Який у вас? Психологи показали, що цікавість буває різних видів
За допомогою Вікіпедії дослідники з США пояснили, чим відрізняються два основних типи цікавості.
В результаті дослідження вдалося розділити людей на два типи: «зайнята людина», який досліджує багато різноманітної інформації, і «мисливець», який цілеспрямовано шукає знання.
Для аналізу цікавості використовувалася поведінка при перегляді Вікіпедії. Використовуючи метод, який називається теорією графів, для формальної побудови графіків і вимірювання, 149 учасників шукали інформацію протягом 15 хвилин на день протягом 21 дня, що в цілому охопило 18 654 сторінки.
«Вікіпедія дозволила интровертам і екстравертам мати рівні можливості в практиці цікавості, що є обмеженням в інших дослідженнях цікавості, в той час як пошукова система без реклами дозволяла людям не відволікатися», — говорить біофізик Даніель Бассетт з Пенсільванського університету.
Записуючи сторінки як вузли та аналізуючи, наскільки тісно вони пов’язані, Бассетт і її колеги змогли знайти серед добровольців як настирливих людей, так і мисливців — тих, хто мав тенденцію стрибати по сторінках Вікіпедії, і тих, хто з більшою ймовірністю залишався на тісно пов’язаних сторінках .
Судячи з опитувань, потреба в заповненні конкретних прогалин у знаннях, мабуть, визначала поведінку мисливця, в той час як бажання шукати абсолютно нову інформацію було показником іншого стилю перегляду Вікіпедії - великих стрибків між вузлами або сторінками.
«Ми припускаємо, що перехід від мисливськоо стилю до зайнятого може відбутися через прагнення до сенсацій або тяги до новизни і нової інформації протягом дня», — каже Бассетт.
Одна з причин, по якій це дослідження виділяється, полягає в тому, що воно дивиться на те, як виражається цікавість, а не намагається кількісно оцінити її. Ці результати можуть бути корисні для інформування про підходи до навчання, особливо в тому, як найкраще представити знання і ресурси і як можна підтримувати різні стилі вирішення проблем.
Цікавість також пов’язана з емоційним благополуччям: цікавіші люди, як правило, більш задоволені життям і менш тривожні. Забезпечуючи доступність інформації доступними способами, ми можемо одночасно сприяти розвитку цікавості і задоволеності.
«Нам потрібно більше даних, щоб знати, як використовувати цю інформацію в класі, але я сподіваюся, що це не сприяє думки про те, що існують цікаві і нецікаві люди», — каже психолог Девід Лайдон-Стейлі з Університету Пенсільванії.
Раніше НВ писав, що психологічне дослідження висунуло гіпотезу, що потяг чоловіків до пишних жіночим сідницях викликаних не їх обсягом, а особливим вигином хребта .
Вчені визначили, що чоловікам найбільше подобаються жінки, чия спина розташована під кутом в 45 градусів відносно сідниць.
У первісному суспільстві такий кут дозволяв жінкам працювати навіть на останніх місяцях вагітності без ризику травмувати спину, через що чоловікам було вигідніше робити їх своїми супутницями життя.
«Справа в тому, що такий вигин дозволяв первісним жінкам зміщувати центр ваги тіла назад щодо стегон — при вагітності, коли він значно зміщується вперед. Це дуже важлива перевага: без нього тиск на стегна виростає майже на 800%, що практично паралізує вагітну і збільшує ризик травм», — пояснили автори роботи.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.