Made in China. Як та коли Китай обжене США у космічній гонці

22 квітня 2018, 07:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Сьогодні, дослідження космосу у своїй більшості асоціюються з американським NASA та Space X Ілона Маска. Дійсно, усі передові ідеї у сфері аеронавтики об'єднуються саме навколо цих компаній. Але амбітні плани вчених з Китайської Народної Республіки можуть перевернути гру вже у відносно близькому майбутньому.

НВ дізнавалося, що може перемістити Китай в авангард космічного розвитку.

Запустивши на початку 2018 року ракету Falcon Heavy, Ілон Маск та Space X вразили світову спільноту революційними космічними технологіями. Одна з найбільших ракет-носіїв відкрила нові горизонти в дослідженні космосу: рекордна вантажопідйомність, бічні прискорювачі та ступені, що повертаються на Землю, істотне скорочення ціни запуску ракети - все це робить «важкого сокола» вінцем людства на теперішньому етапі нашого осягнення всесвіту.

Відео дня

Але, мало хто знає, що китайські вчені-аеронавти вже розробляють подібні технології та навіть планують перевершити Ілона Маска.

В кінці минулого року видання Popular Science опублікував статтю, в якій було проаналізовано основні досягнення та плани розвитку китайської космонавтики.

НВ представляє три головні технології, при втіленні яких Китай дійсно може переписати історію розвитку космічних літальних апаратів.

Багаторазові космічні кораблі

Повернення на Землю та повторне використання техніки стає ключовим фактором в економії та ефективної експлуатації космічних апаратів. Реалізувавши таку технологію в Space X, Ілон Маск раніше вже говорив, що залишаючи ступені в космосі, розробники втрачають дуже багато грошей та часу на повторне їх створення. За його словами, це те ж саме, що після кожного польоту викидати новий літак.

Ось і в китайській Організації аерокосмосу і технологій вирішили не пасти задніх. Як повідомляє China Daily, їх багаторазовий шаттл-космічний корабель буде виводити космонавтів та вантаж на висоту 300-500 км. Планується, що нові багаторазові ступені приземляться назад вже через 20 хвилин після запуску та більш ніж у п'ять разів скоротять ціну виробництва та запуску нинішніх ступенів.

Крім того, китайські вчені заявляють, що їхній космічний корабель зможе повертати на Землю відразу дві ступені, чим не може похвалитися Space X. У Китаї обіцяють запустити нову ракету вже до 2020 року та планують використовувати її для виведення астронавтів на космічні станції, а також військових і цивільних цілей, враховуючи космічний туризм.

Ядерна енергія для двигунів

Дослідження далекого космосу стає неможливим через вичерпність і низьку енергоефективність класичних видів палива. В кінці 80-х коста-риканський вчений-астронавт запропонував проект електромагнітного плазмового двигуна VASMIR, який функціонує на ядерних енергоблоках. Технологія виявилася перспективною і розробляється по сьогоднішній день.

Проект космічного корабля з двигуном VASMIR, фото: popsci.com

У свою чергу, китайські вчені планують створення межпланетарного космічного корабеля зі схожою технологією. Як повідомляє GB Times, запуск нового покоління ракет, які використовують ядерні технології планується вже у 2040 році. У разі успіху цього проекту, Китай стане однією з передових країн у світі, яка зможе проводити дослідження в глибокому космосі, будувати орбітальні сонячні ферми та видобувати корисні копалини з астероїдів, про що НВ писало раніше.

Місія на Місяці

Раніше, представники влади Китаю заявляли про дослідження зворотного боку Місяця у 2018-му та висадки людини на поверхню Місяця у 2036-му. Для цього вони планують використовувати свою важку ракету Long March 9, здатну вивести 130 тонн вантажу на низьку орбіту Землі або 50 тонн на орбіту Місяця.

Корабель Long March 9, на якому планують реалізувати місію на Місяці, фото: CNSA

Також, планується створення роботизованої місії на Місяці, яка буде досліджувати грунт, проводити спостереження та відправляти приклади місячних каменів на Землю.

Стрімкий стрибок в зростанні китайської економіки та масові вливання коштів у розвиток технологій штучного інтелекту дійсно дають привід для висновків, що всі ці заяви не є безпідставними. Та й, на відміну від своїх комуністичних побратимів з Північної Кореї, голослівними китайські політики бувають рідко, адже там за невиконання обіцянок існують найжорсткіші запобіжні заходи.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X