Українські вчені закликали науковий світ бойкотувати російських дослідників. Є перші результати

15 березня, 14:15
Ексклюзив НВ
Відповіддю на війну, яку розпочала Росія, має бути повна ізоляція — зокрема й російських учених (Фото:Генштаб ЗСУ)

Відповіддю на війну, яку розпочала Росія, має бути повна ізоляція — зокрема й російських учених (Фото:Генштаб ЗСУ)

Українські вчені вимагають від міжнародної спільноти припинити співпрацю з дослідниками із РФ. Вже починають з’являтися перші результати, хоча й не всі наукові журнали готові позбавляти російських учених можливості публікації.

Незабаром після початку повномасштабного вторгнення Росії українські вчені звернулися до світової спільноти з проханням припинити співпрацювати та фінансувати російських учених.

Відео дня

«Російська Федерація здійснила підступний і абсолютно ганебний військовий напад на нашу країну!.. У цій ситуації своє вагоме слово має сказати прогресивне світове наукове співтовариство… На нашу думку, у ХХІ столітті та у 2022 році чи не найкращою відповіддю на танки, системи залпового вогню і ракети є закритий доступ до високих технологій, інновацій, наукових досліджень та інформаційної підтримки», — пишуть українські вчені у своєму відкритому листі.

Це звернення викликало безліч суперечок у міжнародній науковій спільноті про те, чи варто позбавляти російських учених можливості публікації у міжнародних журналах. Видання Nature написало про те, як зараз розвивається ця ситуація.

Існує позиція, що бойкот є правильним із моральної точки зору на підтримку України. Вчені вважають, що це допоможе покласти край війні, а такий крок стимулює російських дослідників діяти активніше, щоб припинити вторгнення.

Як мінімум один міжнародний науковий журнал, Journal of Molecular Structure, який видає компанія Elsevier, заявив, що не прийматиме статті, написані російськими вченими, які фінансуються російськими установами. «Правило діятиме доти, доки не припиниться війна, а біженці зможуть повернутися до себе додому, до своїх сімей», — ідеться в заяві редакції.

Elsevier зазначає, що ввело обмеження виключно для вчених, які працюють у російських інститутах — дослідники, які працюють за кордоном і співпрацюють із закордонними установами, до публікації все ще допускаються.

Компанія Clarivate, що управляє базою даних Web of Science, заявила про припинення всієї комерційної діяльності в Росії та негайне закриття місцевого офісу. Також у компанії припинили співпрацю з науковими журналами з Росії та Білорусі.

Проте деякі наукові журнали впевнені, що ізоляція російських учених завдасть більше шкоди, ніж користі. Російська влада вже й сама зробила перші кроки до ізоляції місцевих учених, заявивши, що планує скасувати вимогу, згідно з якою вчені, яких фінансує держава, публікуються у визнаних іноземних журналах. Російські дослідники впевнені, що цей крок лише нашкодить російській науці, а не допоможе їй.

Ті, хто виступають, проти бойкоту, стверджують, що наука може бути частиною дипломатичного каналу, а такий крок лише покарає російських учених, які виступають проти війни.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

На час написання статті, про припинення співпраці з російськими вченими заявили деякі наукові журнали. Наприклад, Nature та Science у своїх редакційних статтях засудили війну Росії проти України, проте явно висловилися проти ізоляції російських учених — нібито це «розколе світову дослідницьку спільноту й обмежить обмін науковими знаннями».

Багато російських учених також виступають проти бойкоту. Політолог одного з російських університетів, який попросив не називати його імені через побоювання за свою безпеку, стверджує, що більшість наукової російської спільноти виступає проти війни в Україні, а деякі навіть брали участь в антивоєнних демонстраціях. За його словами, відмова публікувати статті у міжнародних журналах «не вплине на політику Кремля».

Українські вчені впевнені у зворотному — російські дослідники мають робити більше, аби припинити війну. Мирослава Гладченко, яка вивчає політику вищої освіти в Національному університеті наук про життя та довкілля України, каже, що бойкот російських учених змусить їх «переоцінити свою діяльність і зробити внесок у розвиток громадянського суспільства у своїй країні».

Показати ще новини
Радіо НВ
X