Впізнали. Вчені встановили особу давньоєгипетської мумії

22 січня 2019, 08:01

Після більш ніж дворічного вивчення дослідники Національного археологічного музею Іспанії з'ясували, що одна з мумій в музеї Мадрида є мумією особистого лікаря фараона.

Чоловік на ім'я Неспамеду, судячи з усього лікував правителя Птолемея II від хвороб очей, пише The History Blog.

Точно невідомо, де була виявлена мумія. Вона була подарована музею в 1925 році родиною вченого Ігнасіо Бауера. Бауер придбав її в Каїрському музеї за кілька років до цього. У 2016 році мумію перевезли в Мадридську університетську лікарню, де було проведено велике дослідження за допомогою комп'ютерної томографії.

Відео дня

Останки датуються приблизно 300-200 роками н.е., і людині було близько 50 років, коли вона померла. Його тіло було ретельно муміфіковане і покрито товстим шаром смоли. Потім він був обмотаний безліччю лляних смуг, більш тонких навколо голови, більш товстих в області живота, нижньої частини спини і ніг, щоб вирівняти тіло. Мужду шарами тканини знайшли численні амулети.

Тіло Неспамеду було покрито дорогим позолоченим покриттям з гіпсу - який зберігся у відмінному стані. В гіпс були вбудовані рельєфи і аплікації релігійної тематики. Зокрема, були знайдені дві таблички з зображенням бога Тота і Ока Гора.

Напис на нагрудний знак називає цю мумію Неспамеду, що означає "Той, хто належить скипетру", сином Пасенета і Тахутнетчер. Серед титулів Неспамеду - Слуга Імхотепа Великого, сина Птаха і Доктор фараона. Перший титул говорить про те, що він був священиком в храмі Імхотепа. Історичний Імхотеп жив за часів фараона Джосера, але через століття він обожнювався і асоціювався з Тотом, богом архітекторів і вчених. Йому все ще поклонялися за часів Птолемеїв, але тепер його пов'язували з Асклепієм, богом медицини.

Вчені ретельно оглянули тканину, в яку було загорнуто тіло, виявивши на ній малюнки, що зображують сцени лікування очей бога Гора богом Тотом. Вивчення цих малюнків дозволило припустити, що Неспамеду міг бути лікарем, а конкретно - офтальмологом. Ймовірно, до кінця свого життя лікар став настільки відомим в Єгипті, що увійшов в число особливо шанованих людей.

"В іконографії немає нічого випадкового, і очевидно, що він хотів показати свої переконання і обов'язки, які звели його до вищих ешелонів суспільства. Той факт, що він був лікарем фараона, змушує нас думати, що частина його життя пройшла в Олександрії", - йдеться в звіті дослідників.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X