Американські вчені розкрили біологічну основу ефекту плацебо

4 листопада 2016, 13:56
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Дослідники з чиказького університету виявили ділянку мозку, що відповідає за відповідь організму на застосування плацебо

В експерименті активність цієї області та її нейрональні зв'язки допомогли надійно передбачити, у яких пацієнтів плацебо буде ефективним, а також величину цього ефекту. Про результати дослідження розповідає видання Science Alert.

Відео дня

Співробітники Північно-Західного університету в Чикаго провели серію експериментів на добровольцях з хронічним больовим синдромом, зумовленим остеоартритом. Перед початком терапії всім учасникам проводили функціональну МРТ (ф-МРТ) головного мозку в стані спокою, що дозволило визначити базовий рівень активності різних ділянок мозку.

Спочатку 17 пацієнтам як знеболювання призначили плацебо, причому добровольці, на відміну від лікарів, про це не знали. У восьми з них лікування виявилося ефективним. Зіставляючи відповідь на плацебо з результатами МРТ, вчені прийшли до висновку, що найбільш тісно він пов'язаний з активністю і щільністю нейрональних зв'язків правої середньої лобової звивини мозку.

39 учасників другого експерименту, на цей раз подвійного сліпого (при якому ні лікар, ні пацієнт не знають, що він приймає), після проведення МРТ випадковим чином розділили на дві групи: одна протягом трьох місяців отримувала плацебо, інша — антидепресант дулоксетин, ефективний при хронічних болях. Певна попередньо активність правої середньої лобової звивини дозволила правильно передбачити відповідь на плацебо в 95 відсотках випадків.

"Враховуючи величезну кількість жертв хронічного болю, якщо ми будемо в змозі передбачити відповідь організму на плацебо у разі хронічного болю, це може допомогти персоналізувати лікування і підвищити успішність клінічних випробувань", - вважає член дослідницької команди, Марван Балікі з Північно - Західного університету в Чикаго.

Отримані результати підтверджують те, що плацебо-ефект має біологічну основу. Крім того, вони дозволяють за допомогою МРТ передбачити силу цього ефекту у конкретного пацієнта і його роль в дії активних лікарських речовин, що може підвищити точність клінічних випробувань, пишуть дослідники.

"Нова технологія дозволить лікарям побачити, яка саме частина мозку активізується під час болю індивідуума і вибрати конкретний препарат для впливу на вибране місце", - відзначили дослідники.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X