Пентагону варто повчитись. Як Україна розвиває військові технології, що дивують американців

Український військовий тестує дрон на позиціях біля Бахмуту (Фото:REUTERS/Leah Millis)
Війна в Україні показала важливість технологій та швидкої адаптації інновацій на полі бою. Дуже багато говорили про зброю, ППО, різні види дронів, проте повз увагу пройшла одна з головних інновацій, яку розробили та використовують у ЗСУ — систему ситуаційної обізнаності Дельта.
На розроблення подібної системи у США пішли мільярди доларів та десятиліття роботи. Дельта збирає усю можливу супутникову та розвідувальну інформацію про розташування ворожих сил і дозволяє відстежувати їхнє переміщення практично у режимі реального часу на будь-якому пристрої: смартфоні, планшеті чи комп’ютері.
Видання The Wall Street Journal написало матеріал про діджиталізацію ЗСУ та уроки, які має винести з українського досвіду Пентагон.
НВ Техно пропонує переклад найцікавіших моментів зі статті.
Побачити все
Мережа Дельта об'єднує у собі усю наявну зброю ЗСУ і завдяки спеціальному програмному забезпеченню та супутниковому зв’язку надає Україні можливість точної координації дій віськових на полі бою.
Українська система не така масштабна, як хотіли б побудувати у Пентагоні. Проте успішне створення та успішне впровадження віртуальної командно-контрольної системи на ходу дає Заходу цінні уроки, зокрема щодо необхідності експериментувати та залучати невійськових експертів.
Дельту дороблювали та оновлювали вже під час повномасштабної війни, попри те, що раніше розвиток цієї технології поставили на довготривалу паузу. Практично всі підрозділи, які брали участь у битві за Київ, використовували Дельту. «Ті, хто живе під обстрілами, вчаться краще», — каже Ярослав Гончар, співзасновник неурядової організації Аеророзвідка, яка допомагала ЗСУ зі спостереженням за допомогою дронів з 2014 року.
В результаті військові отримали дешевшу версію продукту, над яким Міноборони США та інші західні військові працювали роками. Це безпечна цифрова матриця, що зв’язує командирів, бійців, зброю та розвідку.
«Урок полягає в тому, що потрібно постійно впроваджувати інновації, а ми цього не робимо», — каже Глен Грант, британський підполковник у відставці, який із 2014 року працював із збройними силами США та України над реформами у сфері оборони. За його словами, західні військові занадто загрузли у бюрократії, що заважає впроваджувати інновації для розв’язання різних проблем на полі бою.
Секрет України
Успішному досвіду України також допомогло те, що населення країни загалом має непоганий рівень технічної підкованості. В Україні є розвинута індустрія технічного аутсорсингу, хакери та інженери високого рівня, які розвивають різне ПЗ і застосунки, корисні для армії.
«Ми переможемо Росію у технологічній війні. Ворог протягом 20 років готувався до повноцінної війни. Ми робили технологічний стрибок за 10 місяців», — написав в Twitter Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.
Бійці ЗСУ модифікують дрони, щоб чіпляти до них гранати та скидати їх на позиції ворога. Також вони розробляють ПЗ, щоб автоматизувати нарахування заробітної плати на передовій. Існує також українська компанія, яка створює дистанційно керовані електромобілі, на які можна встановити важкі кулемети або інший вантаж.

Проте головним наслідком діджиталізації у ЗСУ є система Delta, завдяки якій командири отримують актуальну розвідувальну інформацію в режимі реального часу, зібрану за допомогою дронів та партизанів, які мешкають на окупованих Росією територіях України.
«Це називається зв’язана війна [connected war — ред.], і українська армія буде серед лідерів завдяки своєму досвіду… Під час відносно стандартних бойових дій у небі може бути до 500 безпілотників. Такого ще ніколи і ніде не було», — каже Роман Перімов, який очолює підрозділ розробки нових військових технологій у бригаді української армії. Його команда створює саморобне обладнання для глушіння безпілотних літальних апаратів і випускає дешеві акумуляторні батареї великої місткості, щоб солдати залишалися онлайн під час бою.
Дешеві дрони та захист від них є одним із найбільших інноваційних напрямків, які з’явилися під час повномасштабної російсько-української війни. І українські, і російські підрозділи зазвичай використовують модифіковані версії невеликих комерційних безпілотників для розвідки та нападу.
Українські солдати використовують 3-D-принтери для створення компактних пластикових джгутів, які кріпляться на дрон та дозволяють почепити на нього гранати. На ременях є датчики світла: коли оператор блимає вогнями безпілотника, датчики вловлюють це світло, відпускають застібку, яка звільняє ремінь із закріпленими гранатами. Загальна вартість такої зброї — приблизно 10−15 доларів.
«Вона не завдає великої шкоди, проте може знищити транспортний засіб або кілька солдатів», — пояснює Перімов. Зараз у його підрозділі вивчають можливість використання комерційних стратостатів, які могли б виконувати розвідувальні завдання чи передавати інформацію на великі відстані під час бою.
Одним із головних елементів успіху України з точки зору інновацій є підхід «знизу вгору», який скоріше нагадує низку стартапів Кремнієвої долини, ніж проєкт, що фінансується Пентагоном.
«Ми навіть не можемо достатньо швидко написати контракт. Нашою новою мантрою має стати „як бути українцем“», — каже Бред Гелсі, інженер і колишній офіцер загону спеціального призначення США. Зараз він навчає американських солдатів війні у сучасних умовах.
Ще однією важливою складовою для розвитку українських військових технологій було рішення SpaceX надати тисячі терміналів Starlink на початку війни. У більшості підрозділів є хоча б один термінал, часто замаскований у картон чи сміття, щоб його не помітили ворожі дрони.
США намагаються швидше впроваджувати нові технології, в тому числі через мережу неурядових інноваційних центрів, які пов’язані з Пентагоном, але без бюрократичних обмежень. Тепер ці центри будуть вивчати приклад України.