Ефіріум – що ж це насправді. Блог Сергія Калініна

11 листопада 2017, 20:02
Придумавши в 19 років платформу, яка на сьогоднішній день є платформою №2 в криптосвіті, Віталік Бутерін уже точно завоював собі місце в історії

У 20 він виграв World Technology Award, обійшовши Марка Цукерберга, і 2014-го запустив краудфандинг, у результаті якого в 2015-го народився блокчейн Ethereum. І вже 2017-го став пожинати плоди свого дітища у вигляді масування старту ICO-проектів, що виходять в екосистемі свого блокчейну.

Відео дня

Люди часто називають Ethereum криптовалютою. Це не зовсім точно. Класичні валюти – це біткоін або Dash, наприклад. На відміну від біткоіну, блокчейн якого до сьогодні призначений лише для однієї задачі – передачі вартості, "Ефіріум" як платформа (деякі використовують пряму транскрипцію, називаючи його "етеріум") призначена для створення і функціонування найрізноманітніших децентралізованих додатків (DApps), використовуючи платіжну одиницю цього блокчейну, "ether", або "ефір", як називають його у нас.

Однак, навіть не це відрізняє ефір від біткоінів. Якщо кількість біткоінів обмежена програмно в 21 мільйон монет, то ефір таких обмежень не має. Спочатку його було випущено в обіг близько 70 мільйонів, а щорічний майнінг обмежений у 18 мільйонів. Саме тому біткоіни можуть бути засобом накопичення капіталу, а ефір – ні. З інфляцією в 25% такий актив не дуже підходить як засіб збереження вартості. Хоча Бутерін обіцяє "спалювати" невикористаний ефір, не зовсім зрозуміло, як він буде це робити в децентралізованій системі.

Основною функцією DApps є виконання смарт-контрактів, використовуючи для транзакцій "ефір". Незважаючи на грізне слово в назві, це не "контракт", до якого ми всі звикли. У ньому немає папірців з печатками і реквізитами сторін. "Смарт-контракт" – це програмований код, який бере дані, які учасники цієї програми вводять тим чи іншим чином. І на підставі закладеного в код алгоритму і правил, дії в смарт-контракті здійснюються чи ні. Автор коду, тобто творець програми, завантажує його в блокчейн. Щоразу, коли контракт виконується, кожен комп'ютер з цим конкретним кодом (нода) відображає цю операцію в публічному реєстрі, що робить таку операцію практично вічною і незмінною. Хоча бувають винятки, але про це далі.

Як працює смарт-контракт? Тут використовується проста математична логіка "якщо – то": якщо подія, прописана в коді контракту відбувається, програма виконує умови контракту.

Наприклад: ви хочете здати квартиру. І дивним чином через сервіс, який працює на смарт-контрактах Ethereum. Причому, цього ви можете цього навіть не знати. Ви вказуєте скільки коштує в ефірах або інших токенах, які можуть бути випущені поверх самого блокчейну, ваша квартира. А також код доступу до квартири в якості ключа, наприклад. На цьому все. Якщо на вході смарт-контракт побачив вхідну транзакцію, що відповідає умовам, то він віддає код доступу. Якщо коду доступу у смарт-контракту немає як умови виконання з вашої вини, ефіри повернуться клієнту. Оскільки всі комп'ютери мережі підтримують однакові копії блокчейну, при спробі щось змінити це буде відразу помітно і заблокує контракт.

Схема елементарна і показує одне з найбільших досягнень блокчейну – trustless, тобто виконання зобов'язань без необхідності довіряти і перевіряти. Це робить смарт-контракт. Вам потрібно тільки спочатку його налаштувати. Причому з кожним місяцем все простіше писати сам код, завдяки рідній мові програмування Solidity. Дуже скоро запрограмувати смарт-контракт буде не складніше, ніж зробити презентацію. А самі транзакції коштуватимуть копійки. Порівняйте з комісіями за оплату або нотаріальними платежами. Масового застосування технологій ефіріума ще варто трохи почекати, але з часом вони до невпізнання змінять ландшафт повсякденному житті.

Однак, в 2016 році стався випадок, який кардинально вплинув на екосистему ефіріума. На ньому було створено The DAO, децентралізовану автономну організацію, побудовану на ланцюжках смарт-контрактів. У неї можна було вкладати свої ефіри, щоб потім The DAO могла їх інвестувати далі, віддаючи натомість свої маркери, які визначали вагу голосу. Однак, вразливість у коді дозволила зламати The DAO, і зловмисник зміг вивести в токенах понад 53 мільйонів доларів, причому виконуючи оригінальний код смарт-контракту. Реалізація "розумних контрактів", основи Ethereum, включала помилкові команди, що дозволяють стороннім особам виводити токени з ескроу-рахунків, використовуючи механізм перевірки балансу. Але розробники не вважали проблему занадто серйозною, хоча й знали про неї.

Цей величезний скандал призвів до того, що Бутерін прийняв рішення здійснити хард-форк, тобто відкотити зміни в блоках до стану, що передував злому щоб скасувати всі шахрайські транзакції. Гроші було практично всі повернуто, але група людей, не згодних навіть з самим принципом зміни стану мережі незалежно від обставин, відкололася і створила форк Ethereum – Ethereum Classic, натякаючи що саме вони є і є оригінальним ефіріумом. Проте, після складних часів, Класик зараз посідає 10-е місце в криптосвіті за капіталізацією.

Ефір виріс у 2017 просто феноменально – близько 3600 відсотків. Це фантастична цифра відображає очікування від масового застосування смарт-контрактів і виходу нових проектів зі своїми токенами стандарту ERC20, які використовують блокчейн Ethereum. Саме зростання попиту на ефір для подальших інвестицій у різні ICO, призвів до такого бурхливого зростання курсу. Однак, мало обговорюється факт, що чим дорожче ефір, тим дорожчим є функціонування DApps для розробників (чим складніше код, тим більше потрібно заплатити за його виконання) та користувачів (чим дорожче ефір, тим дорожче вартість використання додатків)

Корпоративний світ теж робить ставки на Ефіріум. Компанії рівня Microsoft беруть активну участь у роботі Enterprise Ethereum Alliance, зусилля якого спрямовані на впровадження технології в бізнес.

Колись Бутерін сказав, що його надзадача – зруйнувати наявні важелі впливу через децентралізовані організації. Схоже на те, що світ потроху повертається обличчям до його ідей.

Показати ще новини
Радіо НВ
X