Вчені створили «звук павутинки» — причому буквально. Послухайте, як звучить світ павуків

13 квітня 2021, 16:24

Павуки покладаються на звуки та вібрації павутини, щоб орієнтуватися в просторі. То як же вона звучить?

Дізнатися «звук павутинки» стало метою проекту ультразвукової обробки даних. Павуки майже сліпі — вони здатні розрізняти світло і темряву, але не більше того, — та сприймають світ через вібрації, використовуючи павутиння як гігантський рецептор. Дослідники впевнені, що проєкт можна буде використовувати для дослідження життя павукоподібних і спілкування з ними. 

Відео дня

«Структура павутини чимось нагадує арфу або струнний інструмент. Тому виникло питання — а що, якщо змоделювати ці струни як вібруючі об'єкти?», — наводить слова Маркуса Бюлера, професора інженерії Массачусетського технологічного інституту, який очолює проєкт, видання VICE.

На зовнішніх кордонах мережі, де павутиння небагато, звуки розріджені та звучать ніби фальшиво. Але щільне серце павутини звучить «монументально», оскільки тисячі струн вібрують разом на різних частотах, створюючи несподівані ефекти, пояснює вчений.

Ультразвукова обробка перетворює дані в інтерпретовані звуки. Вчені призначили частоти кожній струні в залежності від довжини і натягу павутини. Деякі висоти звуку виявилися в недоступному для людини діапазоні, але команда Бюлера змогла транспонувати їх, уточнює The Academic Times.

Для популяризації своїх досліджень команда вчених навіть організовувала концерти — правда, це було ще до пандемії. Ізабель Су, аспірантка Бюлера та співавторка дослідження, виконала «павукову» партію на арфоподібному інструменті в супроводі гітариста та духових інструменталістів.

Звук павутинки, яку натягують все сильніше

Також вчений впевнений, що дослідження його команди з побудови павутини можуть сприяти розвитку 3D-друку: «Павуки — набагато кращі 3D-принтери, ніж все, що люди створили на сьогоднішній день. Павутиння є живою екосистемою дуже міцних матеріалів, які постійно відновлюються й адаптуються», — говорить Бюлер.

У майбутньому він планує вивчити можливість спілкування з павуками. Вчений спробує передати павукам сигнали «стрес», «здобич» і «спаровування», щоб побачити, чи можна вплинути на їхню поведінку та павутину.

«Все це показує, що наша система сприйняття не є єдиною. У павуків зовсім інший спосіб пізнання світу, і тепер у нас є здатність це зрозуміти. Для нас це звучить фальшиво, але для павука це світ, в якому він живе», — говорить Бюлер.

Показати ще новини
Радіо НВ
X