Вчені попередили, що вулкан Етна може спричинити цунамі в Європі

12 жовтня 2018, 09:01

Протягом тисяч років головною небезпекою найактивнішого вулкана Європи були виверження. В майбутньому Етна загрожує жителям Середземномор'я цунамі.

Цей ризик виник тому, що гора Етна, на італійському острові Сицилія, повільно та неминуче сповзає в Середземне море, пише Science Alert.

"Весь схил перебуває в русі через сили тяжіння. Тому цілком можливо, що він може катастрофічно зруйнуватися, що може викликати цунамі в усьому Середземномор'ї", - пояснює геофізик Хейдрун Копп з Центру геоморфологічних досліджень Гельмгольца в Німеччині.

Відео дня

Хоча точна причина повільного ковзання Етни із середньою швидкістю 14 міліметрів на рік поки повністю не пояснена, вчені раніше вважали, що зрушення може бути викликане наростанням тиску магми всередині вулкана.

Але нове дослідження показує, що повільне ковзання вулкана в Середземне море епізодичне і в основному обумовлено нестабільністю через гравітаційні сили, а не динамікою магми.

"У випадку гори Етна наш аналіз деформації берегової лінії зауважив більшу небезпеку для руйнування схилу, ніж передбачалося раніше, оскільки глибоке гравітаційне ковзання може потенційно привести до катастрофічного руйнування", - пишуть автори в своїй статті.

Хоча немає ніяких доказів, що такий катастрофічний колапс станеться найближчим часом, немає ніякого способу розповісти, коли це може статися. Тобто катастрофа може статися в будь-який момент.

Висота Етни становить близько трьох тисяч метрів. Крім того, вона розташована в густонаселеному районі. Падіння і викликане ним цунамі може привести до десятків тисяч жертв.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X