Вчені: древні люди змінили екосистеми Центральної Африки

27 лютого 2018, 20:57
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Дослідники виявили сліди впливу людей на природу Центральної Африки приблизно 2600 років тому.

Геофізик з університету Потсдама Яннік Гарцин з колегами виявили, що різка зміна екосистеми тропічних лісів в ті часи - результат діяльності людини, пише Science Daily.

Дослідницька група вивчила осад в озерах в південній частині Камеруну, щоб вирішити загадку "кризи тропічних лісів". Вони виявили, що радикальна трансформація екосистеми тропічних лісів в цей час не була результатом кліматичних змін, її причиною було людство.

Відео дня

Більш старі шари осаду в основному містять пилок дерев, які характерні для щільних лісів. Навпаки, більш нові шари містили значну частку пилку савани: щільний примітивний ліс швидко трансформувався в савани близько 2600 років тому, після чого послідувало настільки ж різке відновлення лісу приблизно через 600 років. Довгий час найбільш ймовірною причиною цієї раптової зміни, що отримала назву "кризи тропічних лісів", вважалася зміна клімату, викликана зменшенням кількості дощів і збільшенням сезонності.

Яннік Гарцин з колегами реконструювали як рослинність, так і зміни клімату шляхом ізотопного аналізу молекулярних скам'янілостей, збережених в осаді. З'ясувалося, що в період кризи тропічних лісів відбулися значні зміни в рослинності, але це не супроводжувалося зміною в обсягах дощів.

"Криза тропічного лісу доведена, але її не можна пояснити зміною клімату. Фактично, в більш ніж 460 археологічних знахідках в регіоні ми виявили ознаки того, що люди викликали ці зміни в екосистемі. Ми переконані в тому, що зміна клімату не привела до кризи в тропічному лісі 2600 років тому. Причиною було саме зростаюче населення, яке оселилося в регіоні і потребувало очищення лісу для орних земель. В даний час ми спостерігаємо аналогічний процес у багатьох частинах Африки, Південної Америки та Азії", - підкреслив провідний автор дослідження Яннік Гарцин.

Але робота Гарцина і його команди також показує, що природа має потужні регенеративні здібності. Коли антропогенний тиск зменшився 2000 років тому, лісові екосистеми були відновлені.

У 2017 році НВ розповідало про гіпотезу, що люди зіграли вирішальну роль в утворенні Сахарской пустелі приблизно десять тисяч років тому. Передбачається, що люди епохи неоліту змінили ландшафт настільки глибоко, що вологі мусонні вітри перестали проникати вглиб континенту. Людська діяльність призвела до схожих результатів в Південно-східній Азії. Крім того, сліди екологічних і кліматичних змін, викликаних нашими предками, зареєстровані в Європі, Північній Америці та Нової Зеландії.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X