Космічні відбитки. Телескоп Джеймса Вебба сфотографував унікальні пилові кільця подвійної зірки

Зірка Вольф-Райє 140 (Фото:esa.int)
Вчені програми Телескоп імені Джеймса Вебба опублікували незвичайний пиловий малюнок у вигляді кількох кілець подвійної зіркової системи Wolf-Rayet 140.
Представники Європейського космічного агентства (ESA) та Лабораторії реактивного руху NASA показали знімок 17 «концентричних кілець», які оточують подвійну систему Вольф-Райє 140.
Астрофізики називають цю фотографію «космічними відбитками пальців» і порівнюють її з малюнками кілець усередині стовбурів дерев.
Видимі кільця складаються з частинок пилу, який утворюється під час максимального зближення зірок один раз на вісім років.
«Кожне кільце сформувалося, коли дві зірки зблизилися та їхні зіркові вітри (потоки газу, які вони викидають у космос) зустрілися, стискаючи газ та утворюючи пил. Орбіти зірок зближують їх приблизно раз на вісім років; як кільця на стовбурі дерева, ці петлі відзначають плин часу», — пояснили фахівці ESA.
Вольф-Райє 140 — єдина зіркова система з подібним кільцевим візерунком. Усього виявлено лише 600 зірок Вольфа-Райє.
До запуску космічної обсерваторії Джеймса Вебба вчені могли спостерігати лише два кільця навколо Вольфа-Райє 140. Новий рівень деталізації телескопа надає більше даних для дослідження цієї системи.
Раніше телескоп імені Джеймса Вебба сфотографував наслідки зіткнення апарату NASA DART з астероїдом. Це була перша спільна робота обсерваторій Вебба та Хаббла.
Вивчення цих знімків дозволить вченим точно проаналізувати наслідки місії NASA щодо відхилення астероїда та зміни траєкторії його руху в разі загрози для Землі.