Вчені виділили ДНК зі сторінок стародавнього Євангелія

15 серпня 2017, 07:03
Британські дослідники розшифрували зразки ДНК, отримані з книги віком понад тисячу років

Вчені змогли зібрати зразки ДНК зі сторінок Йоркського Євангелія. Ця книга була написана на пергаменті з телячих шкур близько 990 року нашої ери, пише New Scientist .

Це не перший випадок, коли з давніх пергаментів вдалося отримати зразки ДНК. Однак вперше вчені і реставратори використовували метод, який не пошкоджує стародавні сторінки. Для цього вони використовували своєрідні гумки, які застосовуються для чистки древніх книг. Виявилося, що сліди генетичного матеріалу залишаються і на них.

Відео дня

Вчені змогли з'ясувати, що йоркське Євангеліє було написано на пергаменті зі шкір молодих телят, з деякими сторінками, зробленими з овчини. Цікаво, що більшість тварин виявилося самками, що незвично для пергаментів: зазвичай самок залишали, оскільки вони дають молоко. Але в цьому випадку, ймовірно, на пергамент пішли шкури хворих або мертвонароджених телят, оскільки в ті роки на території Англії фіксувався коров'ячий мор.

Крім того, автори роботи відзначають, що йоркське Євангеліє використовувалося при складенні обітниць священиками. Сторінки книги, що містили текст обітниць, регулярно цілували. Саме на цих сторінках британським дослідникам вдалося виявити найбільшу кількість не тільки людської ДНК, але і ДНК бактерій, які викликають, наприклад, висип на шкірі.

Передбачається, що новий метод дослідження ДНК дозволить описати власника тієї чи іншої книги, що жив століття тому, визначити деталі його зовнішності, захворювання і походження.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X