Економісти допомогли історикам знайти 11 стародавніх міст Ассирії

17 листопада 2017, 09:55
Історики і економісти розробили спосіб, який дозволяє визначити місце розташування втрачених міст стародавнього світу

Новий спосіб аналізу документів заснований на тому, що міста, розташовані поруч, активніше торгували одне з одним, пише Washington Post.

Стародавнє місто Кенешет, яке розташовано в центрі сучасної Туреччини, було центром торгівлі в Анатолії чотири тисячоліття тому. Сучасні археологи розкопали артефакти з міста, в тому числі понад 23000 клинописних текстів. В основному це були ділові листи, бухгалтерські документи і контракти. Міжнародна група вчених із США і Франції на підставі цих табличок змогла з'ясувати, де знаходилися поселення, про які йшла мова в древніх текстах.

Відео дня

Традиційно, історики та археологи аналізували тексти в пошуках якісної інформації, яка може допомогти визначити місцезнаходження поселення - опису ландшафтів або вказівки на відстані між містами. Але історик Гойко Байрамович з колегами-економістами проаналізували кількісні дані про обсяги торгівлі. Вчені перевели і проаналізували 12000 глиняних табличок, витягуючи інформацію про торгові маршрути купців.

Вони знайшли записи про сотні торгових взаємодій між 26 древніми поселеннями. Місцезнаходження 15 цих міст вже було відомо, але 11 залишалися втраченими.

Вчені виходили з припущення, що міста, розташовані ближче один до одного, торгували більш інтенсивно. Якщо відомо, що Кенешет більше торгував з втраченим містом Кубурнат, ніж з втраченим містом Дурхуміт, значить, Кубурнат знаходився ближче до Кенешету. Оскільки дані збереглися для всіх 15 відомих міст, автори роботи змогли побудувати алгоритм, який оцінює відстань між відомими містами і невідомим і заносить на карту розташування останнього.

"Для більшості випадків наші кількісні оцінки надзвичайно близькі до якісних припущень, які висловлювали історики. У деяких випадках, коли історики розходяться в думках щодо ймовірного місця втрачених міст, наш кількісний метод підтримує пропозиції одних вчених і відкидає ідеї інших", - підкреслюють автори роботи.

В якості останньої перевірки, автори запустили свою модель для з'ясування розташування вже відомих стародавніх міст. У двох випадках з трьох алгоритм вказав саме на те місце, де вже велися успішні розкопки.

Автори стверджують, що їх підхід до пошуку втрачених міст може бути використаний на додаток до більш традиційних методів, допомагаючи історикам заповнити прогалини в археологічних даних. Крім того, документ є захоплюючим прикладом того, як сучасні знання можуть вдихнути нове життя в записи, які були зроблені 4 тисячі років тому.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X