Наскільки вигідно "майнити крипту". Блог Сергія Калініна

23 жовтня 2017, 14:45
"Майнінг", в перекладі з англійської - "видобуток, розробка". Якщо з незапам'ятних часів люди добували вугілля і корисні копалини, в 20-му столітті добували інформацію з масивів даних (data mining)

Останні кілька років міцно асоціюються з майнінгом криптовалюти. Давайте подивимося на цей виробничий процес з комерційного боку.

Я не обмовився - при "видобутку" криптовалюти здійснюються розрахунки гігантського обсягу інформації, що містить деталі транзакцій. Вони були б неможливі без "майнерів" - осіб або компаній, чиї комп'ютери є частиною того чи іншого блокчейна (мережі). Ці комп'ютери підтверджують транзакції і майнери отримують за це винагороду.

Відео дня

Хто швидше зможе зібрати всі поточні транзакції в "блок" і завірити його криптографічним алгоритмом, той і отримає винагороду. І, логічно, що чим потужніший комп'ютер або група комп'ютерів, тим простіше їм виконати завдання. Опис самого процесу вимагає окремого опису, зазначу тільки що біткойни з'являється як винагорода майнеру за складання транзакцій в блоки і їх верифікацію. З таких блоків і складається будь-який блокчейн.

Для універсальності візьмемо за приклад найуспішнішу і найвідомішу криптовалюту - біткойн. По суті, за допомогою обчислень і криптографічного алгоритму він і виробляється. Питання ціноутворення на біткойни можна обговорювати довго. Варто тільки сказати – як і будь-який інший актив, він буде коштувати рівно стільки, скільки за нього готові платити.

Отже, наскільки вигідним може бути це підприємство? Все залежить від типу обладнання та початкових вкладень. Якщо на зорі біткойнів досить було мати хороший комп'ютер, то зараз такий домашній майнінг точно буде збитковим. Тому що потужність мережі збільшується, складність знаходження блоку теж збільшується і тільки спеціалізоване обладнання може впоратися з такими масивними обчисленнями.

При видобутку інших валют, наприклад, ефіріуму (ethereum) використовуються потужність не процесора, як при видобутку біткойнів, а потужність відеокарти, що простіше. Тому для біткойна вже досить давно використовують спеціалізоване обладнання з чіпами ASIC, функція якого тільки одна – обчислення для знаходження блоку.

Зокрема, найбільш відомими є майнери китайської компанії Bitmain. Зараз остання модель AntMiner S9 номінальної обчислювальною потужністю 14 терахеш пропонується за цінами від 1800 до 2400 доларів США. Додайте до цієї суми ще блок живлення приблизно за 200 доларів. Будемо вважати, що з доставкою такий комплект обійдеться нам в середньому в 2500 доларів США.

Таке обладнання споживає 2400 ват на годину, при вартості 1 кВт/год в 1.68 копійок на добу виходить 40 гривень, або 1.55 долара. Один AntMiner S9 здатний видобути за добу 0,002941 біткойна (1.07 за рік). При ціні біткойна на момент написання матеріалу в 6000 доларів США, денна виручка складе 17.65 долара, а за вирахуванням вартості електроенергії операційний прибуток складе близько 16 доларів. Однак, ще в серпні ціна була 3000 доларів і тоді прибуток дорівнював всього 7,27 долара на добу.

Дуже важливо наголосити, що навіть при такому обладнанні самостійно знайти блок практично неможливо, адже ви конкуруєте з іншими майнерами своєю потужністю. Тому майже всі власники обладнання об'єднуються в пули, де об'єднують свою потужність в єдине ядро для збільшення шансів обчислити блок. А це теж знижує загальну прибутковість за рахунок різних комісій. Причому, не всі пули однаково добре підтримуються.

Що в сухому залишку при еталонних умовах? При ціні біткойнів у 6000 доларів ви окупите обладнання приблизно за 5 місяців. Однак, вже при ціні в 3000 за біткойн (що цілком ймовірно) окупність буде практично через рік. При цьому, треба враховувати і різні непередбачені ситуації: відключення електрики, підвищення складності обчислення блоку, можливі додаткові витрати на охолодження приміщення (майнінг - інтенсивний процес з великою тепловіддачею), зниження реальної потужності обладнання в порівнянні із заявленою номінальною.

Безумовно, є й інші варіанти майнінгу, зокрема на відеокартах. Таким чином можна "майнити" такі криптовалюти як Ethereum, Monero, Zcash, що залежно від типу обладнання може бути навіть вигідніше ніж біткойни.

В цілому можна сказати, що за існуючої тенденції зростання ціни криптовалюти, якщо вам прийнятна окупність обладнання за рік, майнінг можна назвати прибутковою справою. Однак, необхідно відзначити, що все це стосується операцій приватних осіб. Якщо говорити про такий вид бізнесу на рівні комерційної діяльності, то він досі не врегульований законодавчо, що може викликати питання у органів контролю. Але, є всі передумови, що позитивні зрушення в сфері блокчейн-технологій ми побачимо вже в найближчому майбутньому...

Автор: керуючий партнер консалтингового агентства LegalBlockBit Сергій Калінін

Показати ще новини
Радіо НВ
X