Що потрібно знати про нову мутацію коронавірусу у Великій Британії

22 грудня 2020, 17:03

У Британії знову новини, тепер не дуже втішні. Оскільки вони багато і добре не тільки тестують, а ще й вивчають коронавірус, вони здатні багато чого помітити.

Зокрема, новий штам, який називається VUI-202012/01 (від Variant Under Investigation in December 2020 року, варіант 01). Він вирізняється на 17 мутацій, частина з яких зачіпає найделікатнішу ділянку — S білок вірусу, який зв’язується з людським рецептором і відповідає за проникнення вірусу в клітину. Новий штам виявили вже у Великій Британії, Данії, Нідерландах та Австралії.

Відео дня

Слова «мутація» або числа (17) не треба боятися. З 30 тис. літер генома коронавірусу у всьому світі мутували вже 2/3. Не одночасно, але в різних місцях у всьому світі ми можемо зустріти вже 2/3 тих варіацій вірусу, які могли б статися. Якби серед них були ті мутації, які дають вірусу принципово нові властивості, ми б уже їх могли знайти.

Не за всіма мутаціями, звичайно, активно стежать, можуть бути і комбінації мутацій, і не всі нуклеотиди вірусу мутували, але багато з того, що могло статися, вже сталося. Тож ми зараз десь в тому місці шляху, де пройдено більше, ніж залишилося. Мутація — це природний процес, і не пов’язаний з монстрами і супергероями-в-трико.

Що ми знаємо про новий штам?

Поки мало, і всі дії які в зв’язку з ним вживають, спрямовані на вивчення і запобігання потенційних загроз. Ми знаємо що він виник, як мінімум, у вересні. Є непрямі дані, які говорять що він поширюється швидше, ніж зазвичай. Чому непрямі, тому що це ще треба довести.

Подібна історія була з мутацією D614G, яка також входить в 17 відмінних рис цього штаму, але виникла ще навесні. Вона швидко поширилася в багатьох країнах Європи, що могло бути пов’язано з її підвищеною схильністю до поширення (трансмісивністю). Але потім вчені показали, що такої властивості у мутації, мабуть, немає, і вся справа в ефекті засновника — хто перший в закриту країну прийшов, той там більше й розмножився.

Поки всі дані говорять про те, що новий штам поширюється на 71% швидше, ніж інші. Але як це пояснити — поки не зрозуміло. Справа може бути в якомусь особливому вогнищі — буфетниці в популярній їдальні, або дійсно в нових властивостях вірусу. Відповідь на це дасть або мокрий експеримент з людськими клітинами і вірусом, або аналіз геномних даних з різних країн за різні періоди.

Ще ми знаємо про підвищене вірусне навантаження від цього штаму. Це означає, що при аналізі цього вірусу в тканинах людини його кількісно більше, ніж при інфекції іншими штамами. Це може бути добре для ПЛР-діагностики, тому що тоді його легше помітити. Але можливо це погано для людини, тому що, чим більше вірусу в організмі — тим вищий ризик наслідків для здоров’я. І це ще треба показати в експерименті.

Ми не знаємо, чи є від цього штаму підвищена смертність або тяжкість захворювання. Тут є три варіанти — вони можуть виявитися вище, нижче або такими ж, як і раніше. Поки даних немає, тож всі три сценарії треба прийняти як рівноймовірні.

Чому тоді стільки галасу?

В основному тому, що серед 1000 тих, хто заразилися, четверо, мабуть, заразилися повторно. Це говорить про можливу нову властивість «втечі від імунної відповіді». Повторні зараження були і раніше, тут немає сюрпризу.

Але 4 на 1000 — це підозріло часто. Знову-таки може виявитися, що це статистична випадковість, а може, і дійсно нова властивість вірусу. Думаю, ми дізнаємося відповідь ще до Нового року.

З 17 характерних для штаму мутацій найбільш важливою є мутація N501Y — заміна аспарагіну на тирозин в положенні 501, що якраз знаходиться в тому місці, яким вірус зв’язується з рецептором. Якщо нові властивості вірусу підтвердяться, то, найімовірніше, вони будуть пов’язані саме з цією мутацією, і вона зможе пояснити підвищену інфекційність.

В цілому штам відноситься до підгрупи B.1.1.7 коронавірусу, яка особливо швидко еволюціонувала, і вже придбала 14 несинонімічних мутацій і кілька делецій (зміни, які відображаються в білках вірусу). Це говорить про те, що цей штам є логічним продовженням поступової еволюції вірусу, а не виник штучно або швидко.

Чи пов’язана мутація з проведенням вакцинації в Британії?

Ні, вакцинацію почали в грудні, а мутація виявлена в зразках, зібраних ще у вересні. Та й знайдена вона і в багатьох інших країнах, де вакцинації немає.

Чи означає, що старі тести на вірус не виявлять нового штаму?

В Україні більшість тестів визначає дві мішені у вірусі, і не зачіпають RBD-ділянку вірусу. Це означає, що ризики того, що тести не будуть виявляти новий штам, вкрай невеликі.

Чи буде вакцина працювати для нового штаму?

У новому варіанті є мутації в білку шипа, на які націлені три провідні вакцини. Однак вакцини провокують нас виробляти антитіла на багато ділянок в цьому білку, тому малоймовірно, що одна зміна зробить вакцину менш ефективною.

Якщо в тексті конституції зробити опечатку — ми найчастіше все одно розуміємо, про що текст. Так, він з помилкою, але змінити суть тексту помилкою дуже складно. Ситуації зі «стратити не можна помилувати» в будь-яких текстах трапляються, але рідко.

У міру появи нових мутацій дійсно може знадобитися зміна вакцини. Це відбувається із сезонним грипом, який змінюється щороку, і склад вакцини коригується відповідним чином.

По-перше, вірус SARS-CoV-2 не мутує так швидко, як вірус грипу, тож такі зміни слід чекати обов’язково, але повільніше.

По-друге, РНК-вакцини, які вже довели свою ефективність, виготовляються за технологією, яка дозволяє адаптувати вакцину під нові штами набагато швидше, ніж старі технології. Звісно, ефективність нових вакцин знову треба буде тестувати.

Загалом не відбулося нічого такого, чого ми не очікували. Поки немає даних про вплив нових мутацій на важкість захворювання і смертність, є тільки на швидкість поширення.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X