На якого програміста вчитися, щоб не залишитися без роботи через 5 років

28 березня 2018, 20:02

IT-індустрія дуже динамічна. Навіть якщо сьогодні ви на коні, не факт, що через кілька років ваші знання не втратять актуальності. Отже, якщо ви хочете бути програмістом, чого варто вчитися зараз, якщо ви хочете забезпечити себе роботою в найближчому майбутньому?

Що б ви не знали або вирішили освоювати зараз, з імовірністю 80% ваші знання втратять актуальність в перспективі 5-10 років. Тому щоб стати затребуваним фахівцем і залишатися ним в найближчі роки, потрібно вчитися, вчитися і ще раз вчитися, постійно актуалізуючи знання, відстежуючи тенденції і освоюючи нові платформи, мови програмування тощо.

Відео дня

НВ з'ясувало у найбільших українських компаній, які займаються розробкою програмних продуктів і входять в IT-комітет Європейської Бізнес Асоціації, що, на їх думку, варто освоювати здобувачам сьогодні, щоб їх навички залишалися актуальними в найближчі кілька років.

Серед ключових напрямів співрозмовники редакції назвали роботу з великими даними, штучний інтелект, інтернет речей, блокчейн і криптовалюту.

Як і раніше затребувані фахівці з UX та UI. У ecommerce (яка однозначно буде розвиватися в найближчі роки) з'явилася потреба у фахівцях в сфері доповненої реальності і голосових помічників.

Але який би напрям не вибрав фахівець, важливо навчитися інженерного мислення і стежити за трендами, це допоможе освоювати нові перспективні напрями протягом всієї кар'єри. І, звичайно, не варто забувати про англійську мову, знання якої також необхідне.

Якщо говорити про конкретні навички, то багато компаній і самі прагнуть навчати своїх співробітників затребуваних технологій.

При цьому найбільші українські компанії-розробники давно відійшли від моделі аутсорсингу до сервісної моделі, і пропонують своїм клієнтам не людино-години українських розробників, а експертизу в тій сфері, якою вони займаються. Тому відповідної зацікавленості і бажання заглиблюватися чекають і від фахівців. І тому український айтішник поки що може не боятися автоматизації, яка в майбутньому з'їсть багато професій. Щоб бути успішним, він повинен знати, вміти і хотіти набагато більше, ніж просто писати або тестувати код.

Максим Почебут

Директор освітніх програм EPAM Ukraine, кандидат технічних наук, доцент

На тлі активного використання і розвитку автоматизації і AI це питання все частіше з'являється на порядку денному. Пов'язані вони з побоюваннями, що частина робіт наявних кодерів і тестерів буде автоматизована.

Такі тенденції вже спостерігаються на ринках, що надають виключно технічні послуги. Український ринок за своєю структурою трохи інший. Роботи тільки з кодингом або ручним тестуванням не превалюють в нашій індустрії.

Я вважаю, що не важливо яку мову програмування і яку платформу фахівець спочатку вибирає. Критично важливо виробити глибинне розуміння принципів інженерії, сформувати інженерне мислення. Це допоможе правильно шукати потрібну інформацію в майбутньому і формувати криву своєї кар'єри.

Як правило, багато сучасних мов програмування, які вибираються для старту навчання, базуються на загальних правилах, відмінним є тільки синтаксис або реалізація. При цьому інструменти і платформи можуть змінюватися часом кожні півроку-рік. Інтенсивність змін дуже висока. Не можна вивчити якісь інструменти зараз і пожинати плоди цього знання всі 5 років. Саме тому в ДНК інженера і програміста повинна бути звичка постійного навчання протягом професійної кар'єри. Вчитися завжди і не перестаючи. Завдяки цьому актуальність і цінність українського фахівця буде збережена і через 5 і через 10 років.

Зеновій Верес

Abiliton Solutions Architect у SoftServe, кандидат технічних наук, директор освітнього напряму Lviv IT Cluster

Імовірність того, що знання, якими ви зараз володієте або купуєте, стануть неактуальними вже через 5-10 років, становить близько 80%. Саме тому всі, хто працюють в ІТ-сфері та бачать себе в ній у майбутньому, повинні стежити за тенденціями, появою архітектурних підходів, технологій, мов програмування, платформ. Це дозволить їм вчасно опанувати нові знання, щоб залишатися конкурентними на ринку праці.

Ми в SoftServe активно ініціюємо і підтримуємо освітні проекти у пріоритетних напрямах, які, на нашу думку, будуть стрімко розвиватися найближчим часом і вимагатимуть великої кількості кваліфікованих фахівців. Наприклад, зараз спільно з львівськими університетами ІТ-спільнота розвиває бакалаврські програми в таких напрямах як internet of things, artificial intelligence, data science, intelligent systems та information security.

Олег Ломаковський

GlobalLogic, Embedded Talent Acquisition Team Leader

Сьогодні одним з головних трендів в IT-індустрії є активне інвестування в напрям R&D. Лідери світового IT-ринку поступово формують експертизу в певних бізнес-доменах і технологіях, стаючи для клієнтів партнерами, які відповідають за повний цикл розробки цифрових рішень.

У цьому ключі, однією з найважливіших спеціалізацій стане програмування у сфері embedded, без якого неможливе існування таких сфер, як автомобільна, зокрема, розробки в сфері безпілотних автомобілів, медицина, а також розумні міста, IoT (інтернет речей) і багато іншого.

Дуже багато технологічних рішень, що оточують нас, - це ембеддед. Вони істотно полегшують наше життя, а то й рятують його. Кількість «розумних» пристроїв, починаючи з побутових приладів, медичного обладнання, автомобілів, і закінчуючи десятками інших рішень в різних сферах, зростає з кожним днем ​​і вже давно перевищує кількість комп'ютерів і смартфонів. Розроблення такого роду embedded-cистем завжди пов'язане з вирішенням складних інженерних завдань і саме тому попит на embedded-програмістів буде рости з кожним роком.

Є ряд основних компетенцій, якими повинен володіти кваліфікований embedded-фахівець:

  • Знання та досвід роботи з Linux
  • Програмування на мовах C або С++
  • Знання рівнів hardware і software
  • Володіння англійською мовою
  • Безперечною перевагою буде досвід з Linux Kernel і System Android
  • Ну і, мабуть, найголовніше – ніколи не припиняти вчитися, стежити за трендами і тенденціями.

Андрій Столбов

СEO Soft Elegance

Сучасний світ зараз активно працює зі штучним інтелектом, машинним навчанням, великими даними, наукою про дані (Data Science), інженерією даних (Data Engineering) і інтернетом речей. За запитами наших клієнтів фахівці в цих сферах вже зараз є одними з найбільш затребуваних на ринку, і в них є великий дефіцит. З огляду на тенденції розвитку цих напрямів за кінець 2017 і початок 2018, ми очікуємо технологічний прорив в області штучного інтелекту, машинного навчання та інтернету речей, а також сприятливу ситуацію на ринку великих даних в найближчі 5 років.

Також зараз на піку популярності блокчейн і роботехніка. Першу технологію в наших умах все ще багато що пов'язує з криптовалютами, які зараз вкрай нестійкі і всі чекають, коли ж бульбашка лусне. І чи лусне вона взагалі. Проте, фахівці, що працюють з блокчейном, не перестають дивувати своїми розробками.

Роботехніка на цей момент теж нетвердо стоїть на ногах, як мінімум, в Україні. А за кордоном, здебільшого, точково вистрілюють стартаперські проекти команд з палаючими очима. Швидше, вибір на ці галузі може впасти, якщо у людини є величезне бажання розвиватися саме в цих напрямах і вибудовувати щось нове, оскільки тут неоране поле і можливий повний політ фантазії.

Головна порада – стежити за трендами в технологіях. На кожен товар є свій покупець, але тут спрацьовує негласне правило, яке розуміють всі: чим більше ви знаєте, тим більше у вас буде можливостей на ринку праці.

Якщо програміст сам зацікавлений у своїй роботі і готовий вивчати новинки – без роботи він не залишиться.

Дарина Горницька

генеральний директор Astound Commerce Україна

В останні роки еволюція технологій прискорилася, тому дуже важливо бути в тренді всіх ІТ-нововведень, знати і вміти більше, ніж вимагає проект. Так, якщо раніше для замовника ecommerce-рішення важливими були наявність оптимальної функціональності веб-магазину, підтримки на різних пристроях, зручної навігації, цікавого дизайну і структури, то вже сьогодні компанії потребують нових технологій і найостанніших (трендових) можливостей веб-магазинів.

Багато світових брендів на своїх майданчиках електронної комерції вже інтегрують елементи доповненої або змішаної реальності, відео 360 градусів, віртуальний або голосовий помічник на основі штучного інтелекту та інші новинки. Тому для розроблення і впровадження таких технологій потрібні відповідні знання і досвід.

Розробка програмного забезпечення, аналітика даних, UX і AI є найбільш затребуваними навичками в галузі електронної комерції та безумовно матимуть вирішальне значення для стимулювання інновацій в ecommerce-середовищі в недалекому майбутньому.

Вже зараз на ІТ-ринках багатьох країн є запит на такі спеціальності, як UX designers, які за допомогою дизайну, аналітики і дослідницьких даних трудяться над кращою репрезентацією інформації (бостонське агентство Aite Group прогнозує 20% зростання на UX designers до 2020 року), а також з'являється попит на Mixed Reality designer і Hologram retail display designer. У той же час ера big data, що насувається, все більше відчуває потребу у відповідному структуруванні та аналізі великих обсягів інформації, з чого випливає зростння попиту на Data Scientist і Data Analyst.

Слід враховувати, що через 5 років ситуація на світовому технологічному ринку може круто змінитися і виникне потреба в зовсім інший експертизі. Тому головний посил молодим фахівцям – не зупинятися на досягнутому, цікавитися новими технологіями, відвідувати профільні заходи і набиратися досвіду на реальних проектах.

Читайте також: Фантомас розбушувався. Чому в РФ хочуть заблокувати популярні месенджери

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X