Перший в світі кіборг Нейл Харбіссон про те, як зламали його мозок

16 квітня 2019, 21:00

23 квітня в Київ з лекцією приїжджає 34-річний Нейл Харбіссон - британський художник, композитор і візіонер. Від народження він страждає ахроматопсією - розрізняє тільки відтінки сірого. У 2003 році вдалий експеримент дозволив йому розпізнати звукові частоти кольорів.

Відео дня

Після цього Харбіссон вирішив вживити в свій череп антену з чотирма мікрочіпами, ставши першою у світі людиною, що перенесли подібну операцію. Через рік британський уряд дозволив йому сфотографуватися на паспорт з антеною. НВ поспілкувалося з офіційно визнаним кіборгом Нейлом Харбіссоном.

- Як це бути першим у світі кіборгом? Як люди реагують на вашу антену?

Lars Norgaard
Фото: Lars Norgaard

Складно. Все почалося в 2004 році. Я тоді нікому нічого не доводив, просто хотів змінити фото в паспорті. Мені не дозволили, адже за законом не можна було зніматися з електронними девайсами. Але для мене антена - це не електронний гаджет, а частина мого тіла, мій орган! Я намагався переконати в цьому уряд Великої Британії. Адже я відчував себе кіборгом, що означало союз між кібернетикою і живим організмом. Намагався їх переконати, що я не ношу антену - вона є частиною мене. Зрештою, вони погодилися і дозволили мені на фото в паспорті бути таким, як я є.

- Ви народилися без здатності бачити кольори. Чи допомогла модифікація побачити різнобарвний світ? І яким було відчуття, коли ви побачили кольори вперше?

Я не бачу кольорів. І ніколи не ставив собі за мету побачити весь спектр - мені подобається бачити світ сірим. Я створив антену ще в університеті, і моє завдання було іншим - урізноманітнити сприйняття кольору. Антена засікає вібрації кольорів, що перебувають у полі мого зору, і посилає їх мені в голову. Таким чином я можу почути колір. Я чую різні ноти для різних кольорів. Виходить звук червоного або синього відтінку. Я також отримав можливість чути і відчувати кольори, невидимі людському оку - інфрачервоний або ультрафіолет.

- Ваша антена може приймати сигнали з супутника. Який з них був найцікавішим?

У моїй голові є вихід в інтернет. Антену підтримують кілька імплантів. Один чіп дозволяє мені чути кольори, три інших працюють на підтримку структури антени, а четвертий під'єднує мене до інтернету. Це дозволяє мені отримувати кольору від різних людей. Є всього п'ять чоловік, яким дозволено посилати кольори в мою голову. Ось зараз я в Барселоні, але можу відчути кольори з Китаю або з Нью-Йорка. Інтернет також дає мені доступ до Міжнародної космічної станції NASA. Антена дозволяє відчути кольори з космосу. Я це називаю «бути відчуттєнавтом» - людиною, яка може відчути космос, не будучи на орбіті.

Lars Norgaard
Фото: Lars Norgaard

- Чи може кібермодіфікація допомогти людству вирішити глобальні проблеми або тупикові світові конфлікти?

Саморозвиваючись за допомогою кібермодіфікацій, ми все менше будемо відчувати потребу змінювати планету під себе. Наприклад, якби у нас була можливість модифікувати зір і отримати нічне бачення, ми б стали використовувати менше природних ресурсів на виробництво електроенергії для освітлення наших будинків вночі. Так само ми могли б контролювати температуру тіла, щоб менше використовувати обігрівачів або кондиціонерів. Це принесло б тільки користь планеті. Чим більше ми себе модифікуємо, тим менше шкоди нанесемо Землі. Це стосується всіх: і нас з вами, і світових лідерів, які повинні зрозуміти, що більше немає різниці між громадянином і технологією. Ми доповнюємо один одного. Тому нам необхідно змінювати наші закони відповідно до нового часу.

- Ви згадували, що тільки п'ять чоловік мають доступ до вашої голови. А чи може вас хтось зламати, хакнути?

Звичайно. Саме тому я впевнений, що уряд повинен змінювати законодавство. Якщо люди починають зливатися в одне ціле з технологією, то інтернет стане не просто засобом комунікації - це відчуття, сенс існування. І ми повинні переконатися в тому, що люди, які модифікують себе за допомогою технологій, захищені. Тому що хакнучи когось, ти вже не просто вторгаєшся в об'єкт, ти зламуєш особистість. Мене зараз можна фізично хакнути - і немає законів, які б захистили мене від цього. Це можна вважати фізичним нападом. Хоча за ці роки мене зламали тільки раз. Хтось відправив мені колір без дозволу, але мені це навіть сподобалося. Проте, наступного разу все може бути набагато гірше. Тому нам потрібні закони, що захищають кібернетично модифікованих людей.

- Чи можуть кібермодіфікаціі стимулювати розвиток персональної медицини?

Hector Adalid
Фото: Hector Adalid

Я думаю, що медицина, яку ми знаємо її сьогодні, незабаром зміниться. Зараз люди йдуть до лікаря, коли у них вже все погано, або як мінімум щось йде не так. Іноді в лікарню звертаються, коли вже надто пізно. Кібермодіфікаціі можуть, навпаки, запобігти хворобам. Наприклад, покращений зір дасть можливість бачити ультрафіолетові промені і не виходити під сонце, коли воно особливо небезпечне. Це допоможе знизити ризик захворювань шкірного покриву. 

- Люди досі ставляться з побоюванням до кібермодіфікаціям людського тіла. Наукова фантастика навчила нас боятися того дня, коли кіборги завоюють людство. Чи варто нам очікувати конфлікту між штучним інтелектом і людиною?

Я думаю, штучний інтелект незабаром стане чимось на зразок нового виду на Землі. І ми не повинні боятися співіснувати з новими видами, також як не повинні боятися модифікацій, що допоможуть нам самим перетворитися на новий вид. Ми повинні поважати одне одного та інші види, з якими ми ділимо цю планету. Адже саме наш вид всю свою історію воював, нищив, жахливо поводився з іншими видами. Якщо ми не хочемо, щоб штучний інтелект поводився з нами так само, ми самі повинні змінюватися на краще.

- Україна зараз перебуває на роздоріжжі. З одного боку, ми прагнемо до розвитку і інтеграції в сучасне суспільство. З іншого, багато хто досі з недовірою ставиться до інтернету, до різноманітності і рівноправності - наприклад, не приймають ЛГБТ і фемінізм. Чи можете дати нам «пораду з майбутнього»?

Майбутнє буде набагато більш різноманітним, ніж люди думають. Різноманітність - це те, що суспільство не тільки в Україні, але і по всьому світу, має навчитися приймати. Наш вид стає все більш і більш різноплановим, розвивається, і ми повинні це прийняти, якщо не хочемо зникнути. І тепер різноманітність - це не тільки мова і культура, а також гендерні та кібернетичні модифікації тіла. Додаючи собі нові органи чуття, ти стаєш новим видом. І нам всім треба над цим працювати. Ми повинні поважати і приймати. Адже різноманітність життя - це найкраще і красиве, що в ньому є.

Текст - Михайло Гладкий

Лекція Нейла Харбіссона пройде в рамках проекту Фонду сім'ї Загорій #MeetTheFuture.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X