Doom відпочиває. Історія створення серії відеоігор Halo

29 травня 2019, 21:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

На минулому Xbox Inside студія 343 Industries оголосила, що шість ігор серії Halo доберуться до комп'ютерів завдяки збірці The Master Chief Collection. Більше ніж 20 років серія залишалася ексклюзивом для консолі Xbox, а тепер і PC-геймери зможуть долучитися до одного з головних шутерів сучасності. Оскільки фанати персональних комп'ютерів не знайомі з серією, то сьогодні ми розповімо про зародження всесвіту Halo і головні особливості, які і зробили франшизу популярною.

Відео дня

Знайомство з батьками

Зараз франшизою Halo займається 343 Industries, але історія серії почалася в стінах студії Bungie. У 1990 році програміст Алекс Серопіан створює клон пінг-понгу для Macintosh під назвою Gnop! Гру він поширював безкоштовно, але зумів заробити кілька баксів, продавши вихідний код кільком геймерам. Батько Серопіана постійно умовляв хлопця знайти роботу, і в один момент юний програміст не витримав і створив власну компанію, назвавши її Bungie Software Products Corporation.

Bungie
Фото: Bungie

Якщо вам цікаво дізнатися історію створення цієї назви, то можете стати в одну чергу з фанатами, які чекають точної відповіді. У бонусних матеріалах Halo 3 Legendary Edition сказано, що назва студії пов'язана з «брудним жартом». Самі ж розробники кажуть, що «Bungie» просто звучить прикольно.

Працюючи поодинці, Серопіан встиг випустити Operation: Desert Storm, яка продалася непоганим накладом 2.5 тисячі копій. У тому ж 1991 один самотній підприємець вирішив об'єднати свої сили з Джейсоном Джонсом, який завершував роботу над грою Minotaur.

Bungie
Фото: Bungie

Об'єднавшись, Серопіан і Джонс почали експериментувати з жанрами. Їхньою першою спільною грою став шутер Pathways into Darkness, який привів компанію до першого комерційного успіху, продавшись тиражем 25 тисяч копій. Хлопці зрозуміли, що у них непогано виходить робити шутери і взялися за сиквел Pathways, але в процесі створення розробників потягнуло на наукову фантастику.

У підсумку новий проект Bungie змінив концепцію і назву, перетворившись на Marathon, де гравець бився вже проти інопланетних загарбників. Успіху першої частини вистачило ще на два продовження, а потім Bungie вирішили зробити стратегію.

Через дві частини Myth, хлопці вирішили поєднати напрацювання зі своїх минулих проектів і створити стратегію в реальному часі, але вже в футуристичному сеттінгу. Серопіан і Джонс планували додати піхоту, транспорт і літаки, але зайшли занадто далеко, перетворивши свою нову стратегію на шутер від третьої особи.

Найкраще рішення Microsoft

У 2000 році Серопіан і Джонс приїхали на E3, де посадили журналістів у темне приміщення і показали їм демо-версію Halo. Лише через тиждень з'явилися новини про те, що Microsoft викупила Bungie і зробить Halo тимчасовим ексклюзивом для консолі Xbox.

За словами Джонса, команді сподобалася ідея попрацювати з новою консоллю, тому і прийняли пропозицію. Все ж на рішення вплинуло і фінансове становище студії. В японській версії Mith 2 знайшли фатальний баг, який стирав всю інформацію з жорсткого диска комп'ютера. Bungie довелося відкликати цілу партію, розплатившись не тільки репутацією, але і мільйоном доларів.

Об'єднання з Microsoft вплинуло і на сам проект. Спочатку Halo планували випускати для PC і Mac, але переїзд на Xbox поставив технічні обмеження, а також нове завдання — адаптувати управління для геймпада. Геймери і зараз скаржаться, що грати в шутери на консолях неможливо, а тоді розробники тільки починали освоювати особливості контролерів. Так що Bungie довелося викинути старий велосипед і почати винахід нового.

Bungie
Фото: Bungie

Вже 15 листопада 2001 року Halo: Combat Evolved дісталася до Xbox. Гра зібрала захоплені відгуки журналістів і геймерів, які називали проект Bungie революцією в жанрі шутерів і головною грою 2001 року.

Зустрічайте Halo: Combat Evolved

Перша Halo отримала гарні оцінки не за красиву графіку, а за нововведення, які розбавили класичну формулу жанру шутер.

Сюжет Halo розгортається в 26 столітті, коли люди вже звалили з Землі і почали колонізувати інші планети. Нова цивілізація розрослася настільки широко, що її помітило об'єднання інопланетних рас, які називають себе Ковенанти. Вони вважали людей справжньою загрозою, і тому вирішили влаштувати геноцид. Завдяки технологічному розвитку і чисельності Ковенанти вигравали сутичку за сутичкою, практично знищивши новий світ людей.

Все-таки земляни мали козир. Ще до початку війни уряд почав створювати Спартанців, суперсолдатів, які в підсумку виявилися ефективними в боротьбі з Ковенантами. Все ж війна виявилася занадто жорстокою і більшість воїнів знищили, а живим залишився тільки Старшина Джон-117, якого геймери знають як Майстра Чифа.

Bungie
Фото: Bungie

Коли земляни зрозуміли, що справи кепські, почали звалювати на рідну планету. Один з кораблів не доскочив і набрів на кільцеподібний супутник Halo. Коли вороги вже готувалися завдати останнього удару по космічному судну, капітан наказав Чифу звалювати і захопити з собою штучний інтелект на ім'я Кортана. В пам'яті «комп'ютерної дівчини» зберігалися дані про місцезнаходження Землі, які не мали потрапити в руки Ковенантів.

Так геймери і познайомилися з головними героями франшизи, але запам'ятали Halo не за сюжет і персонажів, а за унікальний геймплей.

Що нового?

Bungie
Фото: Bungie

Одним з головних плюсів гри виділяли управління. Це найбільш важко зрозуміла частина, адже це потрібно відчути самому. За словами журналістів, управління в Halo спочатку викликало дивні відчуття, але потім ти й уявити не міг, що воно може бути іншим. У нульових консольні шутери тільки дратували гравців, а Bungie змогла зробити неможливе — зручну стрілянину на геймпаді.

Добре управління в консольних шутерах — візитна картка студії. Навіть їхню нову франшизу Destiny критикували за багато що, але ось за управління хвалили. Хороша допомога в прицілюванні, приємна віддача, звук — все це робить стрілянину приємною, що дуже важливо для шутерів.

Другим цікавим нововведенням стала часткова відмова від аптечок. Зазвичай геймерам доводилося бігати в пошуках медикаментів, а в Halo у головного героя крім здоров'я був щит, який відновлювався з часом. Уже в Halo 2 розробники повністю відмовилися від аптечок, а потім фішку взяли на озброєння інші розробники. Тепер же сучасні геймери сприймають цю систему як належне.

Bungie
Фото: Bungie

Хтось назве це спрощенням, але вороги атакували боляче і не дозволяли баритися. Якщо в звичайних шутерах гравцям доводилося зменшувати темп через низький рівень здоров'я, то тепер потрібно було просто знайти укриття і продовжити інтенсивний розстріл. До того ж Bungie зробили крок вперед у галузі штучного інтелекту. Вороги в Halo рідко бігли напролом і вважали за краще ховатися, обходити з флангу і відступати через сильні поранення. Це зробило перестрілки складними, але цікавими.

На складність впливало і те, що Чиф міг носити з собою тільки дві гармати з обмеженим боєзапасом. Якщо патрони закінчувалися, то зброю доводилося викидати і прямо під час перестрілки міняти на іншу.

Bungie
Фото: Bungie

На динаміку впливала і можливість використовувати бойовий транспорт під час боїв. Майстер Чиф міг захопити ворожий танк і почати розстріл недругів, або ж застрибнути в джип і чавити інопланетних пішоходів. У Halo перестрілки проходили не тільки в закритих приміщеннях, але і відкритих локаціях, які дозволяли використовувати техніку по повній.

Bungie
Фото: Bungie

Чи не найочевидніший, але теж плюс — музичний супровід. Перед презентацією демо-версії на E3 розробники попросили Мартіна О'Доннелла написати саундтрек для показу. Музикант не знав скільки триватиме презентація, тому вирішив записати кілька зациклених композицій з різним настроєм. В результаті Halo стала однією з перших ігор, в якій використовували динамічну музику. Коли навколо було спокійно, то гравець чув приємну мелодію, а під час перестрілок атмосферу нагнітав бойовий саундтрек.

Перші фанати

Надалі Bungie тільки розвивали закладені в першій частині ідеї. Завдяки цьому франшиза зібрала навколо себе фанатів, які досі купують Xbox, щоб грати в Halo. Деякі геймери настільки вірні серії, що іноді здувають пил з першого Xbox, щоб пограти в той же Halo 2.

Bungie
Фото: Bungie

У 2010 році Microsoft оголосила, що закриває Xbox Live на своїй першій консолі, а разом з цим припиняє підтримку серверів Halo 2. Дату закриття призначили на 15 лютого, так що 14 числа геймери дістали свої запорошені «коробки» і запустили гру. Фанати весь день воювали в онлайн-режимі, але навіть після настання «судного дня» їхнє лобі все ще було активне.

Більшість гравців уже давно покинула сервери і не могли зайти, але 14 геймерів, яких в результаті прозвали «14 благородних», продовжували грати. Решта користувачів вирішили, що будуть сидіти до останнього. Вчинок помітили і Microsoft, розіславши геймерам ключі доступу на бета-тест нової Halo.

Все-таки з кожним днем гравців ставало все менше через перебої з електрикою, поганим з'єднанням або перегрівом консолі. Через 26 днів на сервері залишився тільки один гравець з ніком Apache N4SIR, який добу провів на самоті на порожніх серверах Halo 2.

Нова ера

У 2007 році співробітники студії Bungie сиділи в орендованому кінотеатрі і аплодували. Після семи років роботи з Microsoft студія знову стала незалежною, і пішла у вільне плавання, залишивши корпорації права на Halo.

Починаючи з Halo 4 франшизу віддали розробникам з 343 Industries, на що фанати відреагували з очевидним обуренням. Навіть за оцінками критиків було помітно, що справи у серії пішли вниз. Якщо за часів Bungie рейтинг Halo на Metacritic не опускався нижче 90, то після відходу творців оцінки стали гіршими. У свою чергу геймери критикували ігри за втрату духу і негативні зміни в мультиплеєрному режимі.

Зараз же 343 Industries працюють над Halo Infinite, яка досі не обзавелася датою виходу або подробицями.

Halo: The Master Chief Collection

Bungie
Фото: Bungie

Якщо ж ви хочете особисто познайомитися з серією і оцінити внесок, який Halo зробила для жанру шутерів, то вам пощастило. Власники Xbox One вже можуть придбати Halo: The Master Chief Collection, в якій вмістилися Halo: Combat Evolved, Halo 2, Halo 3 і Halo 4. До того ж розробники осучаснили графіку, так що навіть перша гра серії виглядатиме як новенький проект Bungie.

Якщо ж ви граєте на PC, то вам доведеться почекати. Halo: The Master Chief Collection для «персоналок» вже анонсована, але вийде пізніше в 2019 році. Розробники також обіцяють випустити оновлену Halo Reach, поповнивши видання ще однією грою серії.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X