Вчені назвали причину тривалої "війни" між шимпанзе

24 квітня 2018, 21:04

Біологи розкрили подробиці зіткнень між шимпанзе, які сталися в 1970-х роках в Танзанії. В ході "війни" два угруповання, що жили на півночі і на півдні парку Гомбе, били і вбивали один одного.

На думку дослідників, причиною конфлікту стала боротьба за владу між трьома шимпанзе - Хамфрі, Чарлі і Х'ю, повідомляє BBC.

Конфлікт розділив співтовариство шимпанзе в Гомбе і породив хвилю вбивств і жорстокості. Нічого подібного вченим раніше спостерігати не доводилося. Однак точна причина розколу між групами шимпанзе була незрозуміла, каже викладач еволюційної антропології в американському університеті Дьюка Джозеф Фельдблюм. У березні Фельдблюм опублікував результати дослідження в "Американському журналі фізичної антропології", в якому описуються деталі історії "влади, амбіцій і заздрості", що стали причиною кривавої війни.

Відео дня

Чотири роки вчені стежили і документували то, як угруповання Касакела і Кахама, які проживали на півночі і на півдні парку, нападали, били і вбивали однен одного. За цей час третина чоловічих особин шимпанзе в Гомбе загинула через насильство інших шимпанзе.

"Ця війна ще більше наблизила шимпанзе до нас, ніж я раніше думала", - розповідає відома британський приматолог Джейн Гудолл, яка в той час спостерігала за тваринами в Танзанії.

Насильство було настільки безпрецедентним і надмірним, що деякі дослідники припустили, що воно було ненавмисно спровоковано самою Гудолл, коли та почала свої дослідження, встановивши годівниці для тварин на станціях спостереження.

Приматолог Джейн Гудолл вважала себе відповідальною за початок "війни". Фото: EPA
Приматолог Джейн Гудолл вважала себе відповідальною за початок
Приматолог Джейн Гудолл вважала себе відповідальною за початок Фото:

Вони припускають, що "дві різні групи шимпанзе співіснували або навіть починали змішуватися, поки Гудолл не почала свої дослідження, а встановлені годівниці лише ненадовго звели їх разом і помирили, але незабаром знову відбувся поділ. Але нові результати, отримані групами вчених з університету Дьюка і університету штату Арізона, показують, що насправді відбувалося щось більше", - йдеться в роботі, опублікованій в журналі університету Дьюка.

Дослідники проаналізували, до яких груп примикали 19 самців шимпанзе, і як часто вони перебігали з однієї групи в іншу протягом семи років до початку війни. Вони склали схему кола спілкування шимпанзе, відзначаючи, з ким найчастіше вони проводили час. Коли два шимпанзе приходили до годівниці разом частіше, ніж з іншими особинами, їх вважали друзями.

"З аналізу можна прийти до висновку, що перші кілька років - з 1967 по 1970 - самці первісної зграї спілкувалися один з одним", - йдеться в дослідженні університету Дьюка.

Саме в той час почалися поділи: деяким подобалося проводити більше часу на півночі парку, а іншим - на півдні. До 1972 року спілкування між самцями відбувалося вже виключно всередині угруповань. Коли мавпи-сіверяни з'являлися на півдні, місцеві шимпанзе кидали в них гілки, улюлюкали і кидалися на них. Будь-які зустрічі між членами угруповань закінчувалися проявом сили: шимпанзе кидали один в одного гілки, улюлюкали і кидалися один на одного.

"Ми чули улюлюкання з півдня і говорили собі: південна угруповання наступає! Усі сіверяни з криками і загрозливими жестами піднімалися на дерева", - розповідає одна з учасниць дослідження Енн Пусей.

Дослідники вважають, що поділ став наслідком боротьби за владу між трьома самцями: Хамфрі, який недавно став ватажком альфа-самцем і двома жителями півдня - Чарлі і Х'ю. Через невелику кількість самок боротьба за владу ставала наполегливішою, з'ясували дослідники

"Хамфрі був великим. Було відомо, що він кидається камінням, і це лякало, - розповідає Пусей. - Йому вдавалося залякувати Чарлі і Х'ю, коли він стикався з ними окремо. Але коли вони були разом, він намагався обходити їх стороною".

На той момент кількість самок було незвично низькою, через що, мабуть, боротьба за владу ставала наполегливіше, з'ясували дослідники.

"В результаті ворожнеча була не тільки долею цих ворогуючих самців. Вона впливала на всю мережу соціальних кіл, з якими були пов'язані самці", - йдеться в дослідженні.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X