Чи є життя на Марсі? Все, що потрібно знати про гучне відкриття NASA

8 червня 2018, 05:54

Вчора, 7 червня, американське космічне агентство NASA оголосило про важливе відкриття. Марсохід Curiosity виявив докази того, що на Марсі колись могло існувати життя.

Пошуковий апарат виявив у скельних породах Марса органічні молекули. Крім того, вчені отримали найважливіші дані про сезонні коливання рівня метану в атмосфері Марса.

Відео дня

НВ розібралося в тому, що все це означає.

Невже ми знайшли життя на Марсі?

Ні, не знайшли. Принаймні, поки що. Але тепер ми можемо з високим ступенем впевненості стверджувати, що воно там колись існувало.

Що відкопав марсохід?

Пошуковий апарат NASA виявив так звані "жорсткі" органічні молекули в осадових породах, вік яких оцінюється приблизно в 3,5 млрд років.

Основу цих порід віком складають філосилікати, сульфати і оксид заліза. Самі молекули знайдені в скелях з високим вмістом сірки, яка і могла допомогти їм зберегтися протягом такого тривалого часу.

Вчені припускають, що на місці знахідки раніше існувало озеро. Тому логічно, що тут накопичувалися органічні речовини.

Що це означає?

Органічні молекули зазвичай пов'язані з життям, але вони також можуть виникнути в результаті не біологічних процесів. Отже, їх наявність не обов'язково є доказом існування життя.

Як відзначили астрономи NASA під час прес-конференції, "знахідка є хорошим знаком для майбутніх місій, які досліджують поверхню планети".

За словами Інге Кейт, планетолога з голландського університету в Утрехті, знахідка Curiosity показала, що озеро було потенційно жилим 3,5 млрд років тому.

"З огляду на присутність органіки на його дні, тепер питання про існування марсіанського життя стало ще більш актуальним", - констатувала вона.

"Марсохід Curiosity не визначив джерело органічних молекул. Ці молекули могли бути їжею для живих істот, але могли існувати і самі собою за відсутності життя на планеті, в будь-якому випадку знайдена органічна речовина містить хімічні підказки для вивчення планетарних процесів", - заявила Дженніфер Ейгенброд з Центру космічних польотів Годдарда NASA.

Тепер вчені розуміють механізм, за допомогою якого органічні молекули могли вціліти на Марсі. Навіть якщо ті молекули, що знайшов Curiosity, не є доказом існування життя на Червоній планеті, тепер вчені в усякому разі знають, в яких породах варто шукати такі докази надалі.

Що за сезонні коливання метану?

Крім відкриття Curiosity вчені також представили дані про сезонні зміни вмісту метану в атмосфері Марса протягом майже трьох марсіанських років, що становить майже шість земних років.

Рівень змінюється, що змушує вчених висунути гіпотезу про біологічне походження цього метану.

Результати також вказують на концентрацію органічного вуглецю близько 10 частин на мільйон або більше. Це приблизно в 100 разів більше, ніж у випадку з попередніми знахідками органічного вуглецю на поверхні Марса.

Деякі ідентифіковані молекули включають тіофен, бензол, толуол і невеликі вуглецеві ланцюги, такі як пропан або бутен.

Це теж ознака існування життя?

Можливо так. Але може й ні.

Метан - це найпростіші органічні молекули. Метан аж ніяк не є довгожителем. В атмосфері він не може існувати довше, ніж кілька сотень років після свого виникнення.

Отже, щось виробило цей метан зовсім недавно. Або продовжує виробляти його і донині.

"Метан - це щось, чого в марсіанській атмосфері бути не повинно", - говорить про важливе значення відкриття Кріс Вебстер, співробітник NASA.

"Чи є ознаки життя на Марсі? Ми не знаємо, але ці результати говорять нам, що ми на правильному шляху", - вважає Майкл Майєр, провідний науковий співробітник дослідницької програми NASA.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X