Битва титанів. Чому Apple йде війною проти Facebook і Google

4 лютого 2019, 12:15

Після скандалу з відстеженням особистих даних користувачів, Apple заблокувала внутрішні програми Facebook для iOS. Під роздачу гіганта з Купертіно потрапила також Google та кілька інших компаній.

Після розслідування видання TechCrunch ми дізналися, що Facebook вже кілька років платить користувачам у віці від 13 до 35 з $20 на місяць за встановлення VPN-додатків, та збирає через них особисті дані зареєстрованих в мережі.

Відео дня

Соцмережа реалізувала свою схему доволі хитро: підопічні Марка Цукерберга використовували Enterprise Developer Certificate - свого роду приватний App Store, в якому стороннім компаніям (типу Facebook) дозволено розробляти і тестувати початкові версії своїх додатків, але заборонено поширювати їх користувачам.

Річ у тім, що додатки з таким сертифікатом не перевіряються та не контролюються Apple на предмет їх безпеки і використання особистих даних користувачів.

Faсebook використовував цю лазівку та створив справжні правила користування: бажаючі отримати $20 мали завантажити один з додатків (Project Atlas, Onavo, Facebook Research, BetaBound, uTest або Applause) з сайту r.facebook-program.com, надати їм повний доступ в налаштуваннях телефону, встановити Enterprise Developer Certificate і запускати їх тільки через VPN-сервіси.

Це дозволило обдурити систему безпеки Apple TestFligh і зробити вигляд, нібито цими додатками користуються тільки розробники, але, насправді, Facebook розповсюдив їх тисячам, а, можливо, і десяткам тисяч користувачів.

Ймовірно, керівництво Facebook було зацікавлене в зборі інформації про молодих користувачів, оскільки більшість з них переходять на платформи по типу Instagram, Snapchat та YouTube. Експерти припускають, що керівництво соцмережі використовувало такі ж методи збору даних для аналізу популярності месенджерів і, тому, придбало WhatsApp в 2014-му за $19 млрд.

Це підтверджує і той факт, що після надзвичайної популярності китайської молодіжної соцмережі і відеохостингу TikTok, Facebook розробив аналогічну програму Lasso і почав роботу над генератором мемів LOL.

thatsmags.com
Фото: thatsmags.com

Але, як то кажуть, недовго музика грала, - кілька днів тому менеджери Apple дізналися про аферу Facebook, та, спершу, попросили їх самостійно видалити шкідливі програми з App Store, а пізніше вирішили заблокувати всі внутрішні програми Facebook для альтернативного App Store.

Ситуація погіршилася, коли в Apple виявили, що правила користування Developer Enterprise Certificate порушувала не тільки Facebook, але і Google: компанія також мала тестовий додаток Screenwise Meter нібито для відстеження статистики, але, насправді, пропонувала користувачам подарункові карти за встановлення програми та надання доступу до їх телефону.

Санкції від Apple були аналогічними: компанія заблокувала всі внутрішні програми Google на iOS, враховуючи бета-версії Google Maps, Hangouts, Gmail та інших тестованих додатків, які були доступні тільки для розробників.

Попри заяви Apple про те, що "будь-які компанії, які використовують свої корпоративні сертифікати для поширення додатків серед користувачів, позбудуться цих сертифікатів", пізніше з'ясувалося, що внутрішні програми Goolge були відновлені.

Експерти The Verge Нілай Пател, Пол Міллер та Кейсі Ньютон проаналізували ситуацію з Apple, Facebook і Google у свіжому подкасті. Фахівці обговорювали те, наскільки великий скандал розкрили журналісти TechCrunch, та наскільки легко, всього за $20, можна було купити лояльність молодих користувачів для масштабних махінацій на ринку.

Важливо, що в цій ситуації Apple продемонструвала свій справжній вплив на інші компанії та показала, що від їх онлайн-магазину, по суті, залежить діяльність сторонніх розробників. Так, скандал ніяк не вплинув на додатки, які були на оригінальному App Store, але тривала робота програмістів та розробників тепер може піти на смарку.

"Тільки уявіть, ви знаєте, що весь ваш робочий процес залежить від того, чи є у вас доступ до додатка Apple, над яким ви працюєте, і у вас буквально немає можливості запустити його більше", - говорить Кейсі Ньютон.

Один з представників Apple Алекс Файковскі написав у Twitter, що компанії Amazon, DoorDash і Sonos також порушували правила користування Enterprise Developer Certificate і поширювали додатки серед аудиторії. Ймовірно, Apple незабаром заблокує і ці додатки.

Цікаво, як ситуація відіб'ється на і без того натягнутих відносинах між Apple та Facebook. Не секрет, що керівники компаній Тім Кук та Марк Цукерберг мають абсолютно полярні підходи щодо даних користувачів та часто сперечаються на цьому полі.

Наприклад, пару місяців назад з'ясувалося, що засновник Facebook Марк Цукерберг забороняв своїм співробітникам використовувати гаджети на iOS через те, що глава Apple Тім Кук критикував соцмережу.

9to5mac.com
Фото: 9to5mac.com

Кук неодноразово заявляв, що "приватність - це базове право і громадянська свобода людини", та говорив, що він ніколи б не опинився в такій ситуації, як Цукерберг після скандалу з витоком персональних даних та Cambridge Analytica.

У відповідь засновник Facebook сказав, що вважає заяви Тіма Кука пустозвонними та такими, що не відповідають дійсності: "Створюючи послугу, яка допоможе об'єднати весь світ, варто врахувати, що багато людей просто не зможуть заплатити за це".

Цукерберг вважає, що бізнес-модель, заснована на продажу реклами, - єдиний раціональний спосіб створити якісний сервіс для всіх: "Стокгольмський синдром опанував поки не всіма, і нехай деякі компанії переконують вас, що чим більше ви їм заплатите - тим більше вони про вас піклуються. Але для мене це звучить смішно".

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X