництво енергії різних видів і транспортна сфера.

Станом на 2018-й у топ-10 країн, які виробляють найбільше СО2 на рік входили Китай, США, Індія, Росія, Японія, Німеччина, Південна Корея, Іран, Саудівська Аравія, Канада.

Варто врахувати, що з моменту прийняття Кіотського протоколу зі скорочення шкідливих викидів в атмосферу в 2005-му тільки США, Японія і Німеччина дійсно знизили виробництво вуглекислого газу. У Росії і Японії ці показники залишилися приблизно на тому ж рівні, а в Індії виросли на 106%.

Нещодавно аналітики Інституту кліматичної відповідальності опублікували список з 20 компаній, які пов'язані з видобутком і виробництвом викопного палива (нафти, газу, вугілля) і відповідають за третину всіх викидів парникових газів у період з кінця минулого століття. Дослідники Проекту щодо розкриття інформації про викиди вуглекислого газу внесли деякі з цих компаній у список 100 транснаціональних корпорацій, які відповідали за за 71% вуглецевих викидів атмосферу Землі з 1988 року.

У зв'язку з цим, НВ представляє п'ять компаній, які більше за інших винні в глобальному потеплінні.

1 Saudi Aramco

saudiaramaco.com
Фото: saudiaramaco.com

Абсолютний лідер за вуглецевим викидів, який веде свою діяльність ще з 1933 року. З 1980-го компанія повністю належить Королівству Саудівська Аравія, але раніше вона також належала американській нафтовій корпорації Standard Oil of California.

Влітку 2019-го повідомлялося, що Saudi Aramco на початку 2020 року стане публічною компанією і почне продавати свої акції інвесторам. Якщо це насправді станеться — енергетична корпорація стане найдорожчою компанією в історії, адже її ринкову капіталізацію оцінюють у півтора трильйона доларів, що на $500 млн більше, ніж у Apple, Microsoft, Amazon і Google.

Згідно з недавнім звітом, за 2018 рік чистий прибуток компанії склав рекордні $111 млрд при загальній виручці $355,9 млрд. У середньому щодня Saudi Aramco поставляла 5,2 млн барелів нафти в Азію, 1 млн в Північну Америку і 860 тис. в Європу.

2 Chevron Corporation

baabucareers.blogspot.com
Фото: baabucareers.blogspot.com

Одна з найстаріших енергетичних компаній США, яка зараз повністю належить інвесторам, з 1965 року до сьогодні виробила більше 43 млрд тонн еквівалента вуглекислого газу, а більшість її виробничих потужностей знаходяться в Північній Америці, Казахстані та Австралії.

Компанія пов'язана з багатьма скандалами, зокрема серйозними забрудненнями довкілля у США, Південній Америці та Африці, розливом нафти в Анголі й Бразилії, репресіями проти екоактивістів, індіанців і власних працівників.

За даними WikiLeaks керівництво Chevron таємно обговорювало співпрацю з владою Ірану всупереч санкціям ООН.

3 Gazprom

Kurdistan24.net
Фото: Kurdistan24.net

Більш відома українцям російська транснаціональна корпорація Gazprom, більшість акцій якої належить владі РФ, також входить у список топ-забруднювачів планети.

Заснована міністерством газової промисловості СРСР завдяки відкриттю газових родовищ в Сибіру, на Уралі та Поволжі з середини 1960-х, ця компанія зробила колишній Союз, а тепер і Росію найбільшими газодобувними державами. Хоча, з арабським гігантом їй, звичайно, не зрівнятися: в 2018-му чистий прибуток Gazprom склав «усього» $13,4 млрд.

Згідно з сайтом Gazprom, ця компанія має в своєму розпорядженні найбільші запасами природного газу в світі. «Станом на 31 грудня 2018 року на території Росії запаси вуглеводнів Групи "Газпром" за категоріями A+ B1+ C1 (за російською класифікацією) склали 35 195,3 млрд куб. м природного газу, 1 604,4 млн т газового конденсату і 2 015,7 млн т нафти», — зазначено на сайті російської корпорації.

4 ExxonMobil

AP
Фото: AP

Ще один представник приватних американських інвесторів, який має в своєму розпорядженні запасами нафти і природного газу в США, Азії, Австралії та Європі.

Юридично Exxon Mobil Corporation була заснована відносно недавно — в 1999 році. Але компанії Exxon і Mobil є спадкоємицями, мабуть, найвідомішою в світі корпорації Standard Oil першого в історії доларового мільярдера Джона Рокфеллера, яка була заснована в далекому 1870-му і ліквідована в 1911-му через антимонопольний закон у США.

Танкери ExxonMobil також розливали нафту в різних частинах світового океану, через що компанію критикували і зобов'язували виплачувати штрафи в сотні мільйонів доларів.

«З моменту свого заснування ExxonMobil перетворилася на одну з найбільш ненависних корпорацій планети, здатну визначати зовнішню політику США і долю цілих країн. У гонитві за доходами ExxonMobil все частіше бурить свердловини на територіях, зданих їм в оренду диктатурами або майже диктатурами», — писало видання The Telegraph в 2012-му.

5 National Iranian Oil Co

iranthisway.com
Фото: iranthisway.com

Цього разу іранська національна нафтогазова компанія, яка знаходиться на третій позиції за розміром у світі після згаданих аравійської Saudi Aramco і російської Gazprom.

Як і в Саудівській Аравії, за відкриття родовищ нафти і газу в Ірані відповідали західні фахівці. В цьому випадку — британський підприємець Вільям Нокс Д'Арсі, який на початку XX століття передав свої права на іранські нафтові родовища шотландській компанії Burma Oil Company.

Після кількох десятків років бюрократичних процесів і демонстрацій в Ірані, влада країни заснувала Національну іранську нафтову компанію (National Iranian Oil Co). Через це британці розірвали дипломатичні відносини з Іраном і відкликали звідти своїх інженерів, але незабаром отримали близько 40% обсягу місцевої нафти на користь Англо-Іранської нафтової компанії, яку пізніше перейменували в British Petroleum.

Після ісламської революції в 1979-му нова влада держави анулювали всі попередні домовленості, вивела іноземних громадян з нафтової промисловості Ірану і почали повністю контролювати видобуток і виробництво нафти.

Географ Річард Гіді повідомляв, що в 2013 році National Iranian Oil Co справила 739 млн тонн СО2, що в той час становило 3,1% від викидів вуглекислого газу на планеті за рік.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X