Чому вчитися, щоб працювати в сфері блокчейна і криптовалюти

23 квітня 2018, 21:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

НВ запитало експертів IT-індустрії, які навички потрібні, щоб працювати в сфері блокчейна і криптовалюти. Знання одних тільки мов недостатньо, стверджують експерти і дають кілька практичних рекомендацій для новачків.

Криптовалюта і блокчейн на слуху вже пару років як. І якщо перше явище досі глобально залишається скоріше чимось маргінальним (адже регулятори не дуже охоче дозволяють операції, пов'язані з криптовалютою, та й традиційні фінансові організації досі ставляться до них зазвичай насторожено), то блокчейн стає частиною державних процесів, роботи банків та інших великих фінансових і не тільки організацій.

Відео дня

Одним словом, це не просто тренд нашого часу, але явища, які не планують зникати у найближчому майбутньому.

НВ звернулося до експертів в області блокчейна та криптовалют з питанням, що варто вчити, щоб стати фахівцем в цих напрямках.

Основна рекомендація - і вона перегукується з рекомендаціями в будь-якій сфері, пов'язаній з IT - це бути гнучким, готовим навчатися, засвоювати нову інформацію знову і знову. Обидві сфери тісно пов'язані з областями, в яких застосовуються, тому знадобляться знання не тільки в програмуванні. Також потрібно гарно володіти англійською мовою та бути готовим до високої конкуренції.

Юрій Антонюк, голова EPAM Ukraine

Для відповіді на це питання спочатку потрібно розібратися в двох принципових речах. Потрібно чітко розділяти технологічну основу Blockchain і майнінг криптовалют.

За Blockchain стоїть реальна технологічна платформа і її різні версії. Початкова версія використовувалася при розробці Bitcoin. А версія Blockchain 2.0 реалізується в таких валютах, як Ethereum. Дуже часто, коли говорять Blockchain і Bitcoin, мають на увазі тільки фінансові операції. Щоб розбиратися в Blockchain як такому, потрібно бути хорошим фахівцем не тільки у фінансовій галузі. Необхідні математичні та інженерні знання для того, щоб використовувати алгоритми, адже Blockchain побудований на обчислювальних алгоритмах і працює на принципах децентралізованих обчислень. Таким чином, щоб працювати в сфері Blockchain, потрібен технічний бекграунд і навички управління фінансами. Наразі на ринку високий попит на такі знання. У нашій компанії є такі фахівці і цілий підрозділ, який займається цим як технологічною платформою.

Якщо ж говорити про майнінг, про ICO, то тут будenm потрібні досить поверхневі знання. Необхідно знати, як працюють фінансові інструменти, засновані на криптовалюта. І це з Blockchain має слабкий зв'язок.

Михайло Чобанян, співзасновник Bitcoin Foundation Ukraine

Я б охарактеризував «блокчейн» як філософію буття. Адже ми говоримо про професійні дисципліни, де багаторівневим чином переплітаються і технічні, і аналітичні, стратегічні, маркетингові, соціологічні та навіть політичні науки.

Відповідно, справжній професіонал нашої галузі повинен володіти найширшими компетенціями, бути завжди на вістрі і навіть трішки випереджати найпередовіші практики. Загалом, професіонали блокчейн - це не тільки і абсолютно не стільки технарі, як традиційно прийнято про це судити. Хоча, саме сама технологія реплікованих розподіленої бази даних (суть блокчейна), звичайно ж, має безпосереднє відношення до комп'ютерного середовища.

Якщо, все-таки, входити в нашу професію з боку IT - потрібно відразу ж готуватися до високого рівня конкуренції. Так, практичні сфери застосування блокчейна - явища досить новаторські. Але тому там і немає місця героям учорашніх днів, тому що сьогодні будь-які підручники застарівають швидше, ніж в них пишуться сторінки. Знання алгоритмів і мов програмування, глибинне розуміння структур - це допуск, але ще не професіоналізм.

Що порадити? Бігти від шаблонів і дивитися на завдання як на виклик майбутньому, як на зміну формацій; а не вимірювати продуктивність праці швидкістю набору рядків коду на погодинною оплатою. Цим наше професійне життя відрізняються від прийнятої в неповоротких корпораціях практиці прискіпливого проходження курних формальностям і древнім стандартам.

Олег Мізов, Delivery Manager in Financial Services, SoftServe

Попри те, що блокчейн, насамперед, це інструмент для вирішення питань безпеки, надійності та прозорості трансакцій, застосунок його у різних сферах набирає обертів. Він перестає бути технологією лише для майнінгу та ІСО. Наприклад, у фінансовій індустрії, з якою ми тісно працюємо, блокчейн використувується для побудови trading platforms, insurtech, wealth management, bookings & reservations, тощо.

Для того, щоб стати блокчейн-інженером, варто:

1. Вміти програмувати мовами, які застосовують для написання смарт-контрактів. Навчитися, власне, писати такі контракти не буде складно, якщо інженер вже володіє, скажімо, Java.

2. Мати базові навики DevOps, щоб уміти спроектувати приватну чи публічну мережу та розгорнути там створені смарт-контракти.

3. Визначитися із індустрією, адже застосунок блокчейн-технології урізних індустріях має свою специфіку, у які потрібно глибоко орієнтуватися.

Щодо освіти, то вона не має вирішального значення. Однак для тих, хто вирішив пов'язати своє професійне майбутнє із блокчейном, я би радив обирати програмування.

На сьогоднішній день однією із найбільш популярних платформ у фінансовій сфері є Hyperledger Fabric. Однак ніхто не може сказати, на чому будуть написані рішення за 5-10 років.

Думаю, це буде цілком залежати від того, яка реалізація блокчейну найефективніше вирішить всі проблеми: performance, scalability, cost savings, maintenability, тд. Тому, раджу тримати руку на пульсі.

Станіслав Під'ячий, керуючий партнер Blockchain lab

Ми постійно запрошуємо стажистів в нашу компанію. Відбираємо тямущих студентів і підказуємо їм, що читати, на які заходи сходити. Показуємо, чим саме ми займаємося, що продаємо клієнтам. Після закінчення стажування деякі залишаються працювати у нас.

На які якості стажистів звертаємо увагу? Перше - вміння працювати в команді. Всім повинно бути комфортно один з одним. Друге - вміння мислити нестандартно, виходити за рамки. І третє, бажання і вміння вчитися.

Ми працюємо на передньому краї технологій, тому навчання у нашій компанії - це процес постійний і стосується абсолютно всіх співробітників. Ми практикуємо менторство. Також гарні результати приносить проведення нашими фахівцями відкритих ворк-шопів і семінарів.

На що я б радив звернути увагу тим, хто планує інвестувати час в вивчення технології Blockchain? Перше - це математика. Гімнастика для розуму. Друге - англійська мова. Латинь сучасності. 95% матеріалів наші співробітники читають англійською. Третє - програмування. Спілкування з комп'ютером.

Якщо людина вже має базову освіту, то відповісти на питання «чому вчитися?» потрібно питанням «а чого ти хочеш в результаті?». Якщо людина планує запустити власний стартап, потрібно читати книги про підприємництво в інтернеті, ходити на мітапи, знайомитися з людьми, які мають схожі інтереси і не боятися ділитися своїми ідеями.

В цьому році я читаю курс по фінтеху в Чорноморському національному університеті. Найслабше місце моїх студентів, на мій погляд, це невміння працювати з інформацією в інтернеті і боязнь виходити за рамки, задані підручниками п'ятдесятирічної давності. Але що особливо приємно, я бачу прогрес в есе, які вони пишуть після кожного заняття.

Нам не вистачає курсів по блокчейноміки і футурології в кожному університеті. Ви ніколи не замислювалися, чому діти вивчають минуле 10 років в школі, потім 5 років в університеті, але жодного дня не вивчають майбутнє?

Володимир Краковецький, співзасновник в Woroom.network

Потрібно розуміти, що за всім хайпом, який виник у 2017 році довкола різкого зростання криптовалюти і можливості швидкого заробітку, стоїть щось фундаментальне - технологія блокчейн. Блокчейн, до речі, сленговий термін. Правильна назва - технологія розподіленого реєстру (Distributed Ledger Technology).

Блокчейн вирішує завдання довіри і потенційно здатний зробити революцію в усіх сферах, де є взаємодія людей: фінанси, ідентифікація особистості, документообіг, здоров'я, інтернет речей. Основні принципи блокчейна: прозорість, розподіленість і невороття. Блокчейн насамперед один з найбільш захищених способів зберігання і відкритої передачі даних.

Щоб блокчейн-стартапи, які будують інфраструктуру кріптоекономікі: платформи, транзакційні системи, мали успіх, потрібна величезна кількість програмістів. В основному це блокчейн-розробники зі знанням основних мов програмування - C ++, Golang, Scala, Java і Python. Особливу увагу останнім часом виділяють мови Solidity, на якому пишуться смарт-контракти під мережу Ethereum.

Також, звичайно, потрібні тестувальники вразливостей, зараз це одна з найбільш затребуваних і високооплачуваних на ринку професій.

Наприклад, в нашому проекті Woroom.network ми будуємо VR-мережу, де йде зв'язка блокчейн + штучний інтелект + big data + смарт-контракти. І для такого роду проектів потрібні завжди будуть фахівці високого рівня розуміння побудови складних архітектур на стику декількох технологій. Тобто, це перш за все сильний менеджмент персоналу і розробки, за це відповідає технічний директор (CTO - chief technology officer). У нас на цій позиції знаходяться відразу дві людини, які між собою вже узгоджують роботу всього проекту і команди розробників.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X