Якщо не WebMoney, то що? Блог Олексія Воронкова

6 червня 2018, 15:22

Чотири способи отримувати гроші з-за кордону від іноземних замовників як альтернатива переказам WebMoney і їх мінуси.

19 травня набуло чинності рішення РНБОУ про блокування платіжної системи WebMoney на території України. Подія зачепила інтереси фрілансерів, підприємців, «заробітчан» і багатьох інших. Попередній термін дії обмежень – до 2021 року.

Відео дня

Паніка в співтоваристві, викликана рішенням про блокування, призвела до того, що багато користувачів обмінюють свої WMU на WMZ на 60-80% дорожче за офіційний курс. Електронний еквівалент доларів все ще можна вивести на банківську карту стандартним способом.

Блокування WebMoney – в теорії – могло б трохи зменшити тіньові доходи фрілансерів і підвищити податкові надходження в бюджет України. Однак для цього потрібні комплексні зміни в законодавстві, а не заборона однієї неугодної платіжної системи.

Найбільшу вигоду ситуація може принести сервісам-конкурентам, зокрема – вітчизняним і західним. Однак чимало українців і так давно використовує їх, забувши про WebMoney і інші системи російського походження. Найімовірніше, введення санкцій проти не принесе помітної користі нікому, лише змусить українських користувачів в терміновому порядку шукати заміну на майбутнє.

Альтернатива WebMoney

Інші російські сервіси

Як не дивно, в країні все ще існує можливість використовувати деякі російські сервіси. Наприклад, QIWI і «Яндекс.Деньги» відносно працездатні. Однак українські користувачі фактично не можуть пройти верифікацію на цих ресурсах – заважають «дзеркальні» обмеження з боку РФ від квітня 2015 року та санкції проти «Яндекса», введені рік тому.

Плюси: Власники верифікованих акаунтів можуть використовувати блоковані сервіси для взаєморозрахунку з російськими замовниками/виконавцями. Дрібні транзакції доступні всім бажаючим з мінімальними хитрощами.

Мінуси: Без верифікації QIWI не зарахує на рахунок більше 15 тис. рублів, а комісія за виведення у вітчизняній валюті майже завжди буде високою. Для використання системи «Яндекс.Деньги» доведеться використовувати VPN, а обмін на гривні в більшості сервісів проводиться за невигідним курсом і пов'язаний з високим ризиком шахрайства.

Державна політика щодо економічних зв'язків з Російською Федерацією найближчим часом навряд чи буде пом'якшуватися. Вихід із ситуації для людей, що постійно одержують перекази від закордонних замовників, – переорієнтація на міжнародні сервіси і платіжні системи, по яких надалі точно не вдарять нові санкції і блокування.

Банки

У фрілансерському середовищі найбільш популярні «ПриватБанк» та «Монобанк». Перший займає лідерські позиції на вітчизняному ринку, а також надає користувачам багато зручних онлайн-сервісів. Другий робить упор на цифрову інфраструктуру, оскільки не має фізичних відділень.

Плюси: Варіант відрізняється високою надійністю і безпекою – кошти нікуди не пропадуть. У разі помилки або технічного збою допоможе цілодобова технічна підтримка.

Мінуси: Міжнародні перекази через банківські установи не робляться «в один клік» – велика кількість реквізитів стає справжнім головним болем. Більшості компаній простіше платити позаштатним співробітникам через електронні системи.

Міжнародні платіжні сервіси

Головні переваги сервісів на зразок PayPal, Payoneer – швидкі і прості транзакції, робота в більшості країн світу, підтримка десятків видів національної валюти.

Наприклад, PayPal об'єднує понад 200 млн зареєстрованих користувачів з 202 країн. При аналогічній географії, система Payoneer офіційно використовується для платежів компаніями Dailymotion, Amazon, iStockphoto, Elance, Google, 99designs, Welocalize, Fiverr, 123rf, Digital River, Quantium Solutions, uShip, Airbnb, Getty Images, Upwork і багатьма іншими.

Плюси: Міжнародні системи універсальні, безпечні і беруть помірну комісію. Цей спосіб дозволяє здійснювати транзакції з мінімальною кількістю дій, користуючись зручними мобільними додатками.

Мінуси: Українцям переваги окремих міжнародних платіжних сервісів недоступні в повному обсязі. Але існують способи цю проблему обійти, долучившись до єдиного економічного простору ЄС через програму e-Residency, в рамках якої Естонія відкриває доступ до сервісів цифрової держави і популярних електронних платіжних систем всім бажаючим: фрілансерам, підприємцям і «цифровим кочівникам» з будь-якої точки планети.

Криптовалюта

Ще один спосіб безболісно позбутися головного болю з WebMoney – здійснювати розрахунки в одній з відносно надійних криптовалют (Bitcoin, Ethereum тощо). Це забезпечить анонімність (якщо не «світити» свій гаманець в мережі в зв'язці з персональними даними), а також дозволить здійснювати обмін за найбільш вигідним курсом через ланцюжок проміжних валют.

Плюси: Якщо вірити експертам і футурологам, майбутнє саме за криптовалютою – в найближчі роки вони можуть замінити звичайні паперові гроші (і їх електронний еквівалент) не тільки в розвинених країнах, але і у всьому світі. Частину заробітку вже можна відкладати про запас, щоб у майбутньому отримати більше за рахунок різниці в курсі.

Мінуси: По-перше, уряди у всьому світі звернули свою увагу на проблему майнінгу і обігу електронних грошей. По-друге, головне – не втратити дані свого гаманця, адже в децентралізованій блокчейновій системі техпідтримка не допоможе.

Складно спрогнозувати, як обернуться в майбутньому відносини держави і власників криптовалюти. Від нешкідливих анонімних транзакцій до звинувачення в приховуванні доходів і фінансуванні тероризму – всього один прецедент. Та й періодичні стрімкі коливання курсу здатні як винагородити вас за сміливість, так і повністю знецінити місячний заробіток.

Автор: Олексій Воронков, директор з розвитку естонської програми e-Residency в Україні

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X