Вчені припустили, де на стародавньому Марсі могло існувати життя

26 вересня 2018, 09:42
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Близько чотирьох мільярдів років тому на древньому Марсі було досить водню для підтримки підземного життя мікроорганізмів.

За словами планетологов з Університету Брауна в США, розпад молекул води в гірських породах на Марсі, ймовірно, забезпечив достатню хімічну енергію для підтримки популяції мікробів протягом сотень мільйонів років, пише Science Alert.

Відео дня

"Ми показали, грунтуючись на основних розрахунках фізики і хімії, що давня марсіанська підповерхні, ймовірно, мала достатню кількість розчиненого водню для живлення глобальної підповерхневої біосфери. Умови в цій житловій зоні були схожі на місця на Землі, де існує підземнеа життя", - сказав дослідник планет Джессі Тарнас.

У скелях на Марсі є свідчення того, що суха і курна планета довгий час мала велику кількість води, - хоча є деякі суперечки про те, протікала вона на поверхні або під землею.

І якщо на Червоній планеті була вода, комп'ютерні симуляції, що проводяться дослідниками, припускають, що на Марсі могли б існувати умови для форми життя, яка схожа на ту, що була знайдена на Землі. Такі форми життя називаються підповерхневими літоавтотрофними мікробними екосистемами і вони складаються зі спільнот мікроорганізмів, які живуть глибоко під землею, в темряві.

Оскільки ці організми далекі від тепла і світла Сонця, яке викликає фотосинтез, процес, від якого залежить життя на Землі, такі екосистеми покладаються на інший механізм отримання енергії - хемосинтез. На Землі хемолітотрофні форми життя використовують енергію, що зберігається в хімічних зв'язках неорганічних сполук, таких як сірководень або водневий газ, для отримання вуглеводів з двоокису вуглецю.

На Марсі умови значно гірше. Але дослідницька група визначила, що радіоактивні елементи в корі Марса можуть викликати радіоліз - процес, при якому випромінювання руйнує воду до водню і кисню. Це могло призвести до утворення достатньої кількості водню для підтримки життя марсіанських мікробів.

"Ми знаємо, що радіоліз допомагає забезпечити енергією підземних мікробів на Землі. Так що Джессі поставив експеримент, щоб перевірити можливість радіолізу на Марсі", - пояснює колега Джессі Тарнаса, планетолог Джек Мустард.

Група вчених проаналізувала зміст калію і торію в марсіанській корі за допомогою даних з зонда NASA Mars Odyssey. Крім того, на основі сучасних моделей співвідношення елементів в породах планети, вчені розрахували зміст урану. Розпад цих трьох елементів служить джерелом випромінювання, яке запускає радіоліз води. Так як вченим відомі періоди напіврозпаду радіоактивних ізотопів цих елементів, вони змогли розрахувати кількість радіоактивного випромінювання на стародавньому Марсі.

Група Тарнаса прийшла до висновку, що в давнину надра Марса могли бути цілком придатні для проживання літотрофних організмів. На думку вчених, вони могли існувати на глибині до 1,6-1,8 кілометра. Концентрація вільного водню в цьому шарі близько 4 мільярдів років тому відповідала сучасним значенням на Землі.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X