Чи не єдиний геймерський ноутбук, який спокійно «тягне» Cyberpunk 2077 на високих налаштуваннях, водночас не перетворюючись на розпечену сковорідку, гуркочучи вентиляторами як підбитий бомбардувальник, що заходить на посадку.
До редакції НВ Техно потрапив оновлений геймерський ноутбук Acer Nitro 5 з майже топовою відеокартою Nvidia GeForce RTX 3080. Якщо не звертати увагу на дрібниці, це — можливо, найкращий геймерський ноутбук 2021 року.
Сама собою ситуація досить кумедна.
Серія Nitro 5 добре знайома багатьом українським геймерам. Вона в останні роки добре продається, адже це — бюджетні ноутбуки. Більшість популярних моделей у серії Nitro 5 коштує до 30 тис. грн.
Власне, навіть попередній огляд ноутбука з лінійки Nitro 5 на НВ Техно називався Доступна ракета. Це показово.
Навіть солідніша серія Nitro 7 виглядає дещо бюджетною на тлі топових геймерських ноутбуків Acer — як-от Predator Helios 300 або Predator Triton 300 SE.
Однак, герой сьогоднішнього огляду Nitro 5 у максимальній конфігурації (NH.QBSEU.00D) коштує дорожче за багатьох, здавалося б, преміальніших ігрових ноутбуків.
І, як показали перші тижні знайомства з пристроєм, він дійсно вартий своїх грошей.
Отже, Acer Nitro 5 з процесором AMD Ryzen 7 5800H, 16 ГБ оперативної пам’яті, SSD-накопичувачем місткістю 1 ТБ і дискретною відеокартою Nvidia GeForce RTX 3080 Laptop (85 Вт). І так, тут 15,6-дюймовий матовий екран з роздільною здатністю Full HD і частотою оновлення 144 Гц.
Просять за всю цю пишність від 70 тис. грн. При тому, що зовні це досить бюджетний ноутбук з пластиковим корпусом і не таким вже помітним дизайном.
Ось такі у нас залишилися враження після перших тижнів використання Acer Nitro 5 і проходження на ньому кількох ігор.
Одразу попереджаємо, на початку буде багато захвату, а наші причіпки прибережемо для кінцівки статті.
Acer Nitro 5 — найяскравіші враження
Ноутбук поки провів у редакції всього кілька тижнів. В якомусь сенсі все написане нижче можна назвати першим знайомством. Про подальші враження ми розповімо через кілька місяців — за підсумками тривалого тестування.
1 Загальна продуктивність
Nvidia GeForce RTX 3080 — це звучить гордо.
Від ноутбука з такою відеокартою мимоволі чекаєш максимальної продуктивності в іграх. Особливо, коли вся система працює під управлінням процесора Ryzen 7, який у багатьох спеціалізованих оглядах «робить» конкуруючий Intel Core i7 попереднього покоління і фактично не поступається новому поколінню конкурента по продуктивності (виграючи при цьому в енергоефективності).
На практиці можна сказати, що поєднання Ryzen 7 + RTX 3080 це просто бомба.
Про продуктивність у повсякденному житті можна навіть не згадувати, ноутбук легко впорається з будь-якими завданнями, хоч це буде 60 вкладок браузера Google Chrome (тут питання часом впирається в 16 ГБ оперативної пам’яті тестового ноутбука, але ніхто не заважає розширити її до 32 ГБ або відразу купити саме таку версію).
В іграх же міць зв’язки з потужного і «холодного» процесора AMD і відеокарти Nvidia останнього покоління проявляється найкраще.
Наприклад, Forza Horizon 4 можна проходити на ультраналаштуваннях з усіма уввмкненими галочками всіх «поліпшувалок», які ви можете знайти в меню гри.
Тобто ви задієте всі можливості, які пропонує вельми «великоваговий» гоночний симулятор, і Nitro 5 навіть не напружується.
При підключенні зовнішнього ігрового монітора (24 дюйма, 240 Гц, Full HD) навіть після години безперервної гри Nitro 5 залишався на висоті. Ніякого падіння продуктивності. І при цьому — досить тихо і не сильно тепло (але докладніше про це нижче).
Forza Horizon стабільно видавала 60 FPS на максимальних налаштуваннях. Якість картинки була просто «ульотна», максимум деталей, що вражає, плавність
Про таку ігрову продуктивність можна тільки мріяти. І ось вона — у вас перед очима.
Однак, Forza Horizon це, звичайно, добре. Але для того, щоб оцінити, наскільки Nitro 5 c RTX 3080 хороший у реальних бойових умовах, ми спробували пограти в Cyberpunk 2077.
І тут Nitro 5 не схибив, хоча виникли нюанси. Якщо увімкнути налаштування ультра та ще й з підтримкою трасування променів, то отримуємо близько 40 кадрів за секунду. У деяких сценах це трохи напружує. Вмикання DLSS (інтелектуальний режим згладжування від Nvidia) і середньо-високі налаштування дозволяє отримати приблизно 50 FPS.
Для сцен з розмовами і вільного блукання в ігровому світі в пошуках чудових глюків (на кшталт дивної фізики жіночих грудей) цього точно вистачає з головою.
Любителі «пошмаляти» швидше віддадуть перевагу середнім налаштуванням, щоб отримати трохи вищий FPS і водночас не помічати навіть найменшого змазування в динамічних сценах.
Слід зазначити, що в фірмовому застосунку Nitro Sense можна вибирати режими продуктивності. Якщо з Power Saver все ясно (це явно не для ігор), то між Balance і High-Performance є істотна різниця. У першому випадку система намагається обмежити живлення процесора приблизно на рівні 42−45 Вт, а процесору не дають розігрітися понад 80 градусів за Цельсієм. У другому — цифра не опускається нижче 50−52 Вт (процесор нагрівається до 87−88 градусів).
2 Слабка версія RTX 3080 — проблема?
На деяких форумах цей момент викликає особливо завзяті дискусії, тому винесемо його в окремий пункт.
Отже, деякі особливо завзяті гіки, звичайно ж, скажуть, що в тестовому Nitro 5 встановлена найслабша (ну або, м’яко кажучи, економічна) версія GeForce RTX 3080. Її енергоспоживання обмежено на рівні 85 Вт.
І вона відчутно програє десктопним версіям актуальних відеокарт Nvidia. В іграх її частота не піднімається вище 1200 МГц (для порівняння — десктопна 3080 працює на 1800 МГц і навіть вище).
Але якщо відставання від десктопних відеокарт взагалі-то очікуване, є проблема і в тому, що така відеокарта буквально трішки продуктивніша, ніж повноцінна ноутбучна RTX 3070.
Також важливо, що така версія RTX 3080 не піддається розгону навіть за допомогою програми MSI Afterburner.
Для скептиків така урізана версія здається великою проблемою.
Але описана вище продуктивність в іграх здається більш ніж достатньою для сучасного ігрового ноутбука.
Насправді ж головним плюсом такого рішення є зменшення нагрівання відеокарти під навантаженням. І як наслідок менш активна робота кулерів.
І якщо згадати, що ми все-таки говоримо про ноутбук, а не про професійну геймерську станцію, то взагалі не дуже зрозуміло, що тут обговорювати.
3 Холод і тиша
Nitro 5 в цій конфігурації просто вражає своєю поведінкою під навантаженням. Він набагато холодніший і тихіший за більшість геймерських ноутбуків з аналогічними параметрами, які виходили в цьому році.
Ймовірно, цього результату вдалося досягти завдяки трьом факторам. Перший — сам по собі «холодний» процесор AMD Ryzen 7. Другий — дещо урізана відеокарта GeForce RTX 3080. Третій — перероблена в порівнянні з попереднім поколінням система охолодження.
Забір повітря здійснюється знизу, а видув одразу в обидві сторони з боків ноутбука, а також ззаду. Водночас потоки гарячого повітря ефективно відведені вбік від користувача (навіть якщо ви користуєтеся мишею, рука зазвичай розташована трохи осторонь від видування).
Зазирнувши всередину ноутбука, можна побачити, як ефективно реалізовано систему охолодження. У процесора — величезний вентилятор охолодження, у відеокарти — трохи менший. Кожен чип має свою окрему теплову трубку. Плюс є ще одна більша загальна — і для процесора, і для відеокарти. У зоні розміщення відеокарти є ще і загальний радіатор охолодження.
Тактильно відчути нагрів ноутбука можна хіба що у верхній частині клавіатурного блоку.
Звісно, у ноутбука помітно гріється днище. Але складно собі уявити сценарій, коли ви довго граєте, тримаючи ноутбук на колінах.
Температура процесора навіть у «найважчих» іграх не піднімається вище 80−82 градусів за Цельсієм. І продуктивність не знижується. До 91 градуса температуру вдалося підняти, лише запустивши стрес-тест AIDA64. Лише після цього частота процесора стала трохи опускатися.
Відеокарта і зовсім не нагрівається більше 80 градусів за Цельсієм за жодних навантажень.
Як можна оцінити в фірмовому застосунку Nitro Sense, швидкість роботи кулерів, як правило, перебуває на рівні від 2500 до 3500 об/хв.
Тобто навіть після кількох годин гри в Cyberpunk 2077 ноутбук залишається досить прийнятним як за рівнем шуму, так і за температурою.
Ось це вміння не перетворюватися під навантаженням на розпечену сковорідку, що божевільно гуркоче вентиляторами — і є найбільший і найжирніший плюс Nitro 5 у такій конфігурації.
4 Непоганий екран, але бувають кращі
У Acer Nitro 5 встановлений непоганий екран. Як за параметрами, так і за якістю.
Він має роздільну здатність Full HD (1920x1080 пікселів). Частота оновлення може бути виставлена на рівні 144 Гц. Заявлений час відгуку — 1 мс. Охоплення колірного простору sRGB — 86%.
Використовується IPS-матриця виробництва BOE Technology. З властивими цьому виробникові «нюансами» у вигляді низького контрасту і невеликого запасу яскравості. До кутів огляду нарікань немає.
Початкове калібрування екрана нам не сподобалася. Кольори дуже холодні. Ручне втручання дозволило це виправити.
Загалом це досить непоганий дисплей, але нічого видатного в ньому немає, преміальні ігрові ноутбуки (зокрема й від Acer) сьогодні пропонують кращі параметри і якіснішу картинку.
5 Можливості апгрейду
Для багатьох користувачів цей момент не становить особливого інтересу. Більшість людей використовують ноутбук у тій конфігурації, в якій купили.
Однак, завзяті геймери не проти використовувати весь потенціал пристрою.
З цієї точки зору Acer Nitro 5 вельми хороший.
Відкривши кришку ноутбука (всього кілька гвинтиків, особливих зусиль і навичок не потрібно), ви отримаєте швидкий доступ до обох слотів оперативної пам’яті (так, тут нічого не «розпаяно» на відміну від багатьох конкурентів). У нашому випадку обидва слоти зайняті планками по 8 ГБ. Ви можете замінити їх на дві по 16 ГБ.
Є два слоти для SSD-накопичувачів NVMe, з них зайнятий тільки один (у нашій конфігурації тут накопичувач ємністю 1 ТБ). Ви можете самостійно додати ще один NVMe-накопичувач. Також поруч є слот для 2,5-дюймового жорсткого диска (в комплекті з ноутбуком є пакетик з необхідним гвинтами і шлейфом).
Умовно, з 32 ГБ оперативної пам’яті і двома-трьома терабайтами на SSD ви можете зробити Nitro 5 хорошою інвестицією, як мінімум, на кілька років.
6 Клавіатура, тачпад, звук
Nitro 5 оснащений вельми пересічними клавіатурою і тачпадом. Про них навіть говорити особливо не хочеться. І це непогано. Значить, вони зі своїми обов’язками справляються.
Це не найкраща клавіатура для тривалого набору текстів, але й не найгірша.
З приємних нюансів — клавіші W, A, S, D, а також стрілки і клавіша запуску Nitro Sense виділені завдяки особливій конструкції. Їх легко знайти навіть на дотик.
Є певний прогрес у галузі підсвічування клавіатури. На колишніх покоління Nitro вона була суто червоною. В цьому випадку ж можна налаштувати підсвічування під себе (хоч веселку з переливанням зробити — доступні чотири зони клавіатури, в яких можна змінювати колір) у фірмовому застосунку Nitro Sense. Там також є опція вимикати підсвічування через 30 секунд неактивності.
Тачпад традиційно для Acer сильно зміщений вліво, спершу потрібно звикнути до цього. Сам собою тачпад непоганий, але деколи здається, що йому злегка не вистачає чутливості й точності.
Вбудовані стереодинаміки звучать досить непогано. І в іграх, і під час перегляду фільмів. Якщо голосно слухати музику, то спочатку замало низьких частот, доводиться «гратися» з еквалайзером.
7 Автономність
Від ігрових ноутбуків ніхто не чекає чудес портативності.
Однак, якщо ви хочете ноутбук як універсальне рішення, то непогано було б знати, що в режимі друкарської машинки або для перегляду відео в літаку він може пропрацювати без мережі якийсь прийнятний час.
У випадку з Nitro 5 ви навряд чи можете розраховувати на щось більше, ніж 4−5 годин автономності в найбільш щадному режимі (яскравість 30%, кілька вкладок у браузері).
8 Корпус, роз'єми
Корпус Acer Nitro 5 цілком виготовлений з пластика. Верхня кришка злегка прогинається під тиском, а робоча поверхня зроблена з глянсового пластика, який дуже старанно збирає пил і відбитки пальців.
Дизайн Nitro 5 загалом досить спокійний, про геймерське коріння говорить хіба що червоне агресивне обрамлення решітки радіаторів у задній частині ноутбука.
Цілком імовірно, що деякі користувачі просто не захочуть віддавати більше ніж $2000 за ноутбук з настільки не преміальною зовнішністю.
Хоча для справжнього гіка або геймера це, звичайно ж, деталі. Така потужність і таке ефективне охолодження запросто переважать відсутність кричущих дизайнерських вишукувань.
У порівнянні з Nitro 5, про який ми писали раніше, у новій моделі є позитивні зміни в розміщенні роз'ємів.
Так роз'єм живлення переїхав на задню частину ноутбука. Це зручно.
Присутні три порти USB 3.2 і один Type-C. Він розташований праворуч поруч з HDMI. Підтримки Displayport тут немає (ось тут починаєш сумувати за платформою Intel).
Також Nitro 5 можна заряджати через Type-C. З одного боку, начебто не проблема — для роботи в ігровому режимі все одно потрібно більше енергії, тому без пропрієтарного зарядного з потужним блоком живлення не обійтися. З іншого боку, в певній ситуації мати можливість злегка «підгодувати» ноутбук звичайною Type-C зарядкою було б непогано. У деяких конкурентів така можливість є.
Одразу коротко згадаємо про підтримку Wi-Fi 6 і Bluetooth 5.0.
Зазначимо також, що в Nitro 5 є камера з подвійним мікрофоном для кращого передавання голосу. Це, так би мовити, привіт деяким виробникам, які в епоху пандемії і тотальних відеодзвінків і стрімів випускають ігрові ноутбуки без камер.
Цей матеріал містить лінки на товари. Це означає, що ми можемо заробляти невелику комісію з продажу товарів, згаданих в цій статті. Це журналістський матеріал, він є незалежним, і на нього жодним чином не впливає жоден рекламодавець чи комерційна ініціатива. Ви можете довіряти нашим оглядам, оскільки вони робляться з дотриманням журналістських стандартів.