Хто куди, а Маск — на Марс. Як війна в Україні вплине на освоєння космосу

30 березня, 20:01
Запуск ракети SpaceX Falcon 9 (Фото:John Raoux)

Запуск ракети SpaceX Falcon 9 (Фото:John Raoux)

Вторгнення російських військ в Україну наприкінці лютого вже призвело до проблем для міжнародних космічних програм. Але схоже, що США не відмовлятимуться від своїх абміцій у освоєнні космосу.

Поки РФ запускає ракети по мирних українських містах, NASA планує знову відправити людей на Місяць, а SpaceX готується до пілотованих польотів на Марс.

Освоєння космосу за останні десятиліття стало міжнародною ініціативою. Тому наймасштабніший космічний проект — МКС — опинився під загрозою через війну в Україні.

Відео дня

У Роскосмосі вже натякали на знищення найбільшої орбітальної станції в історії, а російські ЗМІ «жартували» про те, що можуть залишити там американських астронавтів.

Щоправда, з появою ефективних ракет-носіїв та космічних кораблів SpaceX вплив Росії у космосі значно знизився. І розрив усіх зв'язків із Західним світом уже призвів до втрати важливих контрактів на космічні запуски для Роскосмосу.

Поки що невідомо, як розгорнеться ситуація в найближчому майбутньому. Але США не планує відмовлятися від своїх планів щодо відправлення людей на Місяць і Марс.

Що з МКС?

Станом на 30 березня 2022-го на орбіті Землі перебувають російські космонавти Олег Артем'єв, Сергій Корсаков і Денис Матвєєв, астронавти NASA Марк Ванде Хай, Раджа Чарі, Том Маршберн і Кайла Беррон, а також астронавт Європейського космічного агентства Маттіас Маурер.

Зараз до МКС пристиковані пілотовані космічні кораблі Союз МС-21 і SpaceX Crew-3, а також вантажні кораблі Прогрес МС-18, Прогрес МС-19 та Cygnus CRS NG-17.

Люди з'явилися на станції з другого листопада 2000 року, і загалом люди провели там 7818 днів. Управління станцією здійснюють Росія, США, Японія та Європейське космічне агентство із центром у Німеччині.

Спочатку передбачалася експлуатація МКС до 2024 року 14 країнами-учасницями проекту. Але вони також розглядали варіант продовження терміну роботи МКС до 2028-го чи 2030-го.

Наразі ці плани виглядають менш реальними, оскільки вторгнення РФ в Україну призвело до конфлікту космічних програм США та Росії.

На початку березня голова Роскосмосу Дмитро Рогозін навіть погрожував знищити станцію. Річ у тім, що російські кораблі Прогрес виконують маневри МКС і дають можливість утримувати станцію на орбіті Землі. Без цих маневрів станція може опуститися в щільніші шари земної атмосфери з подальшим її руйнуванням і падінням уламків.

«У серії твітів генеральний директор російського космічного агентства Роскосмос Дмитро Рогозін попередив, що припинення співпраці з МКС може призвести до того, що вона впаде з орбіти, можливо, на США чи Європу (або Китай чи Індію). Що розцінили як погрозу», — пише викладач оборонних досліджень Королівського коледжу Лондона Марк Гілборн.

Що з іншими проектами?

Після початку війни Росія також скасувала запуски своїх ракет з європейського космодрому у Французькій Гвіані, відмовилася від спільної з NASA місії Венера-Д, скасувала запуск європейського марсохода ExoMars тощо.

Кілька робочих місій NASA також залежать від співпраці з російськими фахівцями. Наприклад, підтримка роботи марсохода Curiosity — одного з найважливіших наукових інструментів для дослідження Червоної планети.

У відповідь на західні санкції росіяни також скасували постачання своїх ракетних двигунів РД-180, які використовували Boeing і Lockheed Martin для ракет-носіїв Atlas V.

Рогозін сказав, що РД-180 — це «найкращі двигуни у світі», і з цим частково погодився Ілон Маск. Американці планували купити інші російські двигуни РД-181 для своїх ракет-носіїв Antares.

Ймовірно, новим постачальником двигунів для Boeing і Lockheed Martin стане приватна аерокосмічна компанія Джеффа Безоса Blue Origin. У США припускають, що припинення постачання російських двигунів стимулюватиме розробку американських аналогів.

«У SpaceX ми розробляємо та виробляємо власні ракетні двигуни. Отже, у нас взагалі не було жодних російських компонентів», — казав Маск.

Місяць і Марс

Попри наявні проблеми США не відмовляється від своїх амбітних місій з відправлення людей на Місяць і Марс у найближчі роки. Ключові тестові запуски для реалізації цих місій мають відбутися вже 2022 року.

Перша з них — програма Artemis з ракетою-носієм SLS і космічним кораблем Orion. Ракету SLS розробляють вже більш як 10 років, і вона має повернути американських астронавтів на поверхню Місяця вперше з 1972-го.

За планом перша роботизована місія Artemis I має стартувати в червні-липні цього року. Під час запуску Artemis II екіпаж пролетить навколо Місяця, а місія Artemis III дозволить астронавтам спуститись на поверхню земного супутника. Це має статися 2025-го.

Не менш абміційна стратегія і у приватної аерокосмічної компанії SpaceX, яка вже кілька років розробляє свою величезну ракету-носій Starship для польотів на Марс.

Нещодавно Ілон Маск анонсував тестовий запуск Starship з новими двигунами Raptor 2, а також заявив, що відправка людей на Марс може відкластися за допомогою SpaceX України. З перших днів війни Маск публічно підтримав Україну та розпочав екстрені постачання обладнання для супутникового інтернету Starlink, який уже використовують українські військові.

Спочатку Ілон Маск планував відправити людей на Марс 2024-го. Після цього в компанії говорили про запуск пілотованої місії 2026-го. 16 березня 2022 року Маск написав, що це відбудеться не раніше 2029-го.

У будь-якому разі, до відправки людей на Марс SpaceX доведеться випробувати Starship під час пілотованих місій та висадки людей на Місяці. Якщо, звичайно, на той час земляни не перестануть освоювати космос.

Показати ще новини
Радіо НВ
X