Дзвоніть в рейку. Все, що потрібно знати про майбутню заборону Viber в Росії

3 травня 2018, 20:02

Скандальні спроби Роскомнагляду заблокувати месенджер Telegram – не останній етап зачистки інтернету в РФ. На черзі Viber, який в деяких країнах світу (в тому числі і в Україні) навіть перевершує Telegram за популярністю.

Блокування Telegram поки приносить більше неприємностей іншим сервісам і самому Роскомнагляду, ніж безпосередньо месенджеру Павла Дурова. Але якщо припустити, що рано чи пізно робота Telegram в РФ буде повністю заблокована, а за нею і робота інших сервісів, які не йдуть на співпрацю з російською владою, то користувачам залишиться буквально дзвонити "в рейку".

Відео дня

Сьогодні стало відомо про можливе блокування іншого популярного месенджера Viber. Так що перспектива "рейки" стає все більш реальною.

НВ спробувало розібратися, що загрожує Viber в Росії, чи буде блокування ефективніше, ніж у випадку з Telegram, і як відіб'ється атака на майбутньому Viber.

Що таке Viber?

Viber – популярний інтернет-месенджер, що безпосередньо конкурує з WhatsApp і Telegram.

Сервіс розроблявся двома громадянами Ізраїлю, які пізніше використовували програмістів на аутсорс в Білорусі. Viber почав роботу в 2013 році і швидко став дуже популярним в низці країн, зокрема, в країнах колишнього СНД.

У 2014 році Viber був куплений японською компанією Rakuten за $900 млн, принісши своїм основним інвесторам 30-кратний прибуток. Штаб-квартира Viber сьогодні знаходиться в Люксембурзі.

На даний момент Viber можна безкоштовно завантажити для iOS, Android, Windows, Mac OS, Linux.

Користувачі можуть обмінюватися текстовими повідомленнями, прикріплювати до них різні файли, а також здійснювати голосові і відеодзвінки.

У світі налічується понад 900 млн користувачів Viber.

Що трапилося?

Сьогодні, 3 травня, міністр зв'язку і масових комунікацій РФ Микола Нікіфоров заявив, що не виключає можливості блокування в країні месенджера Viber.

Міністр чітко дав зрозуміти, що це станеться, якщо Viber піде тим самим шляхом, що й Telegram. Іншими словами, якщо у ФСБ виникнуть проблеми з отриманням ключів шифрування від месенджера.

Якщо ФСБ не отримає від керівництва Viber ключі шифрування, то спецслужба може звернутися до суду і отримати судове рішення, аналогічне тому, яке призвело до блокування Telegram на території РФ, пояснив Нікіфоров.

Пізніше слова міністра зв'язку підтвердив радник президента РФ з питань розвитку інтернету Герман Клименко. Радник уточнив, що ухвалення рішення про блокування Viber може зайняти півроку від моменту отримання запиту з боку ФСБ, "як це було у випадку з Telegram".

Як раніше повідомляло НВ, 13 квітня московський суд прийняв рішення заблокувати месенджер Telegram на території Росії. Приводом до позову стала відмова сервісу Павла Дурова надати ФСБ ключі шифрування, що дозволяють читати листування користувачів. Тим часом, інтернет-сервіси зобов'язані це робити, це описано в антитерористичному пакеті законів (відомому як "закон Ярової"), прийнятому Держдумою РФ в червні 2016 року.

На поточний момент офіційна позиція Viber не озвучена. Але експерти вже говорять про те, що Viber не зможе виконати вимоги ФСБ. В першу чергу, тому що кінцеве (end-to-end) шифрування, введене Viber в 2016 році, в принципі не дає можливості "прослушки", оскільки ключі шифрування створюються на пристроях користувачів в момент створення чату і залишаються там, тобто на серверах компанії не зберігаються. Фактично, "прослушка" можлива тільки при зміні архітектури месенджера.

Яка аудиторія у Viber та інших месенджерів в Росії?

Є різні дані про аудиторію Viber в Росії. За даними самої компанії, станом на березень 2017 року, в РФ перебувало 82 млн користувачів (сумнівно з урахуванням того, що приблизно стільки було в країні інтернет-користувачів в той період).

Однак офіційні дані Viber дуже розходяться з дослідженнями. Згідно з даними аналітичної компанії Mediascope, опублікованими на сайті VC.ru в січні поточного року, аудиторія десктопної і мобільної версії сервісу становить майже 21 млн, з них щодня месенджером користується 9,5 млн. У Telegram щомісячна аудиторія складає 10 млн, у Whatsapp – майже 25 млн. Щоденна – 1,25 млн і 2,7 млн ​​відповідно. Тобто користувачі Telegram в тому числі набагато менш активні, ніж користувачі інших популярних месенджерів в Росії.

Дані: VC.ru

У дослідженні Інституту сучасних медіа (MOMRI) йдеться про те, що на Whatsapp доводиться 71% користувачів смартфонів в Москві і 59% – по всій країні, на Viber відповідно 37% і 36%. Це більше, ніж у месенджера Facebook і Вконтакте.

Незалежно від реальної цифри, Viber є другим за популярністю месенджером в РФ, і його блокування торкнеться значно більшої частини аудиторії, ніж це стосувалося Telegram.

Чи повториться з Viber та ж історія, що з Telegram?

Початок блокування месенджера Telegram призвело до несподіваних наслідків. По-перше, виявилося, що у Роскомнагляду не вистачає достатньо кваліфікованих фахівців, щоб прорахувати всі варіанти відключення непокірного месенджера – Telegram продовжує працювати у більшості росіян.

На поточний момент Павло Дуров впевнено перемагає Роскомнадзор

По-друге, в спробах відключити дітище Дурова "специ" Роскомнагляду успішно забанили цілі підмережі з мільйонів IP-адрес серверів Google, Amazon, Microsoft та інших інтернет-майданчиків, в зв'язку з чим в Росії стали працювати з перебоями, а то і зовсім "лягли" багато ні в чому не винних сервісів, які також зав'язані на ці сервера.

У зв'язку з цим у російських користувачів місцями виникали проблеми навіть з доступом до стартової сторінки Google. У якийсь момент виявився заблокованим навіть сайт самого Роскомнагляду.

Коментуючи цю ситуацію міністр зв'язку РФ визнав, що рішення суду про блокування Telegram "виконується зі змінним успіхом", але натякнув на продовження боротьби, уточнивши, що "є відповідні посадові особи, які відповідають за цю роботу".

Чи можливо в світлі цих подій говорити про те, що блокування Viber буде більш успішним?

Тут все залежить від того, наскільки система серверів Viber схожа на таку у Telegram.

Павло Дуров використовував велику кількість орендованих серверів на різних хостингових майданчиках, що і призвело до фіаско Роскомнагляду. Виявилося, що неможливо повністю відключити Telegram, не відключивши при цьому половину всього інтернету.

Якщо сервери Viber також розкидані по "всьому світу", то історія повториться. Якщо ж система зав'язана на меншу кількість серверів, які сильніше згруповані, то є шанси на те, що Роскомнагляд впорається із завданням.

Як це відіб'ється на Viber?

Все залежить від того, чи зможе Viber протистояти атаці Роскомнагляду. Якщо ізраїльсько-японський месенджер повторить успіх Telegram, то і репутаційний виграш буде істотним. Viber зміцнить свою репутацію і підвищить лояльність своєї аудиторії. Про нього говоритимуть з таким же героїчним пафосом, з яким говорять про Telegram.

Якщо ж Viber впаде, то репутація месенджера виявиться підірваною навіть в країнах, де немає блокувань. В такому випадку, від цієї історії виграє все той же Telegram, якому Viber в багатьох країнах наступає на п'яти.

Зараз Viber позиціонує себе як найбезпечніший месенджер. У блозі компанії йдеться про те, що через неможливість читати призначені для користувача повідомлення сервіс вже заблокований в 10 країнах світу (серед них Іран, ОАЕ, Саудівська Аравія). Іранська влада заборонила месенджер три роки тому і він позбувся 20 млн користувачів.

Як відіб'ється на бізнесі?

В Україні рекламодавці активно переходять в Viber для відправки розсилок і повідомлень. Це зручніше і дешевше, ніж SMS-повідомлення, дозволяє вміщати не тільки текстовий, а й мультимедійний контент.

НВ поговорило з кількома експертами щодо ситуації в Росії і отримало неоднозначні відповіді. Одні стверджують, що розсилки через месенджери в цій країні не так популярні, як у нас. Інші – що бізнес добре відчує на собі наслідки блокування.

«У Росії, як і в Україні розсилки через Viber стали дуже популярні за останні кілька років. Зараз рекламодавці поднапружаться і почнуть шукати альтернативу. А її фактичн-то і немає. SMS як канал істотно простіше Viber. Тому сподіваюся, що у російських чиновників вистачить глузду цього не робити. В іншому випадку це суттєво вдарить по бізнесу, який працює в ритейлі, сервісі, і по споживачах, яким набагато зручніше отримувати розсилки з картинками і посиланнями, ніж простий текст», – коментує Назар Гриник, CEO агентства мобільного маркетингу LEAD9.

«Не сильно відіб'ється, Viber для розсилок використовує невелику кількість великих бізнесів», – каже Федір Скуратов, засновник і CEO Combot – платформи для аналітики і маркетингу в месенджерах. Найчастіше для цих цілей в країні використовується SMS.

Що далі?

Експерти припускають, що доля Telegram чекає не тільки на Viber, але й інші популярні месенджери. Зокрема, WhatsApp і Facebook Messenger.

Далі більше. Вже щосили обговорюється можливість тотального контролю над VPN-сервісами і проксі, які сьогодні є найпростішим способів обходу блокування Роскомнагляду.

Зокрема, є законопроект, який передбачає складання ряду вимог до VPN-сервісів, невиконання яких призведе до заборони їх діяльності на території РФ. Серед цих вимог – ведення логів користувачів, а також заборона доступу до сайтів, які знаходяться в чорному списку Роскомнагляду.

Простіше кажучи, російська влада має намір вимагати від іноземних компаній, що надають послуги VPN, здійснювати блокування заборонених в РФ сайтів. Зрозуміло, закордонним сервісів немає сенсу обтяжувати себе додатковими проблемами. Внаслідок чого, вимоги РФ не будуть виконані в 99,9% випадків. А отже, VPN-сервіси як такі опиняться поза законом на території Російської Федерації.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X