Без батарей. Археологи дізналися, як грілися стародавні люди 320 тисяч років тому

Стародавні люди полювали на тварин не лише заради м’яса (Фото:Benoît Clarys)
Кістки, які знайшли під час археологічних розкопок у Німеччині, показали, що стародавні люди здирали шкуру з ведмедів, щоб грітися.
Регіон, що оточує німецьке місто Шенінген, вже давно дуже цікавить археологів. У 1990-х роках вчені знайшли там купу стародавніх артефактів із сусідньої відкритої шахти, включно з найдавнішою дерев’яною зброєю, яку коли-небудь виявляли — списами, зробленими приблизно 300 тис. років тому.
Серед інших предметів були кам’яні знаряддя, інструменти з кістки та ряд кісток тварин, у тому числі печерних ведмедів. На багатьох з кісток були порізи — явна ознака того, що стародавні люди різали тварин.
Але порізи на двох кістках викликали особливу цікавість серед археологів. Мало того, що вони були маленькими та точними, той факт, що вони взагалі були там, став приводом для цілого розслідування.
Річ у тім, що це були кістки лап, з яких неможливо отримати багато м’яса. Це значить, що стародавні люди знімали з них шкіру, за допомогою якої вони могли грітися.

У найтеплішу пору ведмеді мають густу шерсть; взимку вона стає ще більш густою, щоб захистити тварину від холоду.
Учені дійшли до висновку, що стародавні люди полювали на ведмедів не тільки заради м’яса, але й щоб зняти їхню шкуру, яка зігрівала б їх у важкі та холодні зими. Як саме ці шкури використовувалися — поки що відкрите питання; археологи висувають думки, що люди могли носити їх, або вкриватися ними під час сну.