Перші гірники. У Мексиці знайшли стародавні затоплення шахти — що там видобували

6 липня 2020, 22:06

Група американських вчених виявила на узбережжі Мексики затоплені підземні шахти палеоіндіанців, видобуток в яких вівся 10 тис. років тому

Дайвери знайшли свідчення видобутку натурального барвника, вохри, в системі з трьох підводних печер поблизу Акумаль на узбережжі мексиканського півострова Юкатан.

Відео дня

Печери півострова були джерелом мінералів та пігментів для індіанців майя, і це було відомо досить давно. Але видобуток корисних копалин в цій печері, ймовірно, почався задовго до майя: 12 000 років тому в кінці останнього льодовикового періоду і продовжуючись ще 2000 років.

Відкриття робить цю мережу печер найстарішим відомим рудником в Америці.

Печера була затоплена після підйому рівня моря близько 8000 років тому, а солона вода в вапнякових печерах допомогла зберегти археологічні знахідки, залишені стародавніми шахтарями. Протягом 100 занурень з 2017 року підводні археологи з Національного інституту антропології та історії (INAH) і Дослідницького центру системи водоносних горизонтів Кінтана-Роо досліджували більше 6 км тунелів і проходів в трьох печерах.

Недавнє дослідження відрізка проходів, відомого як La Mina, виявило 155 артефактів, серед яких - камені, інструменти, шматки деревного вугілля, скупчення сажі на стелі. Сталактити і сталагміти були навмисно розбиті, щоб люди і матеріали могли переміщатися по вузьких проходах. Пол з каменю був розбитий, щоб витягти вохру. Розбиті сталагміти використовувалися в якості молотків.

"Ландшафт печери помітно змінився, що змушує нас думати, що доісторичні люди витягували з неї тонни вохри", - відзначають автори відкриття.

Багата залізом червона вохра використовувалася людьми десятки тисяч років. Мінеральний пігмент використовувався в наскальном мистецтві, похоронних ритуалах і особистих прикрасах. У стародавній Америці вохра була виявлена на людських останках, в інструментах, малюнках, на шліфувальних каменях і багато де ще. Вохра La Mina була особливо високої якості і складалася з частинок з такою дрібною зернистістю, що вона була практично готова для використання в якості фарби, як тільки її добували.

Раніше НВ писав, що вчені знайшли сліди аборигенів на глибині близько 14 метрів під водою біля берегів Австралії. Раніше рівень води тут був набагато нижче, і стародавні поселення корінних народів виявилися поза межами континенту.

Кліматологи припускають, що через глобальне потепління рівень моря вже в наступному столітті може піднятися на кілька метрів.

Однак, на дистанції це не такі вже вражаючі цифри. За підрахунками вчених, близько 20 тис. років тому рівень моря був нижче на 130 метрів, після чого він різко почав рости через растепленія льодів.

Таке потепління несе серйозні клопоти для археологів: якщо раніше рівень моря був набагато нижче, тепер історичні артефакти доводиться шукати глибоко під водою.

За допомогою лазерних сканерів на літаках і гідролокатором високого дозволу на човнах, вчені виявили сліди стародавніх поселень аборигенів на північному заході Австралії. Поблизу мису Брюге дайвери виявили сотні кам'яних артефактів на глибині до 2,4 метра.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X