Мільярд для економiки: навіщо Україні відкриті дані. Блог Катерини Оніліогву

3 травня 2018, 15:02

У минулому році відкриті дані вже принесли країні більше $700 млн. Ця цифра може сягти $1,14 млрд, якщо держава і надалі продовжить робити дані доступними для всіх бажаючих. У цій колонці керівник напрямку відкритих даних (проект «Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послуг») Катерина Оніліогву та перший заступник голови Державного агентства з питань електронного урядування Олексій Вискуб розповідають, яким чином державна прозорість принесе гроші в економiку.

Згідно з відомостями McKinsey & Company 2013 року, світовий ринок відкритих даних має потенціал сягнути $3,2 трлн. За результатами найновішого дослідження, проведеного Capgemini для Європейської комісії 2015 року, безпосередній обсяг державного сектору відкритих даних у країнах ЄС28+ становить €55,3 млрд і прогнозується його зростання на 36,9% до 2020-го. В Україні відкриті дані розвиваються доволі динамічно. Про що свідчать рейтинги, як, приміром, Open Data Barometer, де Україна піднялась із 62 до 44 місця.

Відео дня

В Україні з'являється все більше стартапів, що використовують відкриті дані як частину своєї бізнес-моделі, і для розвитку цих проектів інвестуються кошти через національний конкурс Open Data Challenge. Але наскільки динамічний цей ринок і чи можемо ми говорити, що відкриті дані мають економічний вплив в Україні теж? Чи держава взагалі має користь від публікації даних – а чи все це міф?

Як вимірюється вплив відкритих даних

Відкриті дані мають прямий та опосередкований вплив на економіку. Компанії, що розробляють нові продукти чи послуги з використанням відкритих даних, мають прямий вплив, адже вони отримують прибуток та створюють робочі місця. Але є ще непряма вигода, яку отримують саме користувачі розроблених на основі відкритих даних товарів чи послуг. Непрямий вплив охоплює розвиток кращих та ефективніших послуг, а також зростання економіки знань і підвищення ефективності та продуктивності на ринку. Ринок відкритих даних завжди оцінюють з огляду на прямий та непрямий впливи, але в більшості випадків вимірюється вплив на глобальну економіку чи ЄС. Наразі найвпливовішою є методологія Європейської комісії 2015 року. Lateral Economics, використовуючи цю методологію дослідження Європейської комісії, показав, що економіка країн великої двадцятки зростає на 1,1% ВВП.

Цінність відкритих даних для Україні

Цього року Lateral Economics, Open Data Institute та Київська школа економіки підрахували вплив відкритих даних на українську економіку, що є першим дослідженням для держави за межами країн великої двадцятки. Воно засвідчило, що вже 2017 року відкриті дані принесли понад $700 млн. Якщо рух за відкриті дані й далі набиратиме обертів в Україні, ця цифра може зрости до $1,14 млрд, або 0,92% ВВП країни завдяки сукупності прямих та непрямих впливів.

Відкриті дані та економічне зростання

Відкриті дані допомагають споживачам ухвалювати кращі рішення, даючи їм доступ до повнішої інформації про ринок. Так, tabletki.ua дає змогу споживачам порівнювати ціни на препарати в різних аптеках. Відкриті дані дають можливість створити нові товари та послуги. Скажімо, EasyWay надає інформацію про маршрути громадського транспорту в українських містах, а Opendatabot – сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для контролю контрагентів. За допомогою відкритих даних бізнес і Уряд можуть знаходити нові способи підвищувати ефективність, приміром, завдяки доступу до системи державних закупівель Prozorro.

Що робить уряд для посилення економічного впливу

За методологією класифікації зрілості країн у сфері відкритих даних Європейської комісії, Україна належить до групи «Послідовників», як і інші країни ЄС – Польща, Німеччина, Італія та Литва. Вони успішно розробили базову політику відкритих даних, хоча в них ще й досі існують обмеження у використанні цих даних. Україна прагне стати лідером у регіоні. Так, вона є першою країною в пострадянському просторі, яка приєдналась до Open Data Charter, міжнародної ініціативи, що поширює найкращі практики у сфері за принципом Open by Default.

Державне агентство з питань електронного урядування модернізує Національний портал відкритих даних, що має стати єдиною точкою входу для бізнесу, де можна знайти будь-які доступні відкриті дані. Кабінет Міністрів затвердив оновлену Постанову 835 в грудні 2017 року, що вдвічі збільшує кількість наборів, які мають бути опубліковані у форматі відкритих даних. Список наборів був сформований із залученням бізнесу та стартап-спільноти. Уряд щорічно проводить національний конкурс Open Data Challenge та інвестує в проекти на основі відкритих даних.

Виклики для українського уряду

Щоб стати лідером, уряд має сприяти використанню відкритих даних та розвивати саме економічний потенціал. По-перше, це налагодження ефективної системи зворотного зв’язку з користувачами, щоб краще розуміти їхні потреби. По-друге, якість відіграє ключову роль. Для цього потрібно покращити і стандартизувати процес збору даних, а також сфокусуватись на внутрішньому управлінні ними, що полегшить публікацію більшої кількості якісних даних.

Щоб зробити їх придатнішими для використання, більше наборів треба публікувати у машиночитаних форматах, а також регулярно оновлювати. Це допоможе знизити витрати компаній на обробку даних, і таким чином вони стануть цінним матеріалом. Ще одним завданням є впровадження індикаторів оцінки відкритих даних на рівні центральних та місцевих органів влади для того, щоб зрозуміти, як окремі органи відкривають дані та спонукають бізнес їх використовувати. Економічний вплив відкритих даних уже є реальністю в Україні, і ми маємо максимізувати його.

Автори: Катерина Оніліогву, керівник напряму відкритих даних, проект «Прозорість и підзвітність у державному управлінні та послуги», Олексій Вискуб, перший заступник голови Державного агентства з питань електронного урядування

Показати ще новини
Радіо НВ
X