Перевірте сусідів. Дослідники назвали основні риси людей, які вірять у теорії змов

19 січня 2021, 12:52

Дослідники з університету Еморі встановили основні риси характеру, які притаманні конспірологам. У них високий рівень нарцисизму і водночас низькі допитливість і інтелектуальне смирення.

«Зараз розуміння психології змовників стає важливішим, ніж коли-небудь. З появою соціальних мереж теорії змов поширилися як лісова пожежа: їх багато, вони універсальні і дуже впливові. Я хочу зрозуміти, що змушує людей звертатися до них у часи невизначеності», — говорить авторка дослідження Шона Боуес.

Відео дня

У дослідженні взяли участь 1927 чоловік, пише PsyPost. Вони оцінювали різні особистісні характеристики, інтелектуальної смиренності і психопатології. Дослідники також включили кілька критеріїв конспіративного мислення. Крім того, учасники дослідження повинні були оцінити, наскільки вони згодні з певними ідеями і думками.

Близько ¾ учасників працювали з конкретними твердженнями на кшталт «Американські агентства навмисно створили епідемію СНІДу і поширили її серед чорношкірих і геїв в 1970-х роках» та «Вбивство Джона Ф. Кеннеді не було скоєно одиноким злочинцем Лі Харві Освальдом — це було організованою змовою з метою вбивства Президента».

Решта розбиралися з більш загальними формулюваннями, такими як «нові і передові технології, які можуть завдати шкоди існуючій галузі, придушуються».

https://www.youtube.com/watch?v=yDDr70VVfeI&t=2s&ab_channel=%D0%9D%D0%92

Дослідники виявили, що посилення конспіративних ідей було пов’язано з більш низьким рівнем поступливості, допитливості і інтелектуальної смиренності. Ці люди впевнені в собі, але депресивні і тривожні, через що їм складно відступати і перевіряти ще раз власні погляди і припущення. Саме тому конспірологи легко піддаються на інформацію, яка відрізняється від загальноприйнятої і звинувачує в певних подіях якихось інших людей.

Боуес зазначає, що це не стартер-пак конспіролога — очевидно, що не у всіх, хто вірить у теорії змов, обов’язково повинна бути депресія. Але вона впевнена, що особистісний портрет людини, яка може піддатися такій інформації, важливий для того, щоб розуміти, як в майбутньому можна буде протистояти поширенню конспірології.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X