Холодна війна 2.0. Росія загрожує позбавити весь світ сировини для мікрочипів, чим можуть відповісти США?
IT-індустрія14 лютого 2022, 20:00
Під час розмови між Володимиром Зеленським та Джо Байденом американський президент запевнив, що США діятимуть «миттєво і рішуче» у відповідь будь-яку подальшу агресію Росії — аж до відключення РФ від основної платіжної системи SWIFT, що є основою роботи практично всіх міжнародних банків.
У відповідь росіяни загрожують перекриттям постачання сировини для виробництва напівпровідників, що ще більше посилить кризу напівпровідників. Не останню роль на цьому ринку відіграє й Україна, а тому повноцінна війна буде великою бідою не лише для українського народу, а й для всього світу.
Передплатіть NV Преміум та читайте без обмежень
Нам необхідна ваша підтримка, щоб займатися якісною журналістикою
Ситуація дедалі більше нагадує холодну війну, лише у втіленні ХХІ століття — коли глобалізація сягнула таких масштабів, що будь-які зміни вдарятимуть з усіх боків. Тут питання не в тім, хто дужче вдарить, а в тім, кому якийсь із ударів буде болючішим.
І в питанні IT та технологій у США вже є одна рішуча перемога.
Пам’ятаєте Huawei?
У середині 2020 року китайська компанія вперше випередила Samsung у продажу мобільних пристроїв і вийшла на перше місце за кількістю проданих смартфонів. Однак до того моменту Huawei вже кілька років вела складну бюрократичну війну з урядом США, і лідерство на ринку смартфонів мало не остання хороша новина для компанії.
Незадовго до цього кілька великих американських ЗМІ випустили статті, в яких звинуватили компанії Huawei та ZTE у роботі на Компартію Китаю. Журналісти стверджували, що у продукції компаній був бекдор, що дозволяє китайській розвідці постійний доступ до закритої інформації компаній та людей, які користувалися обладнанням Huawei та ZTE.
Це був справжній подарунок для Дональда Трампа, котрий звинувачував Китай мало не у всіх внутрішніх проблемах США. Тодішній американський президент підхопив ці звинувачення та заявив, що використання китайської електроніки є «дірою в національній безпеці».
Федеральна комісія зв’язку США офіційно оголосила Huawei та ZTE загрозами національній безпеці. Контракти з ними розірвали гіганти американської технологічної індустрії — Intel, Qualcomm та Google, а також багато інших компаній, які використовували дешеве обладнання китайських компаній.
Huawei, що втратила доступ до цілого ряду сучасних технологій, без яких не можна уявити сучасний смартфон, а також зазнала серйозного удару по своїй репутації в США і Європі, поступово вмирала. «Наша мета — вижити», — говорив заступник голови компанії Ерік Сюй.
Тепер у США готуються до нової торгової війни. Росія, яка є одним із головних постачальників сировини для виготовлення чипів, загрожує зривом постачання. За задумом росіян, цей шантаж має налякати американців, які всіляко підтримують Україну та обіцяють запровадити серйозні санкції проти РФ у разі повномасштабного вторгнення.
Що за криза із чипами?
Глобальний брак напівпровідників — одна з найважливіших проблем, яка торкається роботи мало не кожної галузі, в якій задіяні технології. Попит на напівпровідники зростає щодня, адже нині практично всі електронні пристрої мають мікросхеми.
Від них залежить робота практично всього, що зараз нас оточує — від смартфонів та медичного обладнання до відеокарт та автомобілів. Багато експертів попереджають, що проблема затягнеться на роки, що неслабо підігріває ринок напівпровідників — до 2030 року він може зрости до $1 трильйона.
Вихід із ситуації один — будувати нові заводи. Однак це не так просто, як здається.
Виробництво мікросхем — надзвичайно складний та технологічний процес. В ідеалі вплив людини на нього має бути мінімізовано, а вся технологія виробництва практично повністю покладається на автоматику. До того ж, електроніка стає все складнішою, а попит нікуди не зникає, постійно виростаючи, через що процеси потрібно постійно оновлювати. Все це робить будівництво та утримання заводу надзвичайно складним — як матеріально, так і з погляду витраченого часу.
Проте будівництво заводу — це лише частина проблеми. Щоб цьому заводу було з чим працювати, потрібна сировина. І тут у гру вступають Україна з Росією, які є одними з ключових постачальників неону та паладію відповідно.
У США готові вдатися до безпрецедентних заходів
За оцінками консалтингової фірми Techcet, понад 90% постачання неону напівпровідникового класу в США надходить із України, а 35% паладію — з Росії. Причому неон поставляється в Україну з Росії для додаткового очищення та подальшого експорту. Також з України закуповується фтор та інші види газу, хоч у менших масштабах. Techcet очікує, що протягом наступних чотирьох років попит на них зросте на 37%.
Повномасштабна війна поставить велике питання перед можливістю цих поставок.
Росія не раз погрожувала США санкціями у відповідь. Одним із таких пунктів може бути обмеження цих поставок. Теоретично це ще сильніше вдарить по ринку мікрочипів і спровокує ще більшу кризу в індустрії.
І це явний приклад палиці, яка вдарить по обидва боки: з одного боку, американські компанії потенційно втрачають налагоджений канал постачання. З іншого — Росію важко назвати незалежною від американської електроніки країною. Тому й передбачити, кому насправді буде болючіше від цього кроку, не так уже й просто.
Наприклад, уряд США ще в січні попередив виробників чипів до обмеження експорту їхньої продукції Росію. Цей крок, напевно, посилить і без того досить складний стан галузі, проте в Америці готові піти на цей крок, щоб зупинити Росію. Багато експертів упевнені, що у разі такого кроку РФ буде дуже боляче, адже припиниться постачання практично всієї електроніки — від Айфонів до ключових автомобільних та авіаційних компонентів.
Reuters повідомляє, що американський уряд уже провів переговори з IT-компаніями та виробниками електроніки, попередивши їх про можливий крок російської влади. Проблема в тому, що замінити сировину з України та Росії буде не так просто.
Проте це можливо, зазначає неназваний співробітник компанії з виробництва чипів, який відмовився називати своє ім'я. Він зізнався, що компанія вже вивчає альтернативних постачальників, щоб мінімізувати можливі наслідки для світового ринку. Він зазначає, що припинення постачання з України та Росії не зупинить виробництво, однак підвищить його вартість, що позначиться і на кінцевих споживачах.
Зараз, коли світом править глобалізація, будь-які конфлікти та санкції — болісний удар для всіх. Надто коли це високотехнологічне виробництво або таке, що потребує певних умов — на кшталт літію, що є основою двигунів електромобілів. На словах США готові вистрілити собі в ногу, щоб зупинити гідру, яка розростається поруч із нами. Та чи будуть вони підкріплені діями — питання лишається відкритим.