Вчений з Харкова виявив на своїй дачі рідкісний гриб

13 червня 2017, 16:35
Біолог Олександр Акулов з Харківського національного університету знайшов на дачі пліснявий гриб, Який до цього попадався дослідникам-мікологи тільки один раз

Раніше гриб виду Cephalotrichum columnare був описаний в 1964 році, в Південній Африці.

Але прибирання в погребі на дачі вченого з Харківського університету призвело до того, що цей гриб "попався" дослідникам вдруге в історії.

Відео дня

"Я перебирав залишки картоплі в погребі і знайшов на одній з гнилих бульб красивий сірий гриб з кореміями, які дещо нагадують Stemonitis. Нормальна людина викинув би таке щастя не замислюючись, але я привіз це додому, подивився в мікроскоп і визначив як якийсь вид роду Cephalotrichum", - розповідає Олександр Акулов, доцент кафедри мікології та фітоімунології ХНУ імені В.Н Каразіна, чия наукова спеціалізація - мікологія, тобто вивчення грибів.

Цей рід грибів порівняно погано описаний. Лише кілька місяців тому в журналі "Studies in Mycology" були опубліковані результати ревізії цього роду. Після листування з мікології Джозефом Гуарро з'ясувалося, що зразок з гнилої харківської картоплі виявився видом Cephalotrichum columnare, який був описаний вдруге в історії науки. Вперше цей вид описали в 1964 році на екскрементах зайця в Південно-Африканській Республіці.

За словами дослідника, гриби, на відміну від тварин або вищих рослин, вивчені значно гірше, тому такого роду знахідки - не рідкість.

"Вчора підтвердився вид, раніше відомий лише з Африки. А місяць тому була знахідка рідкісного виду, відомого зі США. А перед цим вид, описаний в 1982 році в Японії... Гриби - величезна група, яка своєю чисельністю в рази перевершує всіх хребетних тварин і вищі рослини. Їх вивченість дуже слабка. Мікологів в світовому масштабі дуже мало, а молекулярні технології стали рутинною процедурою лише недавно. Тому що не день, то маленьке відкриття ", - розповів НВ Олександр Акулов.

"Знайти в ставку Харкова тропічну жабу - це щось неймовірне. З грибами все не так... Є кілька нових для науки видів, які були описані на основі матеріалів з Харкова", - пояснив учений.

За словами вченого, на Харківщині порівняно часто описуються нові види грибів.

"З уже описаного, новий вид - Cosmospora stegonsporii, зібраний на одному з дерев біля університету (ХНУ імені В.Н Каразіна - ред.). На гілочках клена в парку Горького був зібраний новий вид, який швейцарська дослідниця Лілейн Петріні примудрилася назвати на мою честь - Rosellinia akulovii ... Буквально зараз йде опублікування нового виду Pyrenochaeta з Саржиного Яру", - зазначив Олександр Акулов.

Показати ще новини
Радіо НВ
X