Ми її втрачаємо? Зірка Бетельгейзе знову потьмяніла
Астрономи Університету Вілланова Едвард Гінан і Річард Васатонік повідомляють про подальше зменшення яскравості Бетельгейзе в сузір'ї Оріона.
Вони також вказують на те, що, хоча зірка все ще тьмяніє, швидкість її затемнення сповільнюється.
Бетельгейзе — червона надгігантська зірка. Вона відома як змінна зірка, тобто, її яскравість є змінною. Один з таких циклів триває близько 420 днів, а інший — близько п’яти або шести років. Третій цикл коротше: близько 100 до 180 днів. Але нинішні коливання не вписуються в жоден з циклів.
Близько 40 років тому астрономи з Університету Вілланова почали систематичні фотометричні вимірювання яскравості Бетельгейзе. Дані фотометрії за останні 25 років є найбільш повними, і згідно з цими даними, зірка є тьмяною, як ніколи.
Згідно із записами Гінана і Васатоніка, температура Бетельгейзе впала з вересня 2019 року, а її яскравість за той же період часу впала майже на 25 відсотків. Згідно з цими ж вимірам, радіус зірки виріс приблизно на 9 відсотків.
Новий епізод затемнення може бути пов’язаний не з самою зіркою, а з хмарами газу і пилу, що приховують її видиме світло. Бетельгейзе є червоним надгігантом, з часом зірка спалює більше палива і втрачає масу. У міру втрати маси, її гравітаційний вплив на зовнішніх краях слабшає, і газові хмари вириваються назовні.
Вчені вважають, що Бетельгейзе знаходиться на останньому етапі своєї еволюції. Вважається, що в найближчі 100 000 років зірка перетвориться на наднову. Коли це станеться, Бетельгейзе стане третім за яскравістю об'єктом на небі після Сонця і повного Місяця.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.