Землетрус у Туреччині. Незалежний дослідник точно спрогнозував катаклізм за три дні до нього, чому його не послухали?

Землетрус у Туреччині (Фото:REUTERS/Sertac Kayar)
За останніми даними, жертвами землетрусу в Туреччині та Сирії стали понад 2300 людей. Вчені і досі не мають можливості прогнозувати подібні катастрофи — проте це вдалося зробити нідерландському досліднику, який навіть вказав точну дату землетрусу. У чому його секрет та чому до нього не прислухались?
Актуальні події в Туреччині та Сирії показують, наскільки вразливим раптово може виявитися все, що побудувала людина.
Ще важливіше питання 一 чи можна запобігти наслідків подібних катаклізмів у майбутньому і заздалегідь попередити людей про катастрофу, що насувається?
Як правило, між фіксацією сильних підземних поштовхів та першими проявами землетрусів на поверхні проходить відносно невелика кількість часу.
Попри наявність сучасних сейсмографів та інших дослідницьких інструментів, вчені сьогодні не можуть заздалегідь визначити найбільш небезпечні зони під час землетрусів.
Хоча за кілька днів до катастрофи в Туреччині незалежний дослідник із Нідерландів Франк Хугербітс прогнозував потужний землетрус у цьому регіоні.
Що сказав Хугербітс?
«Рано чи пізно у цьому регіоні (Південно-Центральна Туреччина, Йорданія, Сирія, Ліван) відбудеться землетрус магнітудою ~7,5 бала», — написав Хугербіт у Twitter у п’ятницю третього лютого.
За день до цього він також ретвітив пост Науково-дослідного інституту моніторингу сейсмічної активності, в якому йшлося, що «серйозна сейсмічна активність може проявитися з четвертого по шосте лютого».
Ці прогнози справдилися, і у понеділок шостого лютого в Туреччині та Сирії сталися два землетруси магнітудою 7,8 та 7,7 бала.
«Моє серце співчуває всім, хто постраждав від великого землетрусу у Центральній Туреччині. Як я вже казав раніше, рано чи пізно це мало статися в цьому регіоні, подібно до 115 і 526 років. Цим землетрусам завжди передує критична планетарна геометрія, яку ми спостерігали четвертого-п'ятого лютого», — написав пізніше Хугербітс.
Автор цих твітів називає себе «дослідником Геометричного огляду Сонячної системи», який займається «моніторингом геометрії між небесними тілами, пов’язаної з сейсмічною активністю».
Відомо, що Хугербітс не має наукового ступеня, але вважає себе ентузіастом і незалежним ученим, який раніше неодноразово робив прогнози щодо землетрусів в інших регіонах планети. Не всі з них збувалися.
За його словами, дані «планетарної геометрії» кілька днів тому збігалися з аналогічними показниками перед потужним землетрусом у Каліфорнії у 1927 році.
Геологічна служба США (USGS) пише, що з 1970 року в радіусі 250 кілометрів від поточного землетрусу відбулося лише три землетруси магнітудою більше шести балів. Найбільший з них магнітудою 6,7 бала стався 24 січня 2020 року.
Деякі дослідники вже називають сучасні події найбільшим землетрусом у регіоні за останні 100 років.
Чи можна передбачити землетрус?
Попри прогноз Хугербітса, представники USGS заявили, що неможливо точно передбачити час та дату землетрусу.

Раніше вченим ніколи не вдавалося точно спрогнозувати епіцентри найпотужніших землетрусів. Сучасні інструменти дозволяють лише визначити ймовірність сильного землетрусу у певному районі протягом кількох років.
В USGS також повідомили, що епіцентр землетрусу розташований приблизно у 33 км від турецького міста Газіантеп на глибині близько 18 км, а його наслідки відчувалися в Західній Азії, Північній Африці та Південно-Східній Європі з жителями Лівану, Кіпру, Греції, Ізраїлю та Єгипту.
Як відомо, основною причиною землетрусів є рух тектонічних плит, що вивільняє накопичену енергію назовні у вигляді сейсмічних хвиль. На поверхні ці хвилі можуть призвести до руйнівних наслідків.
«Це динамічні системи на глибині кілометрів під землею. Передбачити, коли станеться землетрус за будь-яким розломом, зараз неможливо, і мине багато часу, перш ніж ми зможемо це зробити. Сьогодні ми можемо визначити регіони, де, на нашу думку, майбутні землетруси заповнять сейсмічний дефіцит, тому найкращий план дій для населення — підготуватися до землетрусів, щоб звести до мінімуму наслідки», — пояснює дослідник фізики землетрусів та тектонічної геодезії доктор Сільвен Барбо.
Важливо також, що вчені поки що не навчилися розпізнавати сигнали, які можуть бути точними індикаторами сильних землетрусів.
Нині серед цих сигналів аналізують концентрації газоподібного радону, зміни електромагнітної активності, викривлення чи деформації земної поверхні, геохімічні зміни у ґрунтових водах і навіть незвичайну поведінку тварин.
Представники Дослідницького центру Еймса NASA у Каліфорнії вважають, що стиснення гірських порід також може призвести до утворення позитивних електричних набоїв у землі, які можуть пояснити незвичайні електромагнітні сигнали перед землетрусом.
Тому деякі вчені також звертають увагу на електромагнітні сигнали під час аналізу та прогнозування землетрусів.
Допомога Google
Декілька років тому компанія Google запустила систему ShakeAlert для відстеження землетрусів по всьому світу через Android.
Ця платформа використовує вбудовані у гаджети акселерометри для визначення сейсмічної активності, і може заздалегідь сповіщати людей в зоні ризику про землетруси.
Спочатку ShakeAlert запрацювала у Каліфорнії: завдяки співпраці USGS на Android-смартфони відправляли сигнали понад 700 сейсмометрів, які встановлені на території штату.
У Google хотіли зробити ShakeAlert доступною для користувачів у всьому світі, але система іноді давала збій. Наприклад, експерти USGS фіксували неправдиві попередження про можливий землетрус, які негативно впливали на людей у сейсмоактивних регіонах США.
При отриманні підозрілих даних акселерометра, кожен смартфон з встановленим додатком ShakeAlert відправляє сигнал на сервер Google, після чого система визначає місце розташування пристрою та зіставляє дані із сигналами інших Android-гаджетів у цьому регіоні.
У пошуковій видачі Google також з’явилися додаткові віджети «землетрус» і «землетрус поруч зі мною», за допомогою яких користувачі можуть дізнатися актуальну інформацію про свій регіон і отримати інструкцію для подальших дій.