Дивна трійця. Поблизу далекої зірки помітили величезну планету і білого карлика
Використовуючи телескоп NASA TESS, міжнародна група астрономів виявила цікаву планетну систему з зірки-господаря K-карлика, планети розміром з Юпітер і білого карлика.
Група астрономів під керівництвом Девіда В. Мартіна з Університету штату Огайо в Колумбусі повідомила про виявлення транзитного сигналу від TOI-1259A — зірки, розташованої приблизно в 385 світлових роках від нас.
Згідно зі статтею, батьківська зірка TOI-1259A має радіус близько 0,71 радіуса Сонця і приблизно на 25% менш масивна, ніж наше Сонце.
Екзопланета, позначена як TOI-1259Ab, розміром з Юпітер, але приблизно на 56% менш масивна, ніж найбільша планета Сонячної системи. Цей світ обертається навколо свого господаря кожні 3,48 дня на відстані близько 0,04 а.о. від нього. Рівноважна температура планети оцінювалася приблизно в 963 К.
Що робить TOI-1259 своєрідною планетної системою, так це наявність пов’язаного білого карлика-компаньйона (TOI-1259B). Об'єкт знаходиться на відстані 1648 а.о. від батьківської зірки і має температуру близько 6300 K. Дослідники виявили, що TOI-1259B має радіус 0,013 радіуса Сонця і масу приблизно 0,56 маси Сонця.
Властивості білого карлика дозволили команді визначити загальний вік системи. За їхніми оцінками, вік TOI-1259 становить близько 4,08 мільярда років.
Підводячи підсумки, дослідники відзначили, що білий карлик в даний час знаходиться на відстані, яка, за прогнозами, не вплине на формування планети. Однак вони обговорюють можливий вплив цього об'єкта на формування та еволюцію TOI-1259Ab в минулому.
«Протягом свого життя прабатько білого карлика був би як більш потужним (приблизно 1,59 маси Сонця), так і набагато ближче (приблизно 900 а.о.)», — зазначили астрономи.
Раніше НВ писав, що нові спостереження вчених підтвердили існування екзопланети KOI-5Ab, яка знаходиться в потрійний зоряній системі.
Ця система, що отримала назву KOI-5, розташована в сузір'ї Лебедя, і наявність екзопланети в ній була підтверджена більш ніж через десять років після того, як вона була вперше виявлена космічним телескопом Кеплера.
Фактично, планета — тепер відома як KOI-5Ab — була другим кандидатом на виявлення екзопланет, виявлених телескопом Кеплер, коли він почав роботу ще в 2009 році.
«Від KOI-5Ab відмовилися, тому що пошук був складним, і у нас були тисячі кандидатів. Були легші варіанти, ніж KOI-5Ab, і ми кожен день дізнавалися щось нове від Кеплера, так що про KOI-5 майже забули», — сказав астроном Девід Сіарді з Інституту науки про екзопланети NASA.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.