В Аргентині знайшли мідну маску віком три тисячі років
Її вік може радикально змінити уявлення про те, коли люди в цьому регіоні почав працювати з металом, пише Science Alert.
Традиційно вважається, що першими в Південній Америці секрети металургії відкрили жителі Перу. Але ця мідна маска була знайдена на сотні кілометрів на південь від Перу і по інший бік Анд, крім того, вона старше, ніж артефакти, які були виявлені в Перу.
"Ця маска є найстарішим навмисно створеним людиною мідним предметом в районі Анд. Це підтверджено радіовуглецевим датуванням, що наводить на думку, що металообробні технології дійсно з'явилися в більш ніж одному регіоні Анд", - відзначають дослідники.
Розміри маски складають 15 на 18 сантиметрів. Отвори в цьому артефакті відповідають розташуванню очей, носа і рота на людському обличчі. Дев'ять крихітних отворів по краях маски, можливо, призначалися для її закріплення на голові. Крім маски в тому ж шарі знайшли і 14 кістяків, вік яких оцінюється в діапазоні від 3 до 3,4 тисяч років. На деяких кістках збереглися зелені сліди міді, що окислюється.
Цікаво, що фахівці зуміли довести, що мідна маска не належить ковалям з Перу. Вчені направили зразки металу в лабораторію, щоб дізнатися точне місце видобутку. З'ясувалося, що це не перуанська мідь. Метал за складом аналогічний тому, який добули в 70 кілометрах від місця знахідки.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.