Арктика ризикує залишитися без літнього льоду до 2040 року

31 січня 2017, 15:02
Арктика може позбутися морських льодів в літній період вже до 2040 року

Таку думку висловив доктор фізико-математичних наук, завідувач Лабораторією кліматології Інституту географії РАН Володимир Семенов, пише ТАСС.

"В Арктиці теплішає в 2,5-3 рази швидче, ніж у середньому на планеті, це явище відзначено в останні 20-30 років. Якщо в середньому на півкулі температура останні 30 років збільшувалася на півградуса, в Арктиці - на 1,5", - пояснив Семенов.

Відео дня

Він зазначає, що клімат Арктики ставить перед вченими дві великі проблеми: саме швидке потепління і найбільша невизначеність прогнозу зміни клімату. "Ми знаходимося між двома досить діаметральними точками зору - або потепління продовжиться і незабаром призведе до повного танення морських льодів влітку, або воно зміниться хоч не сильним, але похолоданням", - вважає вчений.

У разі, якщо клімат в Арктиці схильний до циклічності, на користь чого свідчать спостереження 20 століття, то цикл потепління і похолодання зараз знаходиться на максимумі, і температура в Арктиці повинна піти на спад. Але якщо ніяких циклів немає, то регіон залишиться без льоду.

"Є можливість, що зміни, які відбуваються зараз, перейшли якийсь поріг, після якого вже не буде вороття до того, що було, а потепління продовжуватиметься. Отже, існує ймовірність того, що до 2030 або 2040 році в Арктиці льоду влітку не буде", - заявив Семенов.

"Якщо про величину температурних змін можна сперечатися, то з початку 1980 років лід - сама добре і акуратно спостережувана характеристика в Арктиці. І вже з 1979 року стало помітно, що площа морських льодів влітку в Арктиці скорочується приблизно на 10% в десятиліття, тобто за останні 40 років на 40%, і це жахлива величина, яка ставить перед наукою великі питання", - зазначив учений.

Раніше НВ повідомляло, що в кінці листопада 2016 року метеорологи зафіксували аномально високу температуру на Північному полюсі і в Арктиці.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X