Як Китай навчить весь світ тотальному стеженню. Блог Іллі Кенігштейна

27 березня 2018, 14:21

Щодо системи соціального рейтингу, яку розгортає Китай.

Уряди багатьох країн вже давно перебувають у процесі моніторингу і оцінки благонадійності своїх громадян. NSA (Агентство Національної Безпеки США) відкрито стежить за всіма, а TSA (Адміністрація Транспортної Безпеки США) періодично пропонує розширити метод перевірки пасажирів громадського транспорту за рахунок інтеграції в систему профайлів Facebook та інших соцмереж, включення геолокаційні даних та історії покупок у магазинах. Можна сказати, що зараз людство живе в світі алгоритмів, які визначають хто з нас є загрозою для суспільства, а хто ні.

Відео дня

У США щороку проводять і публікують дослідження, що показують кількість людей, які володіють як мінімум одним пристроєм, підключеним до мережі. Зрозуміло, що мова йде про смартфон, і зрозуміло, що там таких більшість. Ще третина жителів володіє комп'ютером і/або планшетом. Не знаю як в цілому у світі, але чим більше розвинена країна – тим більше у людей на руках пристроїв, підключених до мережі. Apple, Microsoft, Facebook, Google і тисячі інших збирають інформацію і ретельно її аналізують, з метою зрозуміти дії своїх користувачів, оцінити їх бажання і передбачити такі кроки. І для того, щоб краще розподіляти воронку в своїх базах даних, всі ці компанії присвоюють певний класифікатор кожному з нас.

Рейтинги – давно усталена практика визначення найкращих. Люди формують загальні рейтинги ресторанів, фільмів, книг і лікарів, у той час як банки формують кредитний рейтинг своїх клієнтів, складаючи його ще до того, як хтось вирішить звернутися по кредит. booking.com дає можливість вибрати готель, airbnb – квартиру, обидві системи пропонують свій власний рейтинг, а також рейтингують рейтингувальників. Ми ставимо оцінку водієві Uber, який точно так само оцінює нас (так, у пасажирів Uber теж є власний рейтинг). Коротше, самі того не усвідомлюючи, ми наближаємося до китайської системи соціальних рейтингів, і єдиною відмінністю від неї є те, що в нашому світі всі ці рейтинги розрізнені і служать в основному в інтересах тієї чи іншої корпорації, але не держави. Так ось в Китаї, з його державним капіталізмом, цим хоче займатися держава.

Поки рано судити про те, що в підсумку вийде, але якщо на модель тотального контролю накласти систему соціального рейтингу і спроектувати це на всю країну – ефект буде непередбачуваним. На планеті з'явиться майже півтора мільярда відмаркованих людей. Людей з рейтингом. І є великий шанс, що згодом це перетвориться на глобальний стандарт, тому що всі, включно з найдемократичнішими країнами, почнуть впроваджувати цю практику з метою здійснення контролю над своїми громадянами. Заради безпеки, заради комфорту – чого завгодно. А наше життя перетвориться на нескінченний конкурс популярності, в якому ми будемо боротися за найвищий рейтинг, досягти якого зможуть лише деякі.

Текст друкується з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X