У селищі Сатанів виявили унікальну юдейську реліквію

29 травня 2018, 21:19

У Хмельницькій області в селищі Сатанів місцевий краєзнавець Дмитро Полюхович під час дослідження ділянки підземель знайшов сакральну юдейську реліквію, якій немає аналогів в світі.

Він виявив на глибині 5 метрів специфічне поглиблення під сувій-мезузу. Фахівці з юдаїки, до яких він звернувся, про подібний ніколи не чули, повідомляє RISU.

Як зазначає автор знахідки, встановлення мезузи не передбачено на складах, сараях, кошарах, конюшнях тощо. Тим більше встановлення мезузи не передбачається в підземеллях.

Відео дня

За його словами, мезуза знаходилася на вході до підземного простору сатанівської синагоги (XVII ст.). Він був частиною знаменитої божниці, тож встановлення на кам'яному одвірку, передбаченого Законом оберегу, у цьому випадку виглядає цілком логічним.

Дмитро Полюхович також не виключає, що підземний простір у давнину могли використовувати як схрон на випадок нападу татарських загонів. І це також може пояснити наявність мезузи під землею.

Наразі можна оглянути лише невеличку ділянку підземелля — основну його частину відгородили мурованою стіною ще на початку 1990-х. Унікальний льох зі слідом від мезузи використовується як звичайний погріб, у якому місцевий мешканець зберігає консервацію та інші корисні припаси.

Додамо, мезуза - це сувій пергаменту з фрагментом тексту молитви "Шма Ісраель" ("Слухай Ізраїлю"), що вкладений у спеціальний футляр та закріплений з зовнішнього боку дверей біля чи на одвірку. Футляр або вкладали до спеціальної ніші, або просто прибивали. Кріпиться мезуза завжди праворуч, як входити ззовні. Мезуза має бути на дверях споруди, де перебувають люди — житлового будинку, крамниці, синагоги/молитовного будинку тощо.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X