Темний лицар. Вчені навчили людей ехолокації

1 березня 2017, 21:04
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Дослідники з Німеччини змогли навчити зрячих людей ехолокації, схожою на ехолокацію кажанів

У дослідженні брала участь лише невелика група людей. Тим не менш, результати показали, що навіть зрячі люди можуть розвинути в собі здатність до ехолокації, пише Science Alert.

Відео дня

Можливість використання аналога ехолокації, як у кажанів або дельфінів, незрячими людьми вже була доведена в минулому. Але лише тепер вчені з'ясували, що зрячі люди можуть розвинути таку здатність.

"Ми вважали, що якщо мова йде про людину, яка бачить, то тут нічого не вийде. Тому подумали, що навряд чи вийде якась користь", — заявила Вірджинія Фланагін, дослідник з Мюнхенського університету Людвіга-Максиміліана.

Але результати показали зворотне - в експерименті за участю 11 зрячих і одного сліпого з'ясувалося, що один з людей, які не мають проблем із зором і найбільш ефективно освоїли метод використання ехолокації, зміг визначити 4-відсоткову різницю у зміні розмірів створеної віртуальної кімнати. Інші випробовувані показали результати від 6 до 8 відсотків.

Спочатку вчені навчили добровольців самому методу ехолокації, помістивши їх у звукоізольовані і екрановану кімнату. Люди, перебуваючи в ній, прослуховували аудіозапис певних цокаючих звуків, раніше записаних в звичайних умовах в приміщеннях різного розміру. В кінцевому підсумку дослідники таким чином навчили людей розрізняти звуки, записані в різних за розміром приміщеннях. Як тільки люди пройшли первинну серію тренувань, їх відправили на процедуру магнітно-резонансної томографії.

Перебуваючи в томографі, люди або самі своїми язиками створювали цокаючі звуки, або ж за них це робила машина. Після цього люди слухали, як ці звуки луною розносяться через віртуальну кімнату. На основі різниці в луні добровольці змогли визначати розміри віртуальної кімнати.

Дослідження показало, що з цим завданням люди справляються набагато краще при використанні активного методу ехолокації. Крім того, було відзначено, що звук луни активує моторний кортекс зрячих добровольців – відділ мозку, що відповідає за рухи.

Як ілюстрацію до можливостей людини, дослідники звертають увагу на незрячого Даніеля Кіша, спеціаліста з ехолокаційних можливостей людини. На відео нижче він демонструє їзду на велосипеді.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X