Геть стандарти. Польські вчені готують революцію у фізиці

18 березня 2016, 11:33
Аналіз розпаду В-мезонів, проведений вченими з Інституту ядерної фізики Польської академії наук, дає підстави сподіватися на прихід нової ери фізики, що виходить за рамки Стандартної моделі

"Якщо говорити кінематографічними термінами, то раніше у нас були тільки уривчасті сцени довгоочікуваного блокбастера, але тепер ВАК (Великий адронний коллайдер), нарешті порадував фанатів повноцінним трейлером", - говорить професор Маріуш Вітек з Інституту ядерної фізики.

Відео дня

Раніше вчені, які працюють на ВАК, концентрувалися на пошуках бозона Хіггса і досліджували відмінності між матерією і антиматерією. Тепер більше уваги приділяється пошуку елементарних частинок, що виходять за рамки Стандартної моделі. Вчені намагаються виявити такі частинки безпосередньо, але не можна виключати, що маса нових частинок занадто велика, щоб отримати їх в БАК.

Польські фізики придумали спосіб, як обійти це, і випробували його, проаналізувавши дані, які були отримані в ході експериментів з В-мезонами в 2011 і 2012 роках. "Мій підхід можна порівняти зі спробою встановити рік, коли була зроблена сімейна фотографія. Ніж дивитися на весь знімок цілком, краще проаналізувати кожну людину окремо і спробувати зрозуміти, в якому році було зроблено фото", - розповідає доктор Марцин Кржашич з Інституту ядерної фізики.

У Польській академії наук відзначають, що поки це не можна назвати відкриттям. Однак це дає підстави вважати, що учені натрапили на слід нової фізики, яка знаходиться за межами Стандартної моделі.

Стандартна модель була сформульована в 70-х роках минулого століття. Як зазначає професор Вітек, вона не дає відповіді на всі питання про існування Всесвіту. "Як матерія взяла верх над антиматерією? Що таке темна матерія? Ці питання залишаються без відповіді. Більш того, гравітація, з якою ми стикаємося щодня, не включена в модель", - каже Вітек.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X