4 ключових правила, які збережуть ваші дані і гроші в інтернеті
Розповідаємо про декілька простих правилах, які допоможуть захистити вашу особисту інформацію та фінансові операції в мережі.
Вже кілька років поспіль у світі та в Україні зокрема жовтень вважається місяцем кібербезпеки. В цей час особливу увагу приділяють проблемам захисту даних в мережі. У великих корпораціях над питаннями кібербезпеки працюють цілі відділи.
Проте питання захисту даних актуально не тільки для бізнесів, де фінансові та репутаційні втрати від витоку даних мають великі масштаби, а й для усіх нас.
У нашому діджитальному світі межа між реальним і цифровим стає все більш розмита.
Це безумовний прогрес, який має безліч плюсів — відеозв'язок із найвіддаленішими друзями, моментальні онлайн-замовлення замість виснажливого бродіння магазинами і пошуку необхідного товару, онлайн-банкінг замість черг у ощадних касах, онлайн-кінотеатри, навчання, розваги і т. і.
Проте, як відомо, завжди є інша сторона медалі. У цифровому світі це — хакери (зловмисники, які хочуть привласнити ваші дані для розваги чи для того, щоб заробити гроші).
Безпека в інтернеті стає вкрай важливою і їй приділяють все більше і більше уваги. Це не просто так, адже кількість кіберзлочинів зростає у геометричній прогресії. Для того, щоб убезпечити себе та своїх рідних потрібно дотримуватись цифрової гігієни. А її вимоги можна поділити на 4 категорії:
1 Безпека доступу до ваших онлайн-даних;
2 Закрита приватна інформація для незнайомих людей;
3 Здорова параноя/уважність і обережність;
4 Безпека онлайн-платежів.
Розглянемо кожну із категорій у деталях і прикладах:
Безпека доступу до ваших онлайн-даних
Якщо сказати просто, йдеться про паролі. Не нехтуйте використовувати пароль там, де це можливо. Встановіть PIN-код (пароль, відбиток пальця і т. і.) на ваш смартфон/планшет, а також на додатки для онлайн-банкінгу, автентифікатора, менеджер паролів.
Використовуйте складний пароль (як мінімум 12 символів, великі та малі літери, цифри та спеціальні символи) для доступу на пошту, соціальні мережі. Якщо є можливість, активуйте багатофакторну автентифікацію (після паролю ви отримуватимете SMS-повідомлення у месенджер або ж спеціальний додаток на телефон), — це унеможливить підбір вашого паролю звичайним перебором.
Не обирайте опцію «запам'ятати пароль» сайтом чи функцією браузера.
Закрита приватна інформація для незнайомих людей
Не пишіть свої особисті контакти, день народження в соціальних мережах і месенджерах, якщо немає необхідності. Зайдіть у налаштування приватності і приховайте ваші фото, список друзів, контактні та персональні дані від усіх, окрім людей, яких ви додали.
Ніколи не поширюйте онлайн-документи і фото для публічного доступу. Якщо потрібно, доступ можна надати лише обмеженій кількості людей. Коли ж ви створюєте онлайн-нараду — зробіть так, щоб входити можна було лише по запрошенню чи паролем.
Здорова параноя/Уважність і обережність
Дотримуйтесь основних правил в інтернеті:
· Не переходьте за посиланням, які прислали вам незнайомі люди. Особливо, якщо у повідомленні немає персоналізованого для вас тексту;
· Не завантажуйте файли і не відкривайте вкладення від невідомих адресатів;
· Не відповідайте на підозрілі листи і повідомлення;
· Не натискайте на вікна, які спливають і рекламу;
· У налаштуваннях браузера заберіть опцію «запам'ятати введені дані» і ніколи не обирайте цю пропозицію або ж інші: «передати свою геолокацію», «запам'ятати пароль» у формі;
· Завжди перевіряйте сайт, на який заходите, чи є у нього достовірний сертифікат;
· Періодично робіть повну очистку кешу вашого браузера на смартфоні/планшеті.
Безпека онлайн-платежів
Якщо є можливість, то краще оплатити безпосередньо через свій інтернет-банкінг, проте, якщо вам пропонують оплатити через іншу платіжну систему, тоді:
· Перевірте сайт, на який ви заходите, чи він має достовірний сертифікат і безпечне з'єднання (сучасний браузер повідомить вас про відсутність безпечного з'єднання);
· Ніколи не зберігайте реквізити картки на сайті, додатку телефона/планшета, браузері чи налаштуваннях платіжної системи;
· У налаштуваннях вашого банку активуйте подвійну верифікацію платежу, щоб отримувати SMS-повідомлення у месенджер чи інтернет-банкінг про платіж;
· Активуйте SMS-інформування про те, що вам зняло кошти;
· Створіть окрему картку для онлайн-платежів і зберігайте на ній мінімальну кількість грошей. Поповнюйте її безпосередньо перед онлайн-покупкою. Сучасні банки дозволяють створити віртуальну картку, яка буде відображатись лише у вашому онлайн-банкінгу;
· Встановіть нульовий ліміт онлайн-платежів і збільшуйте його лише перед платежем.
Ну і останнє, проте, дуже важливе, — не забувайте встановити антивірус, бажано із опцією онлайн-захисту.
Якщо ви будете дотримуватись цих простих правил — ви зможете бути впевнені, що ваші дані і кошти у безпеці.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.