Відійдіть. У місячну гонку включилися Airbus та Blue Origin

3 жовтня 2018, 20:05

Концерн Airbus разом з Європейським космічним агентством, компанією Blue Origin і іншими організаціями оголосив конкурс The Moon Race, який повинен допомогти в освоєнні Місяця.

Цікаво, що недавно схожий конкурс проводили в Google, але головний приз ніхто з розробників так і не отримав.

Новий конкурс

Конкурс під назвою The Moon Race буде проводитися серед невеликих компаній і стартапів, які будуть отримувати нагороди на кожному з його етапів. На останньому етапі учасники повинні будуть відправити свої розробки на Місяць, повідомляє GeekWare.

Відео дня

Мета конкурсу - покращити технології, які могли б сприяти сталому дослідженню Місяця. The Moon Race буде проводитися в чотирьох категоріях: виробництво, видобуток копалин, рослинне відтворення на поверхні Місяця, а також отримання і акумулювання електроенергії.

"Ми раді бути частиною міжнародного співробітництва для створення стійкої присутності на Місяці. Blue Moon і New Glenn допоможуть нам повернутися на Місяць, і на цей раз залишитися тут", - повідомляє в Твіттері Blue Origin.

Blue Moon - це програма Blue Origin для розробки місячного посадкового пристрою, а New Glenn - ракета орбітального класу, яка може використовуватися для відправки корисних навантажень на місячну поверхню. Керівники Blue Origin заявили, що посадковий модуль Blue Moon може бути введений в експлуатацію до 2023 року.

Прийом заявок почнеться на початку наступного року, а підсумки конкурсу будуть підведені на Міжнародному конгресі астронавтики у Вашингтоні. За кращі проекти учасникам буде запропонована грошова премія, а також доступ до експериментальних технологій.

Не всі конкурси однаково успішні

На початку 2018 року корпорація Google оголосила про закриття багаторічного конкурсу Lunar X Prize з призовим фондом в $30 млн. За два місяці до закінчення терміну конкурсу жодна команда не була готова до запуску апарату на Місяць.

"Після консультацій з нашими п'ятьма фіналістами Google Lunar X Prize за останні кілька місяців, ми прийшли до висновку, що жодна команда не зможе здійснити запуск до 31 березня 2018 року. В результаті наш великий приз не буде вручений", - йдеться в заяві компанії.

Основними причинами невдачі всіх фіналістів стали відсутність фінансування або зрив контрактів з пусковими майданчиками. Ізраїльська SpaceIL і індійська TeamIndus не змогли отримати необхідні суми від інвесторів. Японську Hakuto підвела домовленість з TeamIndus про спільний запуск. Міжнародна група Synergy Moon не повідомляла докладної інформації про хід своїх робіт.

Проте, вже в липні 2018 року компанія SpaceIL і ізраїльський державний концерн Israel Aerospace Industries оголосили, що їх посадковий апарат буде запущений в грудні і зробить м'яку посадку на Місяць 13 лютого 2019 року.

Назви у апарату поки немає, але вже є домовленість, що він відправиться на Місяць на ракеті Falcon 9 компанії Ілона Маска SpaceX. Глава проекту ізраїльський мільярдер підприємець Морріс Кан розповів на прес-конференції, що запуск космічного корабля запланований на грудень, після того, як в листопаді він буде доставлений в Сполучені Штати.

Хто ще в гонці

Ізраїль може стати четвертою країною, яка послала космічний корабель на Місяць після США, Росії та Китаю. Втім, можливо, він буде п'ятою такою країною, якщо в жовтні до Місяця відправиться індійська місія Чандраян-2.

Індійська програма Чандраян-2 складається з трьох частин: орбітального зонда (він залишиться на орбіті Місяця, звідки буде його фотографувати і створювати тривимірну карту). Друга частина - спусковий стаціонарний модуль. Він займеться вивченням складу місячного грунту, ну а третя - це ще один місяцехід. Він, мабуть, буде шукати там лід.

У той же час, NASA говорить про декілька конкретних стратегічних цілей, які включають: комерційні пілотовані польоти на низьку навколоземну орбіту; дослідження і запуск декількох роботизованих місій на Місяць; висадку людини на поверхні Місяця; підготовку до пілотованої місії на Марс і іншим пунктів призначення.

На бюджетні гроші також побудують спеціальну платформу на орбіті Місяця, яка буде приймати космонавтів на рекордно далекій відстані від Землі.

"Деякі елементи платформи вже розробляються в центрах NASA в Огайо, Техасі і Алабамі. Платформа буде змонтована в космосі, за допомогою корабля Orion і надважкої ракети-носія SLS. Перший елемент, який буде забезпечувати потужність і прискорення, запустять з Флориди у 2022-му", - зазначено в повідомленні національного космічного агентства США.

Цікаво що РФ вирішила відкласти свою участь в місячних проектах. Росія не братиме участі в американській програмі Lunar Orbital Platform-Gateway зі створенняміжнародної населеної навколомісячної станції.

Глава Роскосмосу Дмитро Рогозін заявив, що Росія не хоче брати участь в проекті "на другорядних ролях" і має намір запропонувати власний проект орбітальної платформи. На даний момент невідомо, чи буде це російська або міжнародна станція.

У той же час, компанія SpaceX оголосила про першого "приватного пасажира", який стане учасником 7-денного польоту навколо Місяця в складі місії SpaceX BFR Lunar Mission в 2023-м.

Сам Ілон Маск навіть заявив, що вже в 2028-му на Марсі з'явиться перша людська база.

Таким чином, Місяць може стати свого роду полем битви між приватними і державними "колонізаторами".

Показати ще новини
Радіо НВ
X